AGF-profil med stor hyldest: Hele Danmark jublede

AGF's Gift Links er kisteglad for at se vennen Albert Grønbæks succes.



ÅRHUS (Tipsbladet): Den ene er fra Risskov, den anden fra verdens platin-hovedstad Rustenburg et par timers kørsel nordvest for millionbyen Johannesburg.

Fælles for dem er benhårdt arbejde, glæder og sorger som nye spillere i AGF under David Nielsen, hvor de begge skulle finde deres ben og jagte det store gennembrud.

For Albert Grønbæk kom det først for alvor efter et stort skifte til Bodø/Glimt, mens det for Gift Links er kommet især det seneste halvandet år, hvor sydafrikaneren har vekslet løfterige øjeblikke og potentiale til at være en af Superligaens bedste kantspillere og et af sit holds vigtigste spillere.

Vi spillede altid FIFA og hang ud sammen

Gift Links
AGF-spiller

Men selv om Grønbæk nu spiller for Rennes i Frankrig, og Links har hænderne fulde i AGF og Århus som nøglespiller og fanfavorit, lever venskabet stadig i bedste velgående.

– Han er 'my guy', selvfølgelig. Vi mødes altid, når han er i Århus. Vi har et virkelig tæt bånd, og når han er hjemme, er vi en gruppe på fem-seks stykker, der mødes. Vi var meget sammen efter, jeg kom til Danmark, og jeg har det rigtig godt sammen med dem.

Foto: Alamy

– Vi spillede altid FIFA og hang ud sammen, så han er hjemme i Århus, mødes vi altid og spiser sammen og spiller spil, siger Gift Links til Tipsbladet.

Både Grønbæk og Links skulle finde deres ben på førsteholdet i AGF, hvilket David Nielsen også har fortalt om efterfølgende, og succeserne og de svære og dårlige perioder har skabt et særligt sammenhold mellem de to fodboldprofiler og deres århusianske kammerater.

Læs om Albert Grønbæks forhold til AGF her

– Det er et godt bånd, vi har. Det handler også om, at han er sådan en rar person. Han er helt nede på jorden og sig selv.

– Jeg er rigtig glad for at se, hvor langt han er kommet. Det er også så fedt at se ham komme på landsholdet og få scoret. Jeg kan kun ønske ham tillykke og håber, det bare fortsætter. Det var så sjovt og fedt at se på landsholdet. Det var ikke bare mig, der jublede, det var jo hele Danmark, siger Gift Links.

Albert Grønbæk blev i sommer solgt fra Bodø/Glimt til Rennes for omkring 110 millioner kroner, hvilket ud over cirka 12 millioner kroner til AGF i videresalgsklausul også gav breddeklubben VRI, hvor Grønbæk spillede, til han var 14 år, cirka en halv million kroner i udviklingspenge.





LIVE

TransferLIVE: De intensiverer jagten på Mattsson


Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Aflyser sommerferien

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Holger Rune-fadæse går verden rundt


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Mads Hermansen til topklub?



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Av! Taber stort på dansker

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

OB henter Rasmus Falk i FC København

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Nu kan de hentes gratis



Afslører – i dialog med danske klubber

Bekræfter FCK-transfer: ‘Der er underskrevet’

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

FCK-stjerne i klubskifte?

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

‘En dyr fejl’



Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne

Iberisk derby med få mål

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Dansker i stort Premier League-skifte?

Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Tæt på ny klub



Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Kæmpetransfer – FC Nordsjælland sælger for 78 mio.

Dansker i stor Wimbledon-triumf