AGF-profil med stor hyldest: Hele Danmark jublede

AGF's Gift Links er kisteglad for at se vennen Albert Grønbæks succes.



ÅRHUS (Tipsbladet): Den ene er fra Risskov, den anden fra verdens platin-hovedstad Rustenburg et par timers kørsel nordvest for millionbyen Johannesburg.

Fælles for dem er benhårdt arbejde, glæder og sorger som nye spillere i AGF under David Nielsen, hvor de begge skulle finde deres ben og jagte det store gennembrud.

For Albert Grønbæk kom det først for alvor efter et stort skifte til Bodø/Glimt, mens det for Gift Links er kommet især det seneste halvandet år, hvor sydafrikaneren har vekslet løfterige øjeblikke og potentiale til at være en af Superligaens bedste kantspillere og et af sit holds vigtigste spillere.

Vi spillede altid FIFA og hang ud sammen

Gift Links
AGF-spiller

Men selv om Grønbæk nu spiller for Rennes i Frankrig, og Links har hænderne fulde i AGF og Århus som nøglespiller og fanfavorit, lever venskabet stadig i bedste velgående.

– Han er 'my guy', selvfølgelig. Vi mødes altid, når han er i Århus. Vi har et virkelig tæt bånd, og når han er hjemme, er vi en gruppe på fem-seks stykker, der mødes. Vi var meget sammen efter, jeg kom til Danmark, og jeg har det rigtig godt sammen med dem.

Foto: Alamy

– Vi spillede altid FIFA og hang ud sammen, så han er hjemme i Århus, mødes vi altid og spiser sammen og spiller spil, siger Gift Links til Tipsbladet.

Både Grønbæk og Links skulle finde deres ben på førsteholdet i AGF, hvilket David Nielsen også har fortalt om efterfølgende, og succeserne og de svære og dårlige perioder har skabt et særligt sammenhold mellem de to fodboldprofiler og deres århusianske kammerater.

Læs om Albert Grønbæks forhold til AGF her

– Det er et godt bånd, vi har. Det handler også om, at han er sådan en rar person. Han er helt nede på jorden og sig selv.

– Jeg er rigtig glad for at se, hvor langt han er kommet. Det er også så fedt at se ham komme på landsholdet og få scoret. Jeg kan kun ønske ham tillykke og håber, det bare fortsætter. Det var så sjovt og fedt at se på landsholdet. Det var ikke bare mig, der jublede, det var jo hele Danmark, siger Gift Links.

Albert Grønbæk blev i sommer solgt fra Bodø/Glimt til Rennes for omkring 110 millioner kroner, hvilket ud over cirka 12 millioner kroner til AGF i videresalgsklausul også gav breddeklubben VRI, hvor Grønbæk spillede, til han var 14 år, cirka en halv million kroner i udviklingspenge.





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Nægtet Brøndby-skifte

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Forventer kæmpe jobtilbud



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Ser I med, AGF? Drømmedebut!



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Viaplay hæver priserne

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

– Alt for meget kaos i Horsens

Dansk målsluger skifter til topklub

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Hermansen hyldes efter pragtpræstation



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Katastrofe for Jack Grealish

Como kan vinde i Napoli

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

‘Ronaldo vinder kampen’

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

‘Det er vigtigt for landsholdet’