– Jeg er 100 procent sikker på, at han skifter

En tidligere Celtic-stjerne er 100 procent sikker på, at Matt O'Riley forlader klubben til sommer.



Det er ikke et spørgsmål, om Matt O’Riley forlader Celtic til sommer. Det er snarere et spørgsmål om, hvor Matt O’Riley tager hen.

Sådan lyder det i hvert fald fra den tidligere Celtic-stjerne Georgios Samaras.

Tipsbladet kunne for nylig fortælle, at Atletico Madrid i januar bød på den danske stjerne. Nærmere bestemt var den spanske storklub klar til at leje Matt O’Riley med en forpligtelse om, at de skulle købe ham fri til sommer for 156 millioner kroner. Et tilbud, Celtic afviste.

Men ovenpå en fantastisk sæson vil Celtic altså ikke være ligeså heldige med at holde på danskeren til sommer, lyder det.

– Jeg er 100 procent sikker på, at Matt O'Riley forlader klubben efter denne sæson, siger Georgios Samaras ifølge Daily Record og tilføjer:

– Han smutter. Han havde en fantastisk sæson sidste år, og han har haft endnu en fantastisk sæson i år, og vi ser ham udvikle sig år for år. Han kom fra League One i England, og han giver sit hold noget hver eneste uge. Han er så talentfuld. Hans mål, hans assists, hans generelle præstationer… Jeg synes, han er på toppen af sin Celtic-karriere. Nu er det bedste for ham og klubben at gå ud og finde det bedste skridt for ham.

– Han kan spille på ethvert hold, det er helt sikkert. Ok, det ville være sværere at spille for et af de fire bedste i England, og han er nok ikke klar til at slutte sig til en af de klubber endnu – men jeg er ikke i tvivl om hans evne til at tage hen og præstere på et lignende niveau i Premier League.

Som Tipsbladet kunne fortælle i februar, kræver Celtic i omegnen af 217 millioner kroner for Matt O’Riley.

Den 23-årige danske landsholdsspiller har i indeværende sæson leveret imponerende 16 assister og 13 mål i 42 optrædener.





‘Vi må se, hvad FC København vil’




LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

AGF køber dansk profil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Dansk træner vinder stor pris

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Bayern – PSG

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Millionregn over ‘PC’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’