– Jeg har næsten aldrig mødt en doven dansker

Danske spillere er undervurderede, mener den tidligere Manchester United-spiller.



Mange danske spillere har succes i det store udland, og det er der en helt særlig årsag til.

Danske spillere er nemlig ikke dovne, modsat majoriteten af befolkningen på vores jordklode.

En voldsom udmelding? Måske. Ikke desto mindre kommer den fra den tidligere Manchester United-profil Paul Parker. 

– Danskere har en enormt stærk mentalitet, og det er meget sjældent i 2023, hvor majoriteten af befolkningen på vores klode har et svagt mindset.

– Særligt fodboldspillere… De kan godt lide ikke at arbejde hårdt, og hvis noget går imod dem, så slår de ud med armene og giver ejerne, trænerne eller deres mor skylden for de dårlige præstationer.

– Sådan er danskere ikke, er mit indtryk. Jeg har næsten aldrig mødt en doven dansker, og det kan undres, at de ikke er i højere kurs i Premier League. Danske spillere er meget undervurderede, siger Paul Parker til SpilXperten.

Mediet har opgjort, hvordan det ser ud med antallet af danske spillere i udlandet, og man er kommet frem til, at der aktuelt løber 261 spillere med dansk pas i en udenlandsk klub. 

Her er det Norge, som har flest danskere løbende med 47 af slagsen. 

Sammenligner Schmeichel med Alisson
En af de danskere, som har præsteret allerbedst i udlandet er Peter Schmeichel, som er en sand legende i Manchester United og i engelsk fodbold som helhed.

Paul Parker spillede sammen med Peter Schmeichel, og han har kun gode ord at sige om den temperamentsfulde dansker. Han fremhæver særligt Schmeichels spil med fødderne, som var på niveau med det, vi ser fra Liverpool-keeperen Alisson, som ofte får stor ros for lige netop dette.

– `Big Pete´, som han blev kaldt, er for mig den bedste dansker, der nogensinde har spillet i Premier League. Han var vanvittig med fødderne. Han var lige så god, som Alisson er, og det var sjældent for en målmand i den æra.

– Han kunne have været en markspiller. Jeg vil påstå, at han var bedre end mange markspillere i Premier League på daværende tidspunkt. Så god var han, og så var han jo åbenlyst en fantastisk målmand, siger Paul Parker.

Peter Schmeichel spillede i Manchester United fra 1991 til 1999. 





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København – Lyngby BK

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

AGF – Brøndby IF

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Skyder Brøndby-transfer ned



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Viborg FF – OB

Køb, køb, køb!

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sønderjyske – FC Midtjylland

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Randers FC – Silkeborg IF

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

AC Horsens – FC Nordsjælland

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Meldes varm på ung Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’