Kæmpe lettelse for Lucas Andersen

Lucas Andersen slipper billigt fra solouheld i seneste kamp for Queens Park Rangers.



Lucas Andersen måtte udgå med en skade i Queens Park Rangers' seneste opgør mod Sheffield United, og det så ikke helt godt ud med den tidligere AaB-profil.

Den 29-årige dansker eksekverede et hjørnespark og gik i græsset i samme øjeblik, han sparkede til bolden. Et solouheld er altid bekymrende, men QPR-træner Marti Cifuentes kommer med godt nyt om Lucas Andersen fredag eftermiddag.

Det er stadig ikke helt til at sige noget om omfanget af Lucas Andersens skade, men Cifuentes, der har en fortid som cheftræner i AaB, fastslår, at danskeren snart er tilbage i fuld vigør.

– Min fornemmelse, da det skete, var ikke god. Jeg kender Lucas rigtig godt, og da jeg så, at han satte sig på græsset, var det naturligvis ikke noget godt signal. Han har pådraget sig en muskelskade, og undersøgelser har efterfølgende vist, at det kun er en lille skade. Det er meget positivt, og han har været med på træningsbanen de seneste par dage, siger Marti Cifuentes til Tipsbladet.

– Jeg kan ikke sige præcis, hvornår han er klar igen, men situationen er meget bedre, end den så ud ved første øjekast.

Lucas Andersen kom til Queens Park Rangers i januars transfervindue og har foreløbig spillet 19 kampe og scoret to mål for London-klubben.

– Han har gjort det godt. Jeg kender jo alle Lucas' kvaliteter, og han er faldet godt til på holdet. Han har tidligere spillet mest på kanten, men vi har vurderet, at han på det her stadie af sin karriere kan bidrage bedst fra en mere central position på banen. Det har han gjort, og han har bidraget flot – især med tanke på at han kom fra en svær periode i AaB, fastslår Cifuentes. 

Queens Park Rangers møder lørdag Plymouth, der er under ledelse af ingen ringere end Wayne Rooney. 





TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil




LIVE

VM-LIVE: Brøndby-profil med fra start

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

AGF køber ham

Elias Jelert færdig

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby henter Alexander Drexel

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han tager hjem fra VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Haiti – Skotland

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard