– Jeg har næsten aldrig mødt en doven dansker

Danske spillere er undervurderede, mener den tidligere Manchester United-spiller.



Mange danske spillere har succes i det store udland, og det er der en helt særlig årsag til.

Danske spillere er nemlig ikke dovne, modsat majoriteten af befolkningen på vores jordklode.

En voldsom udmelding? Måske. Ikke desto mindre kommer den fra den tidligere Manchester United-profil Paul Parker. 

– Danskere har en enormt stærk mentalitet, og det er meget sjældent i 2023, hvor majoriteten af befolkningen på vores klode har et svagt mindset.

– Særligt fodboldspillere… De kan godt lide ikke at arbejde hårdt, og hvis noget går imod dem, så slår de ud med armene og giver ejerne, trænerne eller deres mor skylden for de dårlige præstationer.

– Sådan er danskere ikke, er mit indtryk. Jeg har næsten aldrig mødt en doven dansker, og det kan undres, at de ikke er i højere kurs i Premier League. Danske spillere er meget undervurderede, siger Paul Parker til SpilXperten.

Mediet har opgjort, hvordan det ser ud med antallet af danske spillere i udlandet, og man er kommet frem til, at der aktuelt løber 261 spillere med dansk pas i en udenlandsk klub. 

Her er det Norge, som har flest danskere løbende med 47 af slagsen. 

Sammenligner Schmeichel med Alisson
En af de danskere, som har præsteret allerbedst i udlandet er Peter Schmeichel, som er en sand legende i Manchester United og i engelsk fodbold som helhed.

Paul Parker spillede sammen med Peter Schmeichel, og han har kun gode ord at sige om den temperamentsfulde dansker. Han fremhæver særligt Schmeichels spil med fødderne, som var på niveau med det, vi ser fra Liverpool-keeperen Alisson, som ofte får stor ros for lige netop dette.

– `Big Pete´, som han blev kaldt, er for mig den bedste dansker, der nogensinde har spillet i Premier League. Han var vanvittig med fødderne. Han var lige så god, som Alisson er, og det var sjældent for en målmand i den æra.

– Han kunne have været en markspiller. Jeg vil påstå, at han var bedre end mange markspillere i Premier League på daværende tidspunkt. Så god var han, og så var han jo åbenlyst en fantastisk målmand, siger Paul Parker.

Peter Schmeichel spillede i Manchester United fra 1991 til 1999. 





LIVE: AGF mangler to profiler




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

Sønderjyske – FC Midtjylland

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpekøb retur til FC København?

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Arsenal skal til Danmark

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Randers FC – FC Fredericia

Så du det? Wass i helt vild aktion

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’