Mange danske spillere har succes i det store udland, og det er der en helt særlig årsag til.
Danske spillere er nemlig ikke dovne, modsat majoriteten af befolkningen på vores jordklode.
En voldsom udmelding? Måske. Ikke desto mindre kommer den fra den tidligere Manchester United-profil Paul Parker.
– Danskere har en enormt stærk mentalitet, og det er meget sjældent i 2023, hvor majoriteten af befolkningen på vores klode har et svagt mindset.
– Særligt fodboldspillere… De kan godt lide ikke at arbejde hårdt, og hvis noget går imod dem, så slår de ud med armene og giver ejerne, trænerne eller deres mor skylden for de dårlige præstationer.
– Sådan er danskere ikke, er mit indtryk. Jeg har næsten aldrig mødt en doven dansker, og det kan undres, at de ikke er i højere kurs i Premier League. Danske spillere er meget undervurderede, siger Paul Parker til SpilXperten.
Mediet har opgjort, hvordan det ser ud med antallet af danske spillere i udlandet, og man er kommet frem til, at der aktuelt løber 261 spillere med dansk pas i en udenlandsk klub.
Her er det Norge, som har flest danskere løbende med 47 af slagsen.
Sammenligner Schmeichel med Alisson
En af de danskere, som har præsteret allerbedst i udlandet er Peter Schmeichel, som er en sand legende i Manchester United og i engelsk fodbold som helhed.
Paul Parker spillede sammen med Peter Schmeichel, og han har kun gode ord at sige om den temperamentsfulde dansker. Han fremhæver særligt Schmeichels spil med fødderne, som var på niveau med det, vi ser fra Liverpool-keeperen Alisson, som ofte får stor ros for lige netop dette.
– `Big Pete´, som han blev kaldt, er for mig den bedste dansker, der nogensinde har spillet i Premier League. Han var vanvittig med fødderne. Han var lige så god, som Alisson er, og det var sjældent for en målmand i den æra.
– Han kunne have været en markspiller. Jeg vil påstå, at han var bedre end mange markspillere i Premier League på daværende tidspunkt. Så god var han, og så var han jo åbenlyst en fantastisk målmand, siger Paul Parker.
Peter Schmeichel spillede i Manchester United fra 1991 til 1999.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
Forhandler med storklub
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
HELT VILDT
Værste i 16 år
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
TOPNYHED