James Rodriguez: Everton går seriøst efter trofæer nu

James Rodriguez er skiftet fra Real Madrid til Everton, og colombianeren ønsker at vinde trofæer i Liverpool-klubben.



Efter ophold i Real Madrid og Bayern München er James Rodriguez nu at finde i Everton, hvor colombianeren er blevet genforenet med sin gamle mentor, Carlo Ancelotti. 

Den 29-årige midtbanespiller, der på Instagram har 10 millioner flere følgere end Manchester United, er blevet kritiseret for sit skifte til Everton, der ikke er sluttet højere end på en otteplads i Premier League siden 2014.

Vil vinde trofæer
Everton har i dette transfervindue brugt over en halv milliard kroner på nye spillere, og James Rodriguez slår nu fast, at han ikke er taget til Goodison Park for at rode rundt i midten af tabellen.

– Jeg er kommet til denne topklub for at opnå store ting. Jeg har en fornemmelse af, at den her klub mener det seriøst. Det er en klub, der går seriøst efter at opnå noget. Det er en klub med historie og med et stort navn. Jeg er kommet hertil for at gøre det godt, og jeg tror på, at vi vil opnå noget stort sammen, lyder det ifølge Goal fra James Rodriguez.

– Der er mange seriøse mennesker på alle niveauer i klubben, som er opsatte på at opnå noget. Trofæer er helt sikkert mere end bare en mulighed. 

Glad for genforening
James Rodriguez vil ikke lægge skjul på, at Carlo Ancelottis tilstedeværelse i Everton var en vigtig faktor i hans beslutning. Colombianeren har tidligere spillet under italieneren i både Real Madrid og Bayern München.

– Han har påvirket mig meget. Det er fedt at få chancen for at arbejde sammen med ham igen. Vi havde en stor sæson sammen i 2014, og vi kom godt overens som spiller og træner. Det er et rigtigt godt valg for mig at blive genforenet med ham. 

Ancelotti vil i top-fem
Carlo Ancelotti blev hentet ind som ny Everton-cheftræner i december, men italieneren måtte nøjes med en 12. plads i sin første sæson på Goodison Park. Forventningerne til den kommende sæson er dog meget højere.

– Den målsætning, som vi ønsker at opnå, er at kæmpe for toppladserne i Premier League, og at kæmpe for en plads i Europa i næste sæson. Målsætningen er ret klar. Vi har dette ønske og denne ambition, og jeg tror på, at vi kan opnå det.

Everton indleder den kommende Premier League-sæson med en udekamp mod Tottenham på søndag klokken 17.30.

(Foto: evertonfc.com).



Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Patrick Da Silva idømt fængsel

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Fyringstruet: – Han har to kampe

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dybt skuffet og trist

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Nu er han gratis – på vej til OB?

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Storklub meldes interesseret

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

FC København-profil ude med sygdom

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Mål i italiensk pokalderby

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb