Portugal gik søndag glip af den direkte kvalifikation til VM, da Serbien i sidste minut formåede at sikre sig en 2-1-sejr i Lissabon.
Portugal, der ellers kom foran efter blot to minutter, skal nu vinde to playoff-kampe for at komme til VM i Qatar, hvor europamestrene fra Italien er blandt de mulige modstandere.
Og i sekunderne efter nederlaget til Serbien kastede flere portugisiske spillere sig da også til jorden i skuffelse over den kiksede kvalifikation, mens de serbiske spillere jublede og festede på livet løs.
Irriteret over jublende serbere
Og ifølge den portugisiske landstræner, Fernando Santos, var Cristiano Ronaldo irriteret på serberne efter slutfløjtet.
– Det giver ikke mening. Skuffelsen var brutal, da kampen blev fløjtet af. Hvis de portugisiske fans var skuffede, så prøv at forestille dig, hvor skuffede spillerne og trænerstaben var. Spillerne lå på jorden. Jeg gik ud på banen for at støtte og trøste spillerne, og han [Ronaldo, red.] sagde til en serbisk spiller: ‘Du ville ikke stå og grine, hvis det mål, jeg scorede på jeres bane, ikke var blevet annulleret’. Jeg prøvede at tale ham til ro, lød det således, ifølge TVI, fra Fernando Santos.
Ronaldo rasede efterfølgende videre over det annullerede mål, da Santos kom over for at give hånd til superstjernen. Landstræneren slog dog efterfølgende fast, at Ronaldos vredesudbrud var ‘normalt’.
Fik annulleret sejrsmål i Beograd
Den annullerede scoring, som Ronaldo rasede over søndag, fandt sted tilbage i marts, hvor Serbien og Portugal spillede 2-2 i Beograd.
Ronaldo havde her bolden over stregen i tillægstiden, men kampens dommer annullerede målet, hvilket efterfølgende viste sig at være en klokkeklar fejl, hvilket dommeren senere undskyldte for.
LIVE
LIVE: Forlænger med dansk stortalent
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
Raser: Det er latterligt!
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
INTERVIEW
