Jublende lykkelig: Ikke alle klubber der opnår det

Jacob Neestrup er stolt over FC Københavns historiske præstation og håber, at også FC Nordsjælland og FC Midtjylland havner i europæiske gruppespil.



Tipsbladet i Parken

– Det er jo kæmpestort. Jeg er stolt, glad og lettet på samme tid. Jeg er jo bare jublende lykkelig for at sige det, som det er.

Jacob Neestrups første ord i mixed zone gjorde det meget klart: Han var en yderst tilfreds cheftræner, efter at FC København onsdag aften spillede sig i Champions Leagues gruppespil med en samlet 2-1-sejr over Rakow.

Og da også med god grund.

Præstationen sikrede nemlig ikke blot FCK en plads i det prestigefyldte selskab, men også i historiebøgerne. FC København blev med onsdagens resultat det første danske hold til at spille sig i Champions Leagues gruppespil to år i træk.  

– Det er stort i dag, men jeg synes, det er vigtigt at se det i det store billede. Alle klubber – uanset om du er FC København eller de største i Europa – kommer ud for at tingene ikke lige spiller i en sæson eller to. Hvor det handler om, “hvem er vi og hvor skal vi hen”. 

– Men da vi var der under Jess (Thorup), vandt vi også et mesterskab, og vi kvalificerede os også til Champions League. Så skete det, der skete, og vi har formået at bygge på derfra og tage to nationale titler. Jeg synes, den her klub fortjener meget stor respekt og anerkendelse for, at både når vi har kæmpet med det, og når det har set lidt lysere ud, har vi nået vores målsætninger. Det er ikke alle klubber, der opnår det, samtidig med at der har været lidt stormvejr, og det er jeg stolt over, siger Jacob Neestrup til den skrevne presse.

Ser du det her som en sejr kun for FC København eller også for dansk fodbold? 

– Jeg ser det primært som en sejr for FC København, men også sekundært for dansk fodbold. Jeg tror ikke, FC Nordsjælland skal have held og lykke med deres resultat (5-0-føring fra første opgør, red.), men Midtjylland skal også have held og lykke.

– Vi er så tæt på nogle af de andre [ligaer] lige over os, så det er så vigtigt. Vi konkurrerer, når vi spiller Superliga-kampe, men vi bidrager til samme hus med de europæiske kampe, vi spiller, og vi håber allesammen, at Nordsjælland og Midtjylland klarer den i morgen, siger FC København-cheftræneren. 

Både FC Nordsjælland og FC Midtjylland skal torsdag spille afgørende kampe for at komme i Conference League-gruppespillet. Torsdag finder FC København også ud af, hvem de skal møde i Champions Leagues gruppespil.  






Nægter at undskylde til Steve Cooper




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Philip Billing tabte kæben



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Danmark – Nordmakedonien

– Det er Neestrups tre største fejl



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Riemer melder stjerne klar

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Helt på røven over Victor Froholdt

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Av, FCK! Her er de værst af alle

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Klar besked til danske debutanter

Nu flytter anfører til Danmark

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg