Den danske stjernespiller Albert Grønbæk skifter til den franske storklub Rennes for 15 millioner euro, over 112 millioner kroner.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er Rennes og Bodø/Glimt onsdag blevet enige om den gigantiske handel, der er det største skifte for en dansk spiller denne sommer.
Nu mangler der blot lægetjek i Frankrig i de kommende dage, før han ifølge Tipsbladets oplysninger skriver under på en femårig kontrakt.
Når det er sket, kommer hovedpersonen Albert Grønbæk op i en kategori blandt de dyreste danske spillere, der nogensinde er solgt.
Også i Norge bliver danskeren rekordmager, da der aldrig før ham har været en spiller, som er blevet solgt for over 100 millioner kroner.
I de seneste dage har Rennes og Bodø/Glimt, som Tipsbladet kunne afsløre, forhandlet intenst om en handel, men først tirsdag blev det hele løst, da Albert Grønbæks agent, Simon Friis, rejste til Norge og tog et afgørende møde med ledelsen i den norske mesterklub.
Bodø/Glimt har ellers hele tiden ønsket at beholde den ubestridte stjerne Albert Grønbæk til de vigtige Champions League-kvalifikationskampe, mens franskmændene ville have den målfarlige midtbanespiller til Frankrig nu, så han kan være med i forberedelserne til den nye sæson.
Det er nu, efter tirsdagens strabadser på det afgørende møde i Norge, endelig lykkedes parterne at nå til enighed, og dermed kan Albert Grønbæk tage et skridt til en top fem-liga, så han umiddelbart også kan komme i betragtning til landsholdet.
For til trods for en status som den mest profilerede spiller i Bodø/Glimt og hele 30 mål og 16 assister i 87 kampe har landstræner Kasper Hjulmand aldrig kigget Albert Grønbæks vej – årets spiller i Eliteserien.
23-årige Albert Grønbæk skrev sig også i 2022 ind i de aarhusianske historiebøger som det dyreste salg i AGF nogensinde med sit skifte til Bodø/Glimt for 25 millioner kroner, og aarhusianerne kan igen glæde sig over flere millioner kroner i denne nye deal.
AGF sikrede sig således en videresalgsklausul på minimum 15 procent, da klubben sagde farvel til Albert Grønbæk, som har vist sig at tage de helt rigtige skridt i karrieren.
I Norge er han nemlig på rekordtid blevet stjernen over dem alle i ligaen, og Bodø/Glimt takkede for den gode indsats tidligere på året ved at give ham den største kontrakt, som nogensinde er givet til en spiller i Eliteserien.
Den bliver snart revet over, når Albert Grønbæk får det sidste på plads med Rennes og bliver solgt for et vanvittigt stort millionbeløb.
TOPNYHED Han er også færdig i FC København
Melder ud om Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Klar på chokskifte
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Stor profil glad for Brøndby
Ser I med, Brøndby?
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Vild stime før Danmark-brag
Sendt hjem fra FC København-træning
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
Joakim Mæhle åbner op
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
AVIS