AGF høster millioner i vild Grønbæk-transfer

Der er gode penge i det for AGF, nu hvor Albert Grønbæk er blevet solgt til Rennes.



Der bliver igen bidt til Albert Grønbæk og Bodø/Glimt ude på det europæiske transfermarked, hvor den unge dansker er en velkendt størrelse i mange af Europas større klubber.

Som Tipsbladet har fortalt i dag og de seneste dage, er der blevet budt på Grønbæk, og det er den franske topklub Rennes, der byder i omegnen af 15 millioner euro plus det løse.

Det tilbud har nu ført til et salg af Grønbæk, der altså koster Rennes 112 millioner kroner omregnet fra de 15 millioner euro, Bodø/Glimt har forhandlet hjem for århusianeren.

Og hvis der er nogen, der med garanti har heppet på et markant Grønbæk-salg, er århusianerens tidligere klub AGF.

AGF fik skruet en markant aftale sammen, da man solgte Grønbæk til Bodø/Glimt for knap to år siden, for ud over omkring 25 millioner kroner sikrede AGF sig også en bonusaftale, hvor man får et sted mellem to og fem millioner kroner per gruppe- og ligaspil i Europa, alt efter karat.

Læs om den nye model for Champions League her

Det betyder, at AGF med Bodø/Glimts ture i Europa League og Conference League allerede har lagt en håndfuld millioner oven i de 25 millioner kroner, man tjente, og i øvrigt kan AGF få endnu mere de kommende år, uanset om Grønbæk er i klubben eller ej – så attraktiv var aftalen med nordmændene.

En sådan videresalgsklausul bliver udløst ved et nyt klubskifte og ikke tage højde for, hvad Bodø/Glimt selv har forhandlet sig til af præstationsklausuler og videresalgsklausul.

260681

Foto: Alamy

Men nu, hvor Albert Grønbæk er røget afsted for 112 millioner kroner, svarende til 15 millioner euro, sender det et my over 12 millioner kroner fra Bodø/Glimt til AGF.

Albert Grønbæk spillede hjemme i VRI i Århus-forstaden Risskov indtil han som teenager i 2015 tog turen til den sydlige del af byen for at spille i AGF's ungdomsafdeling.

Grønbæk, der i dag er 23 år, nåede at spille 74 Superliga-kampe for AGF, og var året før skiftet til Bodø/Glimt genstand for et kækt tilbud fra FC Midtjylland, da AGF var interesseret i den daværende FCM-spiller Mikael Anderson.

Læs om de 12 Superliga-klubbers sommerplaner her.







LIVE

TransferLIVE: Man City kan slå transferrekord

Derfor kommer han IKKE til FC København

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Forhandler om Albert Grønbæk

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Her lander Superliga-kampprogrammet

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Oliver Sonne vender tilbage

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Kasper Schmeichel stopper karrieren

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

‘Så kan han klare sig hvor som helst’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Storklub jagter to danskere

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’