LYNGBY (Tipsbladet): Den ene har taget turen fra Polen til Danmark denne sommer, mens den anden har lavet det omvendte skifte.
Mathias Hebo er tilbage i Superligaen efter tre år i Cracovia, mens Niels Frederiksen er blevet ansat i Lech Poznan. Og ifølge den tilbagevendte Lyngby-profil er der ingen tvivl om, at den tidligere Brøndby-boss næppe får lang snor i topklubben, hvis han får en dårlig start.
– Han kommer til en klub, hvor der er et gigantisk pres. De havde en rigtig dårlig sæson sidste år, og de skal vinde mesterskabet hvert år. Han har været vant til det i Brøndby, så det minder måske lidt om det. De har sindssygt mange tilskuere, og de spiller under et kæmpe pres. Han skal vinde med Poznan nu. Jeg er spændt på, hvor lang tid han får, for dernede er de hurtige (til at give en fyreseddel, red.), hvis du får en dårlig start, siger Mathias Hebo til Tipsbladet og fortsætter:
– Så jeg håber for ham og Poznan, at de får en god start. Det er en stor og rigtig fed klub. Sammen med Legia er det den største klub dernede. De har et forholdsvist nyrenoveret stadion og Poznan er en fed by, så det er et stort pres, der venter ham, og det tror jeg også godt, at han er klar over.
De første to år, hvor jeg havde en stor rolle og blev viceanfører, var helt fænomenale. Jeg vil altid elske Cracovia og jeg vil altid kigge tilbage på min tid i klubben med stor glæde.
Mathias Hebo RasmussenMidtbanespiller, Lyngby Boldklub
Mathias Hebo understreger, at intet andet end guldet tæller i Lech Poznan. Den 28-årige Lyngby-profil kan dog sagtens forstå, at Niels Frederiksen har valgt at rykke til Lech Poznan.
– Ja, det er et kæmpe job. Danskerne forstår ikke den polske liga. Det gjorde jeg heller ikke selv, før jeg kom dertil. Men de kender heller ikke så meget til Superligaen nede i Polen.
– I Polen går de rigtigt meget op i fodbold, kan jeg fortælle dig. Der ser man ikke Premier League eller La Liga, man ser kun polsk fodbold. Der er rigtig meget mediedækning omkring ligaen, så Polen er et stort fodboldland, lyder det fra Mathias Hebo.
Vil altid elske Cracovia
Mathias Hebo deltog tirsdag i holdtræning for første gang, og midtbanespilleren forventer at være spilleklar i løbet af et par måneder. Dermed er der lagt op til et længe ventet comeback, efter at Mathias Hebo har siddet ude med en skade i akillessenen siden efteråret 2022.
Trods den alvorlige skade ser den hjemvendte Lyngby-spiller dog tilbage på sit polske eventyr med stor glæde.
– Det var fantastisk. Jeg har elsket min tid i Polen, og de har også elsket mig. Jeg har fået en fantastisk behandling dernede, og jeg har været rigtig glad for det, jeg har fået med derfra, også selvom jeg var skadet til sidst.
– De første to år, hvor jeg havde en stor rolle og blev viceanfører, var helt fænomenale. Jeg vil altid elske Cracovia og jeg vil altid kigge tilbage på min tid i klubben med stor glæde, lyder det fra Mathias Hebo.
Hvordan vil du beskrive niveauet i Ekstraklasa sammenlignet med Superligaen?
– Det er fuldstændigt det samme niveau. Forskellen er bare, at der er 18 hold i den polske liga og 12 i Superligaen, så bunden var ikke så god i Polen, men ellers var ligaen meget det samme.
– Der er markant flere tilskuere dernede og et større tryk, i forhold til presset. Jeg spillede for den ældste klub i Polen, så det er en meget traditionsrig klub, så vi havde mange tilskuere og et stort pres omkring os. Det der med ikke lige at gå ud at spise, når man havde tabt en kamp, det skulle jeg vænne mig til, lyder det afslutningsvist fra Mathias Hebo.
I Mathias Hebos seneste sæson i Superligaen – 2020/21-sæsonen – scorede midtbanespilleren syv mål i 31 kampe.
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
Eriksen ude med hård kritik
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TRANSFER