– Jeg er 100 procent sikker på, at han skifter

En tidligere Celtic-stjerne er 100 procent sikker på, at Matt O'Riley forlader klubben til sommer.



Det er ikke et spørgsmål, om Matt O’Riley forlader Celtic til sommer. Det er snarere et spørgsmål om, hvor Matt O’Riley tager hen.

Sådan lyder det i hvert fald fra den tidligere Celtic-stjerne Georgios Samaras.

Tipsbladet kunne for nylig fortælle, at Atletico Madrid i januar bød på den danske stjerne. Nærmere bestemt var den spanske storklub klar til at leje Matt O’Riley med en forpligtelse om, at de skulle købe ham fri til sommer for 156 millioner kroner. Et tilbud, Celtic afviste.

Men ovenpå en fantastisk sæson vil Celtic altså ikke være ligeså heldige med at holde på danskeren til sommer, lyder det.

– Jeg er 100 procent sikker på, at Matt O'Riley forlader klubben efter denne sæson, siger Georgios Samaras ifølge Daily Record og tilføjer:

– Han smutter. Han havde en fantastisk sæson sidste år, og han har haft endnu en fantastisk sæson i år, og vi ser ham udvikle sig år for år. Han kom fra League One i England, og han giver sit hold noget hver eneste uge. Han er så talentfuld. Hans mål, hans assists, hans generelle præstationer… Jeg synes, han er på toppen af sin Celtic-karriere. Nu er det bedste for ham og klubben at gå ud og finde det bedste skridt for ham.

– Han kan spille på ethvert hold, det er helt sikkert. Ok, det ville være sværere at spille for et af de fire bedste i England, og han er nok ikke klar til at slutte sig til en af de klubber endnu – men jeg er ikke i tvivl om hans evne til at tage hen og præstere på et lignende niveau i Premier League.

Som Tipsbladet kunne fortælle i februar, kræver Celtic i omegnen af 217 millioner kroner for Matt O’Riley.

Den 23-årige danske landsholdsspiller har i indeværende sæson leveret imponerende 16 assister og 13 mål i 42 optrædener.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

José Mourinho vil have dansk stjerne

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

UEFA med vild ændring

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Tiden er ved at rinde ud

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Snart sker det

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Guardiola stopper – han skal erstatte ham