Jublende lykkelig: Ikke alle klubber der opnår det

Jacob Neestrup er stolt over FC Københavns historiske præstation og håber, at også FC Nordsjælland og FC Midtjylland havner i europæiske gruppespil.



Tipsbladet i Parken

– Det er jo kæmpestort. Jeg er stolt, glad og lettet på samme tid. Jeg er jo bare jublende lykkelig for at sige det, som det er.

Jacob Neestrups første ord i mixed zone gjorde det meget klart: Han var en yderst tilfreds cheftræner, efter at FC København onsdag aften spillede sig i Champions Leagues gruppespil med en samlet 2-1-sejr over Rakow.

Og da også med god grund.

Præstationen sikrede nemlig ikke blot FCK en plads i det prestigefyldte selskab, men også i historiebøgerne. FC København blev med onsdagens resultat det første danske hold til at spille sig i Champions Leagues gruppespil to år i træk.  

– Det er stort i dag, men jeg synes, det er vigtigt at se det i det store billede. Alle klubber – uanset om du er FC København eller de største i Europa – kommer ud for at tingene ikke lige spiller i en sæson eller to. Hvor det handler om, “hvem er vi og hvor skal vi hen”. 

– Men da vi var der under Jess (Thorup), vandt vi også et mesterskab, og vi kvalificerede os også til Champions League. Så skete det, der skete, og vi har formået at bygge på derfra og tage to nationale titler. Jeg synes, den her klub fortjener meget stor respekt og anerkendelse for, at både når vi har kæmpet med det, og når det har set lidt lysere ud, har vi nået vores målsætninger. Det er ikke alle klubber, der opnår det, samtidig med at der har været lidt stormvejr, og det er jeg stolt over, siger Jacob Neestrup til den skrevne presse.

Ser du det her som en sejr kun for FC København eller også for dansk fodbold? 

– Jeg ser det primært som en sejr for FC København, men også sekundært for dansk fodbold. Jeg tror ikke, FC Nordsjælland skal have held og lykke med deres resultat (5-0-føring fra første opgør, red.), men Midtjylland skal også have held og lykke.

– Vi er så tæt på nogle af de andre [ligaer] lige over os, så det er så vigtigt. Vi konkurrerer, når vi spiller Superliga-kampe, men vi bidrager til samme hus med de europæiske kampe, vi spiller, og vi håber allesammen, at Nordsjælland og Midtjylland klarer den i morgen, siger FC København-cheftræneren. 

Både FC Nordsjælland og FC Midtjylland skal torsdag spille afgørende kampe for at komme i Conference League-gruppespillet. Torsdag finder FC København også ud af, hvem de skal møde i Champions Leagues gruppespil.  





Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt transferønske til FCK

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Fortryder Chido Obi-beslutning

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

I spil til stort job

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Lerager taler ud om FCK-brud

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

AGF på rov i Hobro IK

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur