Der bliver igen bidt til Albert Grønbæk og Bodø/Glimt ude på det europæiske transfermarked, hvor den unge dansker er en velkendt størrelse i mange af Europas større klubber.
Som Tipsbladet har fortalt i dag og de seneste dage, er der blevet budt på Grønbæk, og det er den franske topklub Rennes, der byder i omegnen af 15 millioner euro plus det løse.
Det tilbud har nu ført til et salg af Grønbæk, der altså koster Rennes 112 millioner kroner omregnet fra de 15 millioner euro, Bodø/Glimt har forhandlet hjem for århusianeren.
Og hvis der er nogen, der med garanti har heppet på et markant Grønbæk-salg, er århusianerens tidligere klub AGF.
AGF fik skruet en markant aftale sammen, da man solgte Grønbæk til Bodø/Glimt for knap to år siden, for ud over omkring 25 millioner kroner sikrede AGF sig også en bonusaftale, hvor man får et sted mellem to og fem millioner kroner per gruppe- og ligaspil i Europa, alt efter karat.
Læs om den nye model for Champions League her
Det betyder, at AGF med Bodø/Glimts ture i Europa League og Conference League allerede har lagt en håndfuld millioner oven i de 25 millioner kroner, man tjente, og i øvrigt kan AGF få endnu mere de kommende år, uanset om Grønbæk er i klubben eller ej – så attraktiv var aftalen med nordmændene.
En sådan videresalgsklausul bliver udløst ved et nyt klubskifte og ikke tage højde for, hvad Bodø/Glimt selv har forhandlet sig til af præstationsklausuler og videresalgsklausul.

Men nu, hvor Albert Grønbæk er røget afsted for 112 millioner kroner, svarende til 15 millioner euro, sender det et my over 12 millioner kroner fra Bodø/Glimt til AGF.
Albert Grønbæk spillede hjemme i VRI i Århus-forstaden Risskov indtil han som teenager i 2015 tog turen til den sydlige del af byen for at spille i AGF's ungdomsafdeling.
Grønbæk, der i dag er 23 år, nåede at spille 74 Superliga-kampe for AGF, og var året før skiftet til Bodø/Glimt genstand for et kækt tilbud fra FC Midtjylland, da AGF var interesseret i den daværende FCM-spiller Mikael Anderson.
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Storklub jagter to danskere
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Klar til at gå shopamok
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte