Spritstiv i populært tv-program

Jesper Christiansen var i 2009 havnet i et sort hul, der endte i en lejlighed med fællessang og et glemt interview med Go’ morgen Danmark.



I 2009 var den tidligere FC København-keeper Jesper Christiansen på toppen af sin karriere, da han blev ramt af en alvorlig skade i albuen, der endte med at sende ham på sidelinjen.

Skaden tog hårdt på den nu pensionerede målmand, der både havde snakke med udenlandske klubber om et stort skifte og stod til at skulle overtage fra Thomas Sørensen på det danske landshold.

Sådan skulle det ikke gå på grund af skaden, og derfor måtte han se Johan Wiland overtage i FCK, mens Stephan Andersen stod for det danske landshold i en kamp mod Portugal, som Jesper Christiansen var inde og se sammen med nogle venner.

Faktisk havde han slet ikke lyst til at se kampen og endte med at drikke sorgerne væk. Det blev til en våd nat og et forkortet interview, som Jesper Christiansen aldrig før har fortalt om.

Det åbner han nu op om i et tv-program hos Tipsbladets søstermedie SpilXperten.

– Da mine venner begyndte at sige, at nu ville de tøffe hjemad (efter landskampen, red.), så var jeg et helt andet sted. Jeg skulle bare i hegnet og var i et sort hul. Jeg satte mig over til nabobordet og drak videre med nogle, som jeg ikke kendte, siger han og fortsætter.

– Det går sådan, at jeg ikke kan huske så meget af natten. Klokken halv seks får jeg et opkald fra min ekskæreste, der spørger, hvor jeg er henne, fordi hun havde hørt fra mine venner, at de var taget hjem for længst.

– Da jeg tager det opkald er jeg i en lejlighed, hvor et andet menneske sidder og spiller guitar og synger. Der sidder en masse mennesker, som jeg ikke kender, men jeg synger med på fællessangene.

Med ekskæresten i røret går Jesper Christiansen ned på gaden og ved hjælp af hende, bliver der bestilt en taxa til ham, som kører ham hjem til sig selv. Han når dog ikke at lukke øjnene særligt længe, før Go’ morgen Danmark er i røret.

De har et indslag om Cristiano Ronaldo, som Jesper Christiansen har lovet at tale om, da han har spillet mod ham.

– Jeg starter med at sige, at jeg ikke skal snakke med nogen. Efter snakke frem og tilbage i et par minutter går vi i gang. Jeg har Morten Resen i røret bankestiv. Jeg har fået genfortalt noget af det. Folk troede jo, at jeg havde ligget og sovet og blevet vækket midt i det. Jeg laver interviewet, hvor han spørger mig om Ronaldo. Der er bare stilhed, indtil jeg svarer: “Han er virkelig god.”

– Så kommer han med et nyt spørgsmål efterfulgt af en ny lang pause, hvor jeg kommer med samme kedelige svar. Og så siger han: “Jeg tror bare vi siger tak til Jesper for denne gang, og så cutter de mig bare af.”

Jesper Christiansen fik dog lov til at komme i Go’ morgen Danmark sidenhen, selvom han græmmer sig ved sin optræden i 2009.

I afspilleren ovenfor kan du selv høre Jesper Christiansen fortælle sin historie.





Vil være en af verdens største klubber om fem år

Griner af AaB-rygte

På rov i FC København

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Rigmand vild med FC København-aftale

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Dybt skuffet og trist

Patrick Da Silva idømt fængsel

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Han erstatter Bo Henriksen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Fyringstruet: – Han har to kampe

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Frank reddet i døende sekunder

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Nu er han gratis – på vej til OB?

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør