AGF-profil med stor hyldest: Hele Danmark jublede

AGF's Gift Links er kisteglad for at se vennen Albert Grønbæks succes.



ÅRHUS (Tipsbladet): Den ene er fra Risskov, den anden fra verdens platin-hovedstad Rustenburg et par timers kørsel nordvest for millionbyen Johannesburg.

Fælles for dem er benhårdt arbejde, glæder og sorger som nye spillere i AGF under David Nielsen, hvor de begge skulle finde deres ben og jagte det store gennembrud.

For Albert Grønbæk kom det først for alvor efter et stort skifte til Bodø/Glimt, mens det for Gift Links er kommet især det seneste halvandet år, hvor sydafrikaneren har vekslet løfterige øjeblikke og potentiale til at være en af Superligaens bedste kantspillere og et af sit holds vigtigste spillere.

Vi spillede altid FIFA og hang ud sammen

Gift Links
AGF-spiller

Men selv om Grønbæk nu spiller for Rennes i Frankrig, og Links har hænderne fulde i AGF og Århus som nøglespiller og fanfavorit, lever venskabet stadig i bedste velgående.

– Han er 'my guy', selvfølgelig. Vi mødes altid, når han er i Århus. Vi har et virkelig tæt bånd, og når han er hjemme, er vi en gruppe på fem-seks stykker, der mødes. Vi var meget sammen efter, jeg kom til Danmark, og jeg har det rigtig godt sammen med dem.

Foto: Alamy

– Vi spillede altid FIFA og hang ud sammen, så han er hjemme i Århus, mødes vi altid og spiser sammen og spiller spil, siger Gift Links til Tipsbladet.

Både Grønbæk og Links skulle finde deres ben på førsteholdet i AGF, hvilket David Nielsen også har fortalt om efterfølgende, og succeserne og de svære og dårlige perioder har skabt et særligt sammenhold mellem de to fodboldprofiler og deres århusianske kammerater.

Læs om Albert Grønbæks forhold til AGF her

– Det er et godt bånd, vi har. Det handler også om, at han er sådan en rar person. Han er helt nede på jorden og sig selv.

– Jeg er rigtig glad for at se, hvor langt han er kommet. Det er også så fedt at se ham komme på landsholdet og få scoret. Jeg kan kun ønske ham tillykke og håber, det bare fortsætter. Det var så sjovt og fedt at se på landsholdet. Det var ikke bare mig, der jublede, det var jo hele Danmark, siger Gift Links.

Albert Grønbæk blev i sommer solgt fra Bodø/Glimt til Rennes for omkring 110 millioner kroner, hvilket ud over cirka 12 millioner kroner til AGF i videresalgsklausul også gav breddeklubben VRI, hvor Grønbæk spillede, til han var 14 år, cirka en halv million kroner i udviklingspenge.





NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Storklub jagter Jacob Neestrup

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Brøndby IF – Sønderjyske

Han afløser Sune Smith lige nu

Victor Froholdt bliver matchvinder



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Formand freder Jacob Neestrup

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Sune Smith-Nielsen færdig

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Hylder Mads Hermansen

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Neestrup afslører reprimande

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho