ÅRHUS (Tipsbladet): Den ene er fra Risskov, den anden fra verdens platin-hovedstad Rustenburg et par timers kørsel nordvest for millionbyen Johannesburg.
Fælles for dem er benhårdt arbejde, glæder og sorger som nye spillere i AGF under David Nielsen, hvor de begge skulle finde deres ben og jagte det store gennembrud.
For Albert Grønbæk kom det først for alvor efter et stort skifte til Bodø/Glimt, mens det for Gift Links er kommet især det seneste halvandet år, hvor sydafrikaneren har vekslet løfterige øjeblikke og potentiale til at være en af Superligaens bedste kantspillere og et af sit holds vigtigste spillere.
Vi spillede altid FIFA og hang ud sammen
Gift LinksAGF-spiller
Men selv om Grønbæk nu spiller for Rennes i Frankrig, og Links har hænderne fulde i AGF og Århus som nøglespiller og fanfavorit, lever venskabet stadig i bedste velgående.
– Han er 'my guy', selvfølgelig. Vi mødes altid, når han er i Århus. Vi har et virkelig tæt bånd, og når han er hjemme, er vi en gruppe på fem-seks stykker, der mødes. Vi var meget sammen efter, jeg kom til Danmark, og jeg har det rigtig godt sammen med dem.
– Vi spillede altid FIFA og hang ud sammen, så han er hjemme i Århus, mødes vi altid og spiser sammen og spiller spil, siger Gift Links til Tipsbladet.
Både Grønbæk og Links skulle finde deres ben på førsteholdet i AGF, hvilket David Nielsen også har fortalt om efterfølgende, og succeserne og de svære og dårlige perioder har skabt et særligt sammenhold mellem de to fodboldprofiler og deres århusianske kammerater.
Læs om Albert Grønbæks forhold til AGF her
– Det er et godt bånd, vi har. Det handler også om, at han er sådan en rar person. Han er helt nede på jorden og sig selv.
– Jeg er rigtig glad for at se, hvor langt han er kommet. Det er også så fedt at se ham komme på landsholdet og få scoret. Jeg kan kun ønske ham tillykke og håber, det bare fortsætter. Det var så sjovt og fedt at se på landsholdet. Det var ikke bare mig, der jublede, det var jo hele Danmark, siger Gift Links.
Albert Grønbæk blev i sommer solgt fra Bodø/Glimt til Rennes for omkring 110 millioner kroner, hvilket ud over cirka 12 millioner kroner til AGF i videresalgsklausul også gav breddeklubben VRI, hvor Grønbæk spillede, til han var 14 år, cirka en halv million kroner i udviklingspenge.
LIVE
LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
OPTAKT
Randers FC – FC København
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
Bayern slår rekord i ny storsejr
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Tottenham under stregen
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Arsenal snublede i guldkampen
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
DAGENS SPILFORSLAG