Den danske stjernespiller Albert Grønbæk skifter til den franske storklub Rennes for 15 millioner euro, over 112 millioner kroner.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er Rennes og Bodø/Glimt onsdag blevet enige om den gigantiske handel, der er det største skifte for en dansk spiller denne sommer.
Nu mangler der blot lægetjek i Frankrig i de kommende dage, før han ifølge Tipsbladets oplysninger skriver under på en femårig kontrakt.
Når det er sket, kommer hovedpersonen Albert Grønbæk op i en kategori blandt de dyreste danske spillere, der nogensinde er solgt.
Også i Norge bliver danskeren rekordmager, da der aldrig før ham har været en spiller, som er blevet solgt for over 100 millioner kroner.
I de seneste dage har Rennes og Bodø/Glimt, som Tipsbladet kunne afsløre, forhandlet intenst om en handel, men først tirsdag blev det hele løst, da Albert Grønbæks agent, Simon Friis, rejste til Norge og tog et afgørende møde med ledelsen i den norske mesterklub.
Bodø/Glimt har ellers hele tiden ønsket at beholde den ubestridte stjerne Albert Grønbæk til de vigtige Champions League-kvalifikationskampe, mens franskmændene ville have den målfarlige midtbanespiller til Frankrig nu, så han kan være med i forberedelserne til den nye sæson.
Det er nu, efter tirsdagens strabadser på det afgørende møde i Norge, endelig lykkedes parterne at nå til enighed, og dermed kan Albert Grønbæk tage et skridt til en top fem-liga, så han umiddelbart også kan komme i betragtning til landsholdet.
For til trods for en status som den mest profilerede spiller i Bodø/Glimt og hele 30 mål og 16 assister i 87 kampe har landstræner Kasper Hjulmand aldrig kigget Albert Grønbæks vej – årets spiller i Eliteserien.
23-årige Albert Grønbæk skrev sig også i 2022 ind i de aarhusianske historiebøger som det dyreste salg i AGF nogensinde med sit skifte til Bodø/Glimt for 25 millioner kroner, og aarhusianerne kan igen glæde sig over flere millioner kroner i denne nye deal.
AGF sikrede sig således en videresalgsklausul på minimum 15 procent, da klubben sagde farvel til Albert Grønbæk, som har vist sig at tage de helt rigtige skridt i karrieren.
I Norge er han nemlig på rekordtid blevet stjernen over dem alle i ligaen, og Bodø/Glimt takkede for den gode indsats tidligere på året ved at give ham den største kontrakt, som nogensinde er givet til en spiller i Eliteserien.
Den bliver snart revet over, når Albert Grønbæk får det sidste på plads med Rennes og bliver solgt for et vanvittigt stort millionbeløb.
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
AVIS
Storklub meldes interesseret
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
HELT VILDT
Vanvittige scener i svensk skandalekamp
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT