Det er ikke et spørgsmål, om Matt O’Riley forlader Celtic til sommer. Det er snarere et spørgsmål om, hvor Matt O’Riley tager hen.
Sådan lyder det i hvert fald fra den tidligere Celtic-stjerne Georgios Samaras.
Tipsbladet kunne for nylig fortælle, at Atletico Madrid i januar bød på den danske stjerne. Nærmere bestemt var den spanske storklub klar til at leje Matt O’Riley med en forpligtelse om, at de skulle købe ham fri til sommer for 156 millioner kroner. Et tilbud, Celtic afviste.
Men ovenpå en fantastisk sæson vil Celtic altså ikke være ligeså heldige med at holde på danskeren til sommer, lyder det.
– Jeg er 100 procent sikker på, at Matt O'Riley forlader klubben efter denne sæson, siger Georgios Samaras ifølge Daily Record og tilføjer:
– Han smutter. Han havde en fantastisk sæson sidste år, og han har haft endnu en fantastisk sæson i år, og vi ser ham udvikle sig år for år. Han kom fra League One i England, og han giver sit hold noget hver eneste uge. Han er så talentfuld. Hans mål, hans assists, hans generelle præstationer… Jeg synes, han er på toppen af sin Celtic-karriere. Nu er det bedste for ham og klubben at gå ud og finde det bedste skridt for ham.
– Han kan spille på ethvert hold, det er helt sikkert. Ok, det ville være sværere at spille for et af de fire bedste i England, og han er nok ikke klar til at slutte sig til en af de klubber endnu – men jeg er ikke i tvivl om hans evne til at tage hen og præstere på et lignende niveau i Premier League.
Som Tipsbladet kunne fortælle i februar, kræver Celtic i omegnen af 217 millioner kroner for Matt O’Riley.
Den 23-årige danske landsholdsspiller har i indeværende sæson leveret imponerende 16 assister og 13 mål i 42 optrædener.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
OPTAKT
Randers FC – OB
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
Magiske Messi slår til igen
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Kniven for struben: Chefen hylder spillerne
NYHEDER