AGF høster millioner i vild Grønbæk-transfer

Der er gode penge i det for AGF, nu hvor Albert Grønbæk er blevet solgt til Rennes.



Der bliver igen bidt til Albert Grønbæk og Bodø/Glimt ude på det europæiske transfermarked, hvor den unge dansker er en velkendt størrelse i mange af Europas større klubber.

Som Tipsbladet har fortalt i dag og de seneste dage, er der blevet budt på Grønbæk, og det er den franske topklub Rennes, der byder i omegnen af 15 millioner euro plus det løse.

Det tilbud har nu ført til et salg af Grønbæk, der altså koster Rennes 112 millioner kroner omregnet fra de 15 millioner euro, Bodø/Glimt har forhandlet hjem for århusianeren.

Og hvis der er nogen, der med garanti har heppet på et markant Grønbæk-salg, er århusianerens tidligere klub AGF.

AGF fik skruet en markant aftale sammen, da man solgte Grønbæk til Bodø/Glimt for knap to år siden, for ud over omkring 25 millioner kroner sikrede AGF sig også en bonusaftale, hvor man får et sted mellem to og fem millioner kroner per gruppe- og ligaspil i Europa, alt efter karat.

Læs om den nye model for Champions League her

Det betyder, at AGF med Bodø/Glimts ture i Europa League og Conference League allerede har lagt en håndfuld millioner oven i de 25 millioner kroner, man tjente, og i øvrigt kan AGF få endnu mere de kommende år, uanset om Grønbæk er i klubben eller ej – så attraktiv var aftalen med nordmændene.

En sådan videresalgsklausul bliver udløst ved et nyt klubskifte og ikke tage højde for, hvad Bodø/Glimt selv har forhandlet sig til af præstationsklausuler og videresalgsklausul.

260681

Foto: Alamy

Men nu, hvor Albert Grønbæk er røget afsted for 112 millioner kroner, svarende til 15 millioner euro, sender det et my over 12 millioner kroner fra Bodø/Glimt til AGF.

Albert Grønbæk spillede hjemme i VRI i Århus-forstaden Risskov indtil han som teenager i 2015 tog turen til den sydlige del af byen for at spille i AGF's ungdomsafdeling.

Grønbæk, der i dag er 23 år, nåede at spille 74 Superliga-kampe for AGF, og var året før skiftet til Bodø/Glimt genstand for et kækt tilbud fra FC Midtjylland, da AGF var interesseret i den daværende FCM-spiller Mikael Anderson.

Læs om de 12 Superliga-klubbers sommerplaner her.





Overraskende melding om Oliver Christensen




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

AGF køber ham

Elias Jelert færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Han tager hjem fra VM

Stolt over dansk transfer

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Nu melder Christian Eriksen ud

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff