Afsløring: Rennes køber Grønbæk i gigantskifte

Albert Grønbæk er blot et lægetjek fra et skifte til over 112 millioner kroner.



Den danske stjernespiller Albert Grønbæk skifter til den franske storklub Rennes for 15 millioner euro, over 112 millioner kroner. 

Det kan Tipsbladet afsløre.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er Rennes og Bodø/Glimt onsdag blevet enige om den gigantiske handel, der er det største skifte for en dansk spiller denne sommer.

Nu mangler der blot lægetjek i Frankrig i de kommende dage, før han ifølge Tipsbladets oplysninger skriver under på en femårig kontrakt.

Når det er sket, kommer hovedpersonen Albert Grønbæk op i en kategori blandt de dyreste danske spillere, der nogensinde er solgt.

Også i Norge bliver danskeren rekordmager, da der aldrig før ham har været en spiller, som er blevet solgt for over 100 millioner kroner. 

I de seneste dage har Rennes og Bodø/Glimt, som Tipsbladet kunne afsløre, forhandlet intenst om en handel, men først tirsdag blev det hele løst, da Albert Grønbæks agent, Simon Friis, rejste til Norge og tog et afgørende møde med ledelsen i den norske mesterklub. 

Bodø/Glimt har ellers hele tiden ønsket at beholde den ubestridte stjerne Albert Grønbæk til de vigtige Champions League-kvalifikationskampe, mens franskmændene ville have den målfarlige midtbanespiller til Frankrig nu, så han kan være med i forberedelserne til den nye sæson.

Det er nu, efter tirsdagens strabadser på det afgørende møde i Norge, endelig lykkedes parterne at nå til enighed, og dermed kan Albert Grønbæk tage et skridt til en top fem-liga, så han umiddelbart også kan komme i betragtning til landsholdet.

For til trods for en status som den mest profilerede spiller i Bodø/Glimt og hele 30 mål og 16 assister i 87 kampe har landstræner Kasper Hjulmand aldrig kigget Albert Grønbæks vej – årets spiller i Eliteserien.

Foto: Alamy

23-årige Albert Grønbæk skrev sig også i 2022 ind i de aarhusianske historiebøger som det dyreste salg i AGF nogensinde med sit skifte til Bodø/Glimt for 25 millioner kroner, og aarhusianerne kan igen glæde sig over flere millioner kroner i denne nye deal.

AGF sikrede sig således en videresalgsklausul på minimum 15 procent, da klubben sagde farvel til Albert Grønbæk, som har vist sig at tage de helt rigtige skridt i karrieren.

I Norge er han nemlig på rekordtid blevet stjernen over dem alle i ligaen, og Bodø/Glimt takkede for den gode indsats tidligere på året ved at give ham den største kontrakt, som nogensinde er givet til en spiller i Eliteserien.

Den bliver snart revet over, når Albert Grønbæk får det sidste på plads med Rennes og bliver solgt for et vanvittigt stort millionbeløb.





FC København-transfer går hele verden rundt


Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?

Overvejede at sige op

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Krævet fyret efter nedslagtning

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

Stjernetræner helt vild med FCK’s nye topchef

‘Kan ikke se mig selv tage tilbage til FCK’

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

‘Det var exceptionelt’

Frygter for dansk stjerne: ‘Varmer snart bænken’

Opdagede særlig detalje under Runes operation

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

Blæst bagover: ‘Dansker en af de bedste transfers’

Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank

Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset

Vild EL-bedrift – FCM nummer ét efter tredje sejr

Brøndby-profil træner ikke med

AGF – FC Nordsjælland

Rasende på Mohamed Salah

Jacob Rasmussen skuffer: ‘Det sker igen og igen’

17-årige Karl slår rekord

‘Så bliver Mr. Cooper sur’

‘Det var en fejl i transfervinduet’

Vil købe Manchester United

Godt nyt for FC Midtjylland

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

Sådan gik det – FCM vinder igen i Europa League

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

Brøndby-boss har aldrig set lignende

Bekræfter Brøndby-forhandlinger

Vil hente stjernespiller hos konkurrent

Taylor Swift til Brøndby?

Brøndby-boss reagerer på Cooper-rygte

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

Tidligere FCK-back i voldsomt uheld

FC København henter Marek Hamsiks søn

FC Porto-lettelse: Victor Froholdt er spærret

FCK-ejer: Respekt for AGF’s run, men…

Klopp afslører: Sagde nej til Manchester United

Pariserbøf med Kanariefugle som dessert

Jens Odgaard på tavlen for Bologna i Europa League

Bekymrende nyt fra Vejle

Jakob Michelsen rejser ikke med til Finland

Messi scorer ny kontrakt med Inter Miami

Dansk VM-katastrofe: Stjerne har brækket knogle

Træls skade for håndboldlandsholdskandidat

Vingegaard-chef sætter ord på Tour-ruten

Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet