Jublende lykkelig: Ikke alle klubber der opnår det

Jacob Neestrup er stolt over FC Københavns historiske præstation og håber, at også FC Nordsjælland og FC Midtjylland havner i europæiske gruppespil.



Tipsbladet i Parken

– Det er jo kæmpestort. Jeg er stolt, glad og lettet på samme tid. Jeg er jo bare jublende lykkelig for at sige det, som det er.

Jacob Neestrups første ord i mixed zone gjorde det meget klart: Han var en yderst tilfreds cheftræner, efter at FC København onsdag aften spillede sig i Champions Leagues gruppespil med en samlet 2-1-sejr over Rakow.

Og da også med god grund.

Præstationen sikrede nemlig ikke blot FCK en plads i det prestigefyldte selskab, men også i historiebøgerne. FC København blev med onsdagens resultat det første danske hold til at spille sig i Champions Leagues gruppespil to år i træk.  

– Det er stort i dag, men jeg synes, det er vigtigt at se det i det store billede. Alle klubber – uanset om du er FC København eller de største i Europa – kommer ud for at tingene ikke lige spiller i en sæson eller to. Hvor det handler om, “hvem er vi og hvor skal vi hen”. 

– Men da vi var der under Jess (Thorup), vandt vi også et mesterskab, og vi kvalificerede os også til Champions League. Så skete det, der skete, og vi har formået at bygge på derfra og tage to nationale titler. Jeg synes, den her klub fortjener meget stor respekt og anerkendelse for, at både når vi har kæmpet med det, og når det har set lidt lysere ud, har vi nået vores målsætninger. Det er ikke alle klubber, der opnår det, samtidig med at der har været lidt stormvejr, og det er jeg stolt over, siger Jacob Neestrup til den skrevne presse.

Ser du det her som en sejr kun for FC København eller også for dansk fodbold? 

– Jeg ser det primært som en sejr for FC København, men også sekundært for dansk fodbold. Jeg tror ikke, FC Nordsjælland skal have held og lykke med deres resultat (5-0-føring fra første opgør, red.), men Midtjylland skal også have held og lykke.

– Vi er så tæt på nogle af de andre [ligaer] lige over os, så det er så vigtigt. Vi konkurrerer, når vi spiller Superliga-kampe, men vi bidrager til samme hus med de europæiske kampe, vi spiller, og vi håber allesammen, at Nordsjælland og Midtjylland klarer den i morgen, siger FC København-cheftræneren. 

Både FC Nordsjælland og FC Midtjylland skal torsdag spille afgørende kampe for at komme i Conference League-gruppespillet. Torsdag finder FC København også ud af, hvem de skal møde i Champions Leagues gruppespil.  





NYHEDER

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Her kan du se Skotland mod Danmark

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Storklub meldes interesseret

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Vejen tilbage?



EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Her trækkes der lod til VM

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Steve Coopers højre hånd afviser

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

‘Køb ikke Franculino Djú’

– Det er så ringe, begge dele!

Riemer svarer på Tøftings kritik

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Skal han allerede væk fra Tottenham?

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Forventer bænkplads til dansk stjernespiller