Der bliver igen bidt til Albert Grønbæk og Bodø/Glimt ude på det europæiske transfermarked, hvor den unge dansker er en velkendt størrelse i mange af Europas større klubber.
Som Tipsbladet har fortalt i dag og de seneste dage, er der blevet budt på Grønbæk, og det er den franske topklub Rennes, der byder i omegnen af 15 millioner euro plus det løse.
Det tilbud har nu ført til et salg af Grønbæk, der altså koster Rennes 112 millioner kroner omregnet fra de 15 millioner euro, Bodø/Glimt har forhandlet hjem for århusianeren.
Og hvis der er nogen, der med garanti har heppet på et markant Grønbæk-salg, er århusianerens tidligere klub AGF.
AGF fik skruet en markant aftale sammen, da man solgte Grønbæk til Bodø/Glimt for knap to år siden, for ud over omkring 25 millioner kroner sikrede AGF sig også en bonusaftale, hvor man får et sted mellem to og fem millioner kroner per gruppe- og ligaspil i Europa, alt efter karat.
Læs om den nye model for Champions League her
Det betyder, at AGF med Bodø/Glimts ture i Europa League og Conference League allerede har lagt en håndfuld millioner oven i de 25 millioner kroner, man tjente, og i øvrigt kan AGF få endnu mere de kommende år, uanset om Grønbæk er i klubben eller ej – så attraktiv var aftalen med nordmændene.
En sådan videresalgsklausul bliver udløst ved et nyt klubskifte og ikke tage højde for, hvad Bodø/Glimt selv har forhandlet sig til af præstationsklausuler og videresalgsklausul.

Men nu, hvor Albert Grønbæk er røget afsted for 112 millioner kroner, svarende til 15 millioner euro, sender det et my over 12 millioner kroner fra Bodø/Glimt til AGF.
Albert Grønbæk spillede hjemme i VRI i Århus-forstaden Risskov indtil han som teenager i 2015 tog turen til den sydlige del af byen for at spille i AGF's ungdomsafdeling.
Grønbæk, der i dag er 23 år, nåede at spille 74 Superliga-kampe for AGF, og var året før skiftet til Bodø/Glimt genstand for et kækt tilbud fra FC Midtjylland, da AGF var interesseret i den daværende FCM-spiller Mikael Anderson.
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
MEDIE
Roony vil væk
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
NYHEDER
Højlund får ny stjernetræner i Napoli
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TRANSFERPLANEN