Jublende lykkelig: Ikke alle klubber der opnår det

Jacob Neestrup er stolt over FC Københavns historiske præstation og håber, at også FC Nordsjælland og FC Midtjylland havner i europæiske gruppespil.



Tipsbladet i Parken

– Det er jo kæmpestort. Jeg er stolt, glad og lettet på samme tid. Jeg er jo bare jublende lykkelig for at sige det, som det er.

Jacob Neestrups første ord i mixed zone gjorde det meget klart: Han var en yderst tilfreds cheftræner, efter at FC København onsdag aften spillede sig i Champions Leagues gruppespil med en samlet 2-1-sejr over Rakow.

Og da også med god grund.

Præstationen sikrede nemlig ikke blot FCK en plads i det prestigefyldte selskab, men også i historiebøgerne. FC København blev med onsdagens resultat det første danske hold til at spille sig i Champions Leagues gruppespil to år i træk.  

– Det er stort i dag, men jeg synes, det er vigtigt at se det i det store billede. Alle klubber – uanset om du er FC København eller de største i Europa – kommer ud for at tingene ikke lige spiller i en sæson eller to. Hvor det handler om, “hvem er vi og hvor skal vi hen”. 

– Men da vi var der under Jess (Thorup), vandt vi også et mesterskab, og vi kvalificerede os også til Champions League. Så skete det, der skete, og vi har formået at bygge på derfra og tage to nationale titler. Jeg synes, den her klub fortjener meget stor respekt og anerkendelse for, at både når vi har kæmpet med det, og når det har set lidt lysere ud, har vi nået vores målsætninger. Det er ikke alle klubber, der opnår det, samtidig med at der har været lidt stormvejr, og det er jeg stolt over, siger Jacob Neestrup til den skrevne presse.

Ser du det her som en sejr kun for FC København eller også for dansk fodbold? 

– Jeg ser det primært som en sejr for FC København, men også sekundært for dansk fodbold. Jeg tror ikke, FC Nordsjælland skal have held og lykke med deres resultat (5-0-føring fra første opgør, red.), men Midtjylland skal også have held og lykke.

– Vi er så tæt på nogle af de andre [ligaer] lige over os, så det er så vigtigt. Vi konkurrerer, når vi spiller Superliga-kampe, men vi bidrager til samme hus med de europæiske kampe, vi spiller, og vi håber allesammen, at Nordsjælland og Midtjylland klarer den i morgen, siger FC København-cheftræneren. 

Både FC Nordsjælland og FC Midtjylland skal torsdag spille afgørende kampe for at komme i Conference League-gruppespillet. Torsdag finder FC København også ud af, hvem de skal møde i Champions Leagues gruppespil.  





LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

Fifa kritiserer transportpriser under

‘Så brænder hele København ned’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Steve Cooper storroser stjerne

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Det er aldrig sket før

OB siger farvel til seks spillere

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Chelsea – Manchester United

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Kan koste Brøndby flere millioner

Ringet op af Brøndby-træner

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Nu klager FC Barcelona igen

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Brøndby IF – Sønderjyske

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Motivation til forskel i Lens

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Farzam: Nu bliver det for barnligt