Der bliver igen bidt til Albert Grønbæk og Bodø/Glimt ude på det europæiske transfermarked, hvor den unge dansker er en velkendt størrelse i mange af Europas større klubber.
Som Tipsbladet har fortalt i dag og de seneste dage, er der blevet budt på Grønbæk, og det er den franske topklub Rennes, der byder i omegnen af 15 millioner euro plus det løse.
Det tilbud har nu ført til et salg af Grønbæk, der altså koster Rennes 112 millioner kroner omregnet fra de 15 millioner euro, Bodø/Glimt har forhandlet hjem for århusianeren.
Og hvis der er nogen, der med garanti har heppet på et markant Grønbæk-salg, er århusianerens tidligere klub AGF.
AGF fik skruet en markant aftale sammen, da man solgte Grønbæk til Bodø/Glimt for knap to år siden, for ud over omkring 25 millioner kroner sikrede AGF sig også en bonusaftale, hvor man får et sted mellem to og fem millioner kroner per gruppe- og ligaspil i Europa, alt efter karat.
Læs om den nye model for Champions League her
Det betyder, at AGF med Bodø/Glimts ture i Europa League og Conference League allerede har lagt en håndfuld millioner oven i de 25 millioner kroner, man tjente, og i øvrigt kan AGF få endnu mere de kommende år, uanset om Grønbæk er i klubben eller ej – så attraktiv var aftalen med nordmændene.
En sådan videresalgsklausul bliver udløst ved et nyt klubskifte og ikke tage højde for, hvad Bodø/Glimt selv har forhandlet sig til af præstationsklausuler og videresalgsklausul.

Men nu, hvor Albert Grønbæk er røget afsted for 112 millioner kroner, svarende til 15 millioner euro, sender det et my over 12 millioner kroner fra Bodø/Glimt til AGF.
Albert Grønbæk spillede hjemme i VRI i Århus-forstaden Risskov indtil han som teenager i 2015 tog turen til den sydlige del af byen for at spille i AGF's ungdomsafdeling.
Grønbæk, der i dag er 23 år, nåede at spille 74 Superliga-kampe for AGF, og var året før skiftet til Bodø/Glimt genstand for et kækt tilbud fra FC Midtjylland, da AGF var interesseret i den daværende FCM-spiller Mikael Anderson.
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
Han erstatter Bo Henriksen
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
Chelsea og Liverpool flopper fælt
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
Bo Henriksen fyret
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
DAGENS SPILFORSLAG