I 2009 var den tidligere FC København-keeper Jesper Christiansen på toppen af sin karriere, da han blev ramt af en alvorlig skade i albuen, der endte med at sende ham på sidelinjen.
Skaden tog hårdt på den nu pensionerede målmand, der både havde snakke med udenlandske klubber om et stort skifte og stod til at skulle overtage fra Thomas Sørensen på det danske landshold.
Sådan skulle det ikke gå på grund af skaden, og derfor måtte han se Johan Wiland overtage i FCK, mens Stephan Andersen stod for det danske landshold i en kamp mod Portugal, som Jesper Christiansen var inde og se sammen med nogle venner.
Faktisk havde han slet ikke lyst til at se kampen og endte med at drikke sorgerne væk. Det blev til en våd nat og et forkortet interview, som Jesper Christiansen aldrig før har fortalt om.
Det åbner han nu op om i et tv-program hos Tipsbladets søstermedie SpilXperten.
– Da mine venner begyndte at sige, at nu ville de tøffe hjemad (efter landskampen, red.), så var jeg et helt andet sted. Jeg skulle bare i hegnet og var i et sort hul. Jeg satte mig over til nabobordet og drak videre med nogle, som jeg ikke kendte, siger han og fortsætter.
– Det går sådan, at jeg ikke kan huske så meget af natten. Klokken halv seks får jeg et opkald fra min ekskæreste, der spørger, hvor jeg er henne, fordi hun havde hørt fra mine venner, at de var taget hjem for længst.
– Da jeg tager det opkald er jeg i en lejlighed, hvor et andet menneske sidder og spiller guitar og synger. Der sidder en masse mennesker, som jeg ikke kender, men jeg synger med på fællessangene.
Med ekskæresten i røret går Jesper Christiansen ned på gaden og ved hjælp af hende, bliver der bestilt en taxa til ham, som kører ham hjem til sig selv. Han når dog ikke at lukke øjnene særligt længe, før Go’ morgen Danmark er i røret.
De har et indslag om Cristiano Ronaldo, som Jesper Christiansen har lovet at tale om, da han har spillet mod ham.
– Jeg starter med at sige, at jeg ikke skal snakke med nogen. Efter snakke frem og tilbage i et par minutter går vi i gang. Jeg har Morten Resen i røret bankestiv. Jeg har fået genfortalt noget af det. Folk troede jo, at jeg havde ligget og sovet og blevet vækket midt i det. Jeg laver interviewet, hvor han spørger mig om Ronaldo. Der er bare stilhed, indtil jeg svarer: “Han er virkelig god.”
– Så kommer han med et nyt spørgsmål efterfulgt af en ny lang pause, hvor jeg kommer med samme kedelige svar. Og så siger han: “Jeg tror bare vi siger tak til Jesper for denne gang, og så cutter de mig bare af.”
Jesper Christiansen fik dog lov til at komme i Go’ morgen Danmark sidenhen, selvom han græmmer sig ved sin optræden i 2009.
I afspilleren ovenfor kan du selv høre Jesper Christiansen fortælle sin historie.
LIVE
TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
TOPNYHED
Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
TRANSFER
Cooper med kontant transfermelding
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
AVIS
Storklub har taget kontakt
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
TOPNYHED
Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
MEDIE
Choktransfer på vej?
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Como pokalprygler Fiorentina i Firenze
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
– Han leder efter et sted at eksplodere
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
HELT VILDT
