Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Djurgårdens sportsdirektør lykønsker Vendsyssel med det store scoop.



Et af vinterens velsagtens største transferscoops står Vendsyssel FF for.

Som Tipsbladet har beskrevet fredag formiddag, er nordjyderne ved at hente den finske midtbanespiller Rasmus Schüller på en kontrakt for det kommende halvandet år.

Han kommer til Vendsyssel med 79 landskampe for Finland i karrieren, mens han de seneste fem år har spillet i Djurgården. Med andre ord et rigtig, rigtig fornemt cv, som meget få – hvis nogen – spillere i 2. division kan matche.

Derfor kan det virke overraskende, at 34-årige Rasmus Schüller altså skal spille 2. division i Danmark, men der er minimum en god grund til skiftet.

Som Tipsbladet får det fortalt, har det nemlig spillet en rolle, at Rasmus Schüller har kunnet være tæt på sin partner, den svenske fodboldspiller Sara Olai, som ligesom finnen har en fortid i Djurgården. Hun skiftede til Fortuna Hjørring torsdag på en kontrakt for det kommende halvandet år, hvorfor de nu kan flytte sammen i det jyske. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

– Tillykke til Sara og Vendsyssel

Da Tipsbladet fredag formiddag fanger Djurgårdens sportsdirektør, Bosse Andersson, for en kommentar om Rasmus Schüllers skifte, bringer han også hurtigt Sara Olai på banen. 

– Tillykke til Sara Olai også. Nu kan de få et eventyr sammen og spille fodbold samme sted. Det er fantastisk, siger Bosse Andersson, der altså kender begge spillere fra Djurgården. 

Og hvad angår Vendsyssels kommende finske midtbanestjerne, har Bosse Andersson kun ros til overs for ham. 

– Rasmus er en, jeg har arbejdet med i mange år, og han er dybt professionel, har stor erfaring fra landsholdet og har spillet 150 kampe for os. Han tager så meget ansvar og er en leder på banen, som har været virkelig vigtig i vores europæiske succes. Så Rasmus er en spiller, der yder sit ypperste hver dag på og uden for banen. 

– Jeg snakkede selvfølgelig med ham, da hans kontrakt udløb, og han er stadig dybt motiveret i sin alder til stadig at spille fodbold.

– Jeg er virkelig glad på hans vegne, og jeg tror, at han bliver en meget vigtig meget spiller for Vendsyssel, så tillykke til dem, siger Bosse Andersson og tilføjer:  

– Vi har selvfølgelig store minder sammen. Da vi kvalificerede os til Conference League-gruppespillet for første gang og så videre. Jeg har enormt mange gode minder med ham, hvor han tager ansvar på banen og forbinder holdet på banen, så jeg har kunnet være rolig som sportsdirektør, når han er i aktion. 

Rasmus Schüller, 34 år, ventes at blive præsenteret i Vendsyssel meget snart og får halvandet år i klubben.

Vendsyssel FF er nummer seks i 2. division, men har ambitioner om mere og har denne vinter oprustet ved blandt andet at hente Kim Engstrøm ind som cheftræner.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

FC København kan miste endnu en stjerne

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Afsløring: FC København sælger Achouri

Udpeger VM’s tre bedste trænere



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Tullberg bekræfter FCM-skifte

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

‘Horsens var et helvede’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar for FC København

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid