Den danske stjernespiller Albert Grønbæk skifter til den franske storklub Rennes for 15 millioner euro, over 112 millioner kroner.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er Rennes og Bodø/Glimt onsdag blevet enige om den gigantiske handel, der er det største skifte for en dansk spiller denne sommer.
Nu mangler der blot lægetjek i Frankrig i de kommende dage, før han ifølge Tipsbladets oplysninger skriver under på en femårig kontrakt.
Når det er sket, kommer hovedpersonen Albert Grønbæk op i en kategori blandt de dyreste danske spillere, der nogensinde er solgt.
Også i Norge bliver danskeren rekordmager, da der aldrig før ham har været en spiller, som er blevet solgt for over 100 millioner kroner.
I de seneste dage har Rennes og Bodø/Glimt, som Tipsbladet kunne afsløre, forhandlet intenst om en handel, men først tirsdag blev det hele løst, da Albert Grønbæks agent, Simon Friis, rejste til Norge og tog et afgørende møde med ledelsen i den norske mesterklub.
Bodø/Glimt har ellers hele tiden ønsket at beholde den ubestridte stjerne Albert Grønbæk til de vigtige Champions League-kvalifikationskampe, mens franskmændene ville have den målfarlige midtbanespiller til Frankrig nu, så han kan være med i forberedelserne til den nye sæson.
Det er nu, efter tirsdagens strabadser på det afgørende møde i Norge, endelig lykkedes parterne at nå til enighed, og dermed kan Albert Grønbæk tage et skridt til en top fem-liga, så han umiddelbart også kan komme i betragtning til landsholdet.
For til trods for en status som den mest profilerede spiller i Bodø/Glimt og hele 30 mål og 16 assister i 87 kampe har landstræner Kasper Hjulmand aldrig kigget Albert Grønbæks vej – årets spiller i Eliteserien.
23-årige Albert Grønbæk skrev sig også i 2022 ind i de aarhusianske historiebøger som det dyreste salg i AGF nogensinde med sit skifte til Bodø/Glimt for 25 millioner kroner, og aarhusianerne kan igen glæde sig over flere millioner kroner i denne nye deal.
AGF sikrede sig således en videresalgsklausul på minimum 15 procent, da klubben sagde farvel til Albert Grønbæk, som har vist sig at tage de helt rigtige skridt i karrieren.
I Norge er han nemlig på rekordtid blevet stjernen over dem alle i ligaen, og Bodø/Glimt takkede for den gode indsats tidligere på året ved at give ham den største kontrakt, som nogensinde er givet til en spiller i Eliteserien.
Den bliver snart revet over, når Albert Grønbæk får det sidste på plads med Rennes og bliver solgt for et vanvittigt stort millionbeløb.
LIVE
TransferLIVE: Dansker skal afløse Brøndby-indkøb
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TOPNYHED
I chok over Tottenham
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TOPNYHED
Legender med dyster melding
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
NYHEDER