Lucas Andersen måtte udgå med en skade i Queens Park Rangers' seneste opgør mod Sheffield United, og det så ikke helt godt ud med den tidligere AaB-profil.
Den 29-årige dansker eksekverede et hjørnespark og gik i græsset i samme øjeblik, han sparkede til bolden. Et solouheld er altid bekymrende, men QPR-træner Marti Cifuentes kommer med godt nyt om Lucas Andersen fredag eftermiddag.
Det er stadig ikke helt til at sige noget om omfanget af Lucas Andersens skade, men Cifuentes, der har en fortid som cheftræner i AaB, fastslår, at danskeren snart er tilbage i fuld vigør.
– Min fornemmelse, da det skete, var ikke god. Jeg kender Lucas rigtig godt, og da jeg så, at han satte sig på græsset, var det naturligvis ikke noget godt signal. Han har pådraget sig en muskelskade, og undersøgelser har efterfølgende vist, at det kun er en lille skade. Det er meget positivt, og han har været med på træningsbanen de seneste par dage, siger Marti Cifuentes til Tipsbladet.
– Jeg kan ikke sige præcis, hvornår han er klar igen, men situationen er meget bedre, end den så ud ved første øjekast.
Lucas Andersen kom til Queens Park Rangers i januars transfervindue og har foreløbig spillet 19 kampe og scoret to mål for London-klubben.
– Han har gjort det godt. Jeg kender jo alle Lucas' kvaliteter, og han er faldet godt til på holdet. Han har tidligere spillet mest på kanten, men vi har vurderet, at han på det her stadie af sin karriere kan bidrage bedst fra en mere central position på banen. Det har han gjort, og han har bidraget flot – især med tanke på at han kom fra en svær periode i AaB, fastslår Cifuentes.
Queens Park Rangers møder lørdag Plymouth, der er under ledelse af ingen ringere end Wayne Rooney.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Lewandowski forlader FC Barcelona
Salah sender særlig besked
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AGF sluttede af med et brag
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’