John Helt er Sporløs

Lyngby, Brøndby, Sochaux og landsholdet.



Året er… 2005…
og John Helt scorer det fjerde mål, da Lyngbys Old Boys-hold besejrer K.B. i årets pokalfinale.

Det er ellers ikke, fordi den lille midtbanespiller har været kendt som den store måltyv. Hverken på sine klubhold eller på landsholdet, hvor han trods sine 39 optrædener aldrig oplevede at fejre en scoring. Til gengæld var John Helt kendt som en rigtig slider, der havde sine største kompetencer i bolderobringerne og pasningsspillet på den centrale midtbane.
Det kom ikke mindst til udtryk i Lyngby Boldklub, hvor John Helt for alvor slog igennem. Som 22-årig fik han i 1982 debut på OL-landsholdet, der dengang hovedsageligt bestod af spillere fra den danske liga, og året efter sin landsholdsdebut var han med til at sikre Lyngby klubbens første Danmarksmesterskab nogensinde. Det fik Brøndby – den nyoprykkede og fremadstormende klub på Vestegnen – til at sikre sig den talentfulde midtbanespillers signatur. John Helt opnåede 45 kampe og et Danmarksmesterskab for de blå-gule, inden han i 1986 tog turen til franske Sochaux. Desværre brækkede han foden efter tre uger i sin nye klub, og i sin første sæson rykkede holdet ned, hvorefter John Helt efter blot et år vendte hjem til Lyngby.
Herefter kom han efter seks år som OL-landsholdsspiller endelig med på det landshold, der skulle spille med om EM- og VM-billetter, og i 1988 var han sågar i startopstillingen, da Danmark spillede åbningskamp mod Spanien. Desværre var Helt endnu engang uheldig og blev skadet, så han måtte udgå efter første halvleg. Herefter var hans EM slut.
”Det var selvfølgelig ærgerligt, men sammen med mine Danmarksmesterskaber var det da et af karrierens højdepunkter,” siger John Helt til Forza. Landsholdskarrieren stoppede i 1990, og modsat mange af hans holdkammerater fra dengang har John Helt aldrig haft ambitioner om at blive træner.” Der er så mange, der har haft svært ved at få arbejde i den branche, og jeg havde en cand.merc., som jeg havde taget, mens jeg spillede, så den brugte jeg,” siger John Helt, der i dag er underdirektør hos Politikens Lokalaviser.



Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Har I tabt sutten, Brøndby?

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Storklub meldes interesseret

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Rystet over kæmpe nedsmeltning

– Han vil være i store problemer

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Viborg-boss afviser norsk storklub

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Vanvittige scener i svensk skandalekamp

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Danske klubber vil have ham

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?