AGF høster millioner i vild Grønbæk-transfer

Der er gode penge i det for AGF, nu hvor Albert Grønbæk er blevet solgt til Rennes.



Der bliver igen bidt til Albert Grønbæk og Bodø/Glimt ude på det europæiske transfermarked, hvor den unge dansker er en velkendt størrelse i mange af Europas større klubber.

Som Tipsbladet har fortalt i dag og de seneste dage, er der blevet budt på Grønbæk, og det er den franske topklub Rennes, der byder i omegnen af 15 millioner euro plus det løse.

Det tilbud har nu ført til et salg af Grønbæk, der altså koster Rennes 112 millioner kroner omregnet fra de 15 millioner euro, Bodø/Glimt har forhandlet hjem for århusianeren.

Og hvis der er nogen, der med garanti har heppet på et markant Grønbæk-salg, er århusianerens tidligere klub AGF.

AGF fik skruet en markant aftale sammen, da man solgte Grønbæk til Bodø/Glimt for knap to år siden, for ud over omkring 25 millioner kroner sikrede AGF sig også en bonusaftale, hvor man får et sted mellem to og fem millioner kroner per gruppe- og ligaspil i Europa, alt efter karat.

Læs om den nye model for Champions League her

Det betyder, at AGF med Bodø/Glimts ture i Europa League og Conference League allerede har lagt en håndfuld millioner oven i de 25 millioner kroner, man tjente, og i øvrigt kan AGF få endnu mere de kommende år, uanset om Grønbæk er i klubben eller ej – så attraktiv var aftalen med nordmændene.

En sådan videresalgsklausul bliver udløst ved et nyt klubskifte og ikke tage højde for, hvad Bodø/Glimt selv har forhandlet sig til af præstationsklausuler og videresalgsklausul.

260681

Foto: Alamy

Men nu, hvor Albert Grønbæk er røget afsted for 112 millioner kroner, svarende til 15 millioner euro, sender det et my over 12 millioner kroner fra Bodø/Glimt til AGF.

Albert Grønbæk spillede hjemme i VRI i Århus-forstaden Risskov indtil han som teenager i 2015 tog turen til den sydlige del af byen for at spille i AGF's ungdomsafdeling.

Grønbæk, der i dag er 23 år, nåede at spille 74 Superliga-kampe for AGF, og var året før skiftet til Bodø/Glimt genstand for et kækt tilbud fra FC Midtjylland, da AGF var interesseret i den daværende FCM-spiller Mikael Anderson.

Læs om de 12 Superliga-klubbers sommerplaner her.





LIVE

VM-LIVE: USA med stort tilbud

Panama – England

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Norge – Frankrig

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Supercomputer: Her er VM-finalen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Jordan – Argentina

De er enige med Mathias Jensen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Her er Brasiliens vej til VM-finalen