– Jeg er spændt på, hvor lang tid Frederiksen får

Der venter Niels Frederiksen en kæmpe udfordring i Lech Poznan, lyder det fra den hjemvendte Lyngby-profil Mathias Hebo, der krydser fingre for en god start i Polen for den tidligere Brøndby-træner.



LYNGBY (Tipsbladet): Den ene har taget turen fra Polen til Danmark denne sommer, mens den anden har lavet det omvendte skifte. 

Mathias Hebo er tilbage i Superligaen efter tre år i Cracovia, mens Niels Frederiksen er blevet ansat i Lech Poznan. Og ifølge den tilbagevendte Lyngby-profil er der ingen tvivl om, at den tidligere Brøndby-boss næppe får lang snor i topklubben, hvis han får en dårlig start. 

– Han kommer til en klub, hvor der er et gigantisk pres. De havde en rigtig dårlig sæson sidste år, og de skal vinde mesterskabet hvert år. Han har været vant til det i Brøndby, så det minder måske lidt om det. De har sindssygt mange tilskuere, og de spiller under et kæmpe pres. Han skal vinde med Poznan nu. Jeg er spændt på, hvor lang tid han får, for dernede er de hurtige (til at give en fyreseddel, red.), hvis du får en dårlig start, siger Mathias Hebo til Tipsbladet og fortsætter:

– Så jeg håber for ham og Poznan, at de får en god start. Det er en stor og rigtig fed klub. Sammen med Legia er det den største klub dernede. De har et forholdsvist nyrenoveret stadion og Poznan er en fed by, så det er et stort pres, der venter ham, og det tror jeg også godt, at han er klar over.

De første to år, hvor jeg havde en stor rolle og blev viceanfører, var helt fænomenale. Jeg vil altid elske Cracovia og jeg vil altid kigge tilbage på min tid i klubben med stor glæde.

Mathias Hebo Rasmussen
Midtbanespiller, Lyngby Boldklub

Mathias Hebo understreger, at intet andet end guldet tæller i Lech Poznan. Den 28-årige Lyngby-profil kan dog sagtens forstå, at Niels Frederiksen har valgt at rykke til Lech Poznan. 

– Ja, det er et kæmpe job. Danskerne forstår ikke den polske liga. Det gjorde jeg heller ikke selv, før jeg kom dertil. Men de kender heller ikke så meget til Superligaen nede i Polen.

– I Polen går de rigtigt meget op i fodbold, kan jeg fortælle dig. Der ser man ikke Premier League eller La Liga, man ser kun polsk fodbold. Der er rigtig meget mediedækning omkring ligaen, så Polen er et stort fodboldland, lyder det fra Mathias Hebo. 

Vil altid elske Cracovia
Mathias Hebo deltog tirsdag i holdtræning for første gang, og midtbanespilleren forventer at være spilleklar i løbet af et par måneder. Dermed er der lagt op til et længe ventet comeback, efter at Mathias Hebo har siddet ude med en skade i akillessenen siden efteråret 2022.

Trods den alvorlige skade ser den hjemvendte Lyngby-spiller dog tilbage på sit polske eventyr med stor glæde. 

– Det var fantastisk. Jeg har elsket min tid i Polen, og de har også elsket mig. Jeg har fået en fantastisk behandling dernede, og jeg har været rigtig glad for det, jeg har fået med derfra, også selvom jeg var skadet til sidst.

– De første to år, hvor jeg havde en stor rolle og blev viceanfører, var helt fænomenale. Jeg vil altid elske Cracovia og jeg vil altid kigge tilbage på min tid i klubben med stor glæde, lyder det fra Mathias Hebo. 

Hvordan vil du beskrive niveauet i Ekstraklasa sammenlignet med Superligaen?

– Det er fuldstændigt det samme niveau. Forskellen er bare, at der er 18 hold i den polske liga og 12 i Superligaen, så bunden var ikke så god i Polen, men ellers var ligaen meget det samme.

– Der er markant flere tilskuere dernede og et større tryk, i forhold til presset. Jeg spillede for den ældste klub i Polen, så det er en meget traditionsrig klub, så vi havde mange tilskuere og et stort pres omkring os. Det der med ikke lige at gå ud at spise, når man havde tabt en kamp, det skulle jeg vænne mig til, lyder det afslutningsvist fra Mathias Hebo. 

I Mathias Hebos seneste sæson i Superligaen – 2020/21-sæsonen – scorede midtbanespilleren syv mål i 31 kampe. 





FCM-profil forventes at misse europæiske brag




LIVE

TransferLIVE: Præsenteret i FC København

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Verdensstjernes søn landet i København

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Topscorer færdig

Vil undgå Bendtner-stunt

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Sportschef griner af penge-spørgsmål

– Vi er pressede



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

På blokken i danskerklub

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

‘Sur over Brøndby-transfer’

Bliver det Chido Obis store chance?

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal

Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’

Døsig danskerdyst i Deutschland

Dansker lyner i Italien

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem