Lucas Andersen måtte udgå med en skade i Queens Park Rangers' seneste opgør mod Sheffield United, og det så ikke helt godt ud med den tidligere AaB-profil.
Den 29-årige dansker eksekverede et hjørnespark og gik i græsset i samme øjeblik, han sparkede til bolden. Et solouheld er altid bekymrende, men QPR-træner Marti Cifuentes kommer med godt nyt om Lucas Andersen fredag eftermiddag.
Det er stadig ikke helt til at sige noget om omfanget af Lucas Andersens skade, men Cifuentes, der har en fortid som cheftræner i AaB, fastslår, at danskeren snart er tilbage i fuld vigør.
– Min fornemmelse, da det skete, var ikke god. Jeg kender Lucas rigtig godt, og da jeg så, at han satte sig på græsset, var det naturligvis ikke noget godt signal. Han har pådraget sig en muskelskade, og undersøgelser har efterfølgende vist, at det kun er en lille skade. Det er meget positivt, og han har været med på træningsbanen de seneste par dage, siger Marti Cifuentes til Tipsbladet.
– Jeg kan ikke sige præcis, hvornår han er klar igen, men situationen er meget bedre, end den så ud ved første øjekast.
Lucas Andersen kom til Queens Park Rangers i januars transfervindue og har foreløbig spillet 19 kampe og scoret to mål for London-klubben.
– Han har gjort det godt. Jeg kender jo alle Lucas' kvaliteter, og han er faldet godt til på holdet. Han har tidligere spillet mest på kanten, men vi har vurderet, at han på det her stadie af sin karriere kan bidrage bedst fra en mere central position på banen. Det har han gjort, og han har bidraget flot – især med tanke på at han kom fra en svær periode i AaB, fastslår Cifuentes.
Queens Park Rangers møder lørdag Plymouth, der er under ledelse af ingen ringere end Wayne Rooney.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Hvidovre
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Ståle Solbakken overvejede at sige op
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT