AGF-profil med stor hyldest: Hele Danmark jublede

AGF's Gift Links er kisteglad for at se vennen Albert Grønbæks succes.



ÅRHUS (Tipsbladet): Den ene er fra Risskov, den anden fra verdens platin-hovedstad Rustenburg et par timers kørsel nordvest for millionbyen Johannesburg.

Fælles for dem er benhårdt arbejde, glæder og sorger som nye spillere i AGF under David Nielsen, hvor de begge skulle finde deres ben og jagte det store gennembrud.

For Albert Grønbæk kom det først for alvor efter et stort skifte til Bodø/Glimt, mens det for Gift Links er kommet især det seneste halvandet år, hvor sydafrikaneren har vekslet løfterige øjeblikke og potentiale til at være en af Superligaens bedste kantspillere og et af sit holds vigtigste spillere.

Vi spillede altid FIFA og hang ud sammen

Gift Links
AGF-spiller

Men selv om Grønbæk nu spiller for Rennes i Frankrig, og Links har hænderne fulde i AGF og Århus som nøglespiller og fanfavorit, lever venskabet stadig i bedste velgående.

– Han er 'my guy', selvfølgelig. Vi mødes altid, når han er i Århus. Vi har et virkelig tæt bånd, og når han er hjemme, er vi en gruppe på fem-seks stykker, der mødes. Vi var meget sammen efter, jeg kom til Danmark, og jeg har det rigtig godt sammen med dem.

Foto: Alamy

– Vi spillede altid FIFA og hang ud sammen, så han er hjemme i Århus, mødes vi altid og spiser sammen og spiller spil, siger Gift Links til Tipsbladet.

Både Grønbæk og Links skulle finde deres ben på førsteholdet i AGF, hvilket David Nielsen også har fortalt om efterfølgende, og succeserne og de svære og dårlige perioder har skabt et særligt sammenhold mellem de to fodboldprofiler og deres århusianske kammerater.

Læs om Albert Grønbæks forhold til AGF her

– Det er et godt bånd, vi har. Det handler også om, at han er sådan en rar person. Han er helt nede på jorden og sig selv.

– Jeg er rigtig glad for at se, hvor langt han er kommet. Det er også så fedt at se ham komme på landsholdet og få scoret. Jeg kan kun ønske ham tillykke og håber, det bare fortsætter. Det var så sjovt og fedt at se på landsholdet. Det var ikke bare mig, der jublede, det var jo hele Danmark, siger Gift Links.

Albert Grønbæk blev i sommer solgt fra Bodø/Glimt til Rennes for omkring 110 millioner kroner, hvilket ud over cirka 12 millioner kroner til AGF i videresalgsklausul også gav breddeklubben VRI, hvor Grønbæk spillede, til han var 14 år, cirka en halv million kroner i udviklingspenge.



Overraskende bejler til Mads Døhr Thychosen

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes

Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Fælder dom over Victor Froholdt

Vilde Hillerød vinder topbrag i 1. division

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Afsløring: Dansk kriseklub solgt

Brøndby sparer millioner

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub

AGF nærmer sig angriber

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

2-2 i Haderslev: Thomas Jørgensen redder Viborg

Legende om Højlund: Her er problemet

Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

FC København scorer 16 millioner kroner

– En undskyldning for tabere

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Steve Cooper står ved sin dommerkritik

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet