– Jeg har næsten aldrig mødt en doven dansker

Danske spillere er undervurderede, mener den tidligere Manchester United-spiller.



Mange danske spillere har succes i det store udland, og det er der en helt særlig årsag til.

Danske spillere er nemlig ikke dovne, modsat majoriteten af befolkningen på vores jordklode.

En voldsom udmelding? Måske. Ikke desto mindre kommer den fra den tidligere Manchester United-profil Paul Parker. 

– Danskere har en enormt stærk mentalitet, og det er meget sjældent i 2023, hvor majoriteten af befolkningen på vores klode har et svagt mindset.

– Særligt fodboldspillere… De kan godt lide ikke at arbejde hårdt, og hvis noget går imod dem, så slår de ud med armene og giver ejerne, trænerne eller deres mor skylden for de dårlige præstationer.

– Sådan er danskere ikke, er mit indtryk. Jeg har næsten aldrig mødt en doven dansker, og det kan undres, at de ikke er i højere kurs i Premier League. Danske spillere er meget undervurderede, siger Paul Parker til SpilXperten.

Mediet har opgjort, hvordan det ser ud med antallet af danske spillere i udlandet, og man er kommet frem til, at der aktuelt løber 261 spillere med dansk pas i en udenlandsk klub. 

Her er det Norge, som har flest danskere løbende med 47 af slagsen. 

Sammenligner Schmeichel med Alisson
En af de danskere, som har præsteret allerbedst i udlandet er Peter Schmeichel, som er en sand legende i Manchester United og i engelsk fodbold som helhed.

Paul Parker spillede sammen med Peter Schmeichel, og han har kun gode ord at sige om den temperamentsfulde dansker. Han fremhæver særligt Schmeichels spil med fødderne, som var på niveau med det, vi ser fra Liverpool-keeperen Alisson, som ofte får stor ros for lige netop dette.

– `Big Pete´, som han blev kaldt, er for mig den bedste dansker, der nogensinde har spillet i Premier League. Han var vanvittig med fødderne. Han var lige så god, som Alisson er, og det var sjældent for en målmand i den æra.

– Han kunne have været en markspiller. Jeg vil påstå, at han var bedre end mange markspillere i Premier League på daværende tidspunkt. Så god var han, og så var han jo åbenlyst en fantastisk målmand, siger Paul Parker.

Peter Schmeichel spillede i Manchester United fra 1991 til 1999. 





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

De er interesseret i Christian Eriksen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Han vender hjem til FC København

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kan sikre millioner til AGF

De er færdige i 1. division

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Mæhle kan hentes for spotpris

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Arne Slot fyret af Liverpool

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge