AGF-profil med stor hyldest: Hele Danmark jublede

AGF's Gift Links er kisteglad for at se vennen Albert Grønbæks succes.



ÅRHUS (Tipsbladet): Den ene er fra Risskov, den anden fra verdens platin-hovedstad Rustenburg et par timers kørsel nordvest for millionbyen Johannesburg.

Fælles for dem er benhårdt arbejde, glæder og sorger som nye spillere i AGF under David Nielsen, hvor de begge skulle finde deres ben og jagte det store gennembrud.

For Albert Grønbæk kom det først for alvor efter et stort skifte til Bodø/Glimt, mens det for Gift Links er kommet især det seneste halvandet år, hvor sydafrikaneren har vekslet løfterige øjeblikke og potentiale til at være en af Superligaens bedste kantspillere og et af sit holds vigtigste spillere.

Vi spillede altid FIFA og hang ud sammen

Gift Links
AGF-spiller

Men selv om Grønbæk nu spiller for Rennes i Frankrig, og Links har hænderne fulde i AGF og Århus som nøglespiller og fanfavorit, lever venskabet stadig i bedste velgående.

– Han er 'my guy', selvfølgelig. Vi mødes altid, når han er i Århus. Vi har et virkelig tæt bånd, og når han er hjemme, er vi en gruppe på fem-seks stykker, der mødes. Vi var meget sammen efter, jeg kom til Danmark, og jeg har det rigtig godt sammen med dem.

Foto: Alamy

– Vi spillede altid FIFA og hang ud sammen, så han er hjemme i Århus, mødes vi altid og spiser sammen og spiller spil, siger Gift Links til Tipsbladet.

Både Grønbæk og Links skulle finde deres ben på førsteholdet i AGF, hvilket David Nielsen også har fortalt om efterfølgende, og succeserne og de svære og dårlige perioder har skabt et særligt sammenhold mellem de to fodboldprofiler og deres århusianske kammerater.

Læs om Albert Grønbæks forhold til AGF her

– Det er et godt bånd, vi har. Det handler også om, at han er sådan en rar person. Han er helt nede på jorden og sig selv.

– Jeg er rigtig glad for at se, hvor langt han er kommet. Det er også så fedt at se ham komme på landsholdet og få scoret. Jeg kan kun ønske ham tillykke og håber, det bare fortsætter. Det var så sjovt og fedt at se på landsholdet. Det var ikke bare mig, der jublede, det var jo hele Danmark, siger Gift Links.

Albert Grønbæk blev i sommer solgt fra Bodø/Glimt til Rennes for omkring 110 millioner kroner, hvilket ud over cirka 12 millioner kroner til AGF i videresalgsklausul også gav breddeklubben VRI, hvor Grønbæk spillede, til han var 14 år, cirka en halv million kroner i udviklingspenge.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Kæmpekøb retur til FC København?

Brøndby tog vigtig overtidssejr

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Positive forhandlinger med Nartey

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper