AGF-profil med stor hyldest: Hele Danmark jublede

AGF's Gift Links er kisteglad for at se vennen Albert Grønbæks succes.



ÅRHUS (Tipsbladet): Den ene er fra Risskov, den anden fra verdens platin-hovedstad Rustenburg et par timers kørsel nordvest for millionbyen Johannesburg.

Fælles for dem er benhårdt arbejde, glæder og sorger som nye spillere i AGF under David Nielsen, hvor de begge skulle finde deres ben og jagte det store gennembrud.

For Albert Grønbæk kom det først for alvor efter et stort skifte til Bodø/Glimt, mens det for Gift Links er kommet især det seneste halvandet år, hvor sydafrikaneren har vekslet løfterige øjeblikke og potentiale til at være en af Superligaens bedste kantspillere og et af sit holds vigtigste spillere.

Vi spillede altid FIFA og hang ud sammen

Gift Links
AGF-spiller

Men selv om Grønbæk nu spiller for Rennes i Frankrig, og Links har hænderne fulde i AGF og Århus som nøglespiller og fanfavorit, lever venskabet stadig i bedste velgående.

– Han er 'my guy', selvfølgelig. Vi mødes altid, når han er i Århus. Vi har et virkelig tæt bånd, og når han er hjemme, er vi en gruppe på fem-seks stykker, der mødes. Vi var meget sammen efter, jeg kom til Danmark, og jeg har det rigtig godt sammen med dem.

Foto: Alamy

– Vi spillede altid FIFA og hang ud sammen, så han er hjemme i Århus, mødes vi altid og spiser sammen og spiller spil, siger Gift Links til Tipsbladet.

Både Grønbæk og Links skulle finde deres ben på førsteholdet i AGF, hvilket David Nielsen også har fortalt om efterfølgende, og succeserne og de svære og dårlige perioder har skabt et særligt sammenhold mellem de to fodboldprofiler og deres århusianske kammerater.

Læs om Albert Grønbæks forhold til AGF her

– Det er et godt bånd, vi har. Det handler også om, at han er sådan en rar person. Han er helt nede på jorden og sig selv.

– Jeg er rigtig glad for at se, hvor langt han er kommet. Det er også så fedt at se ham komme på landsholdet og få scoret. Jeg kan kun ønske ham tillykke og håber, det bare fortsætter. Det var så sjovt og fedt at se på landsholdet. Det var ikke bare mig, der jublede, det var jo hele Danmark, siger Gift Links.

Albert Grønbæk blev i sommer solgt fra Bodø/Glimt til Rennes for omkring 110 millioner kroner, hvilket ud over cirka 12 millioner kroner til AGF i videresalgsklausul også gav breddeklubben VRI, hvor Grønbæk spillede, til han var 14 år, cirka en halv million kroner i udviklingspenge.







LIVE

TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Jagter tidligere AGF’er



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Fatter intet af Brøndby-bombe

Bekræfter kæmpebud



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Overraskende skifte lurer

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

– Neestrup kan blive næste landstræner

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Trist: Marios Oikonomou er død

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?