Kalder dansk træner for en frelser

Danske Bo Henriksen har leveret mirakler med FC Zürich, og et schweizisk medie kalder den tidligere Superliga-træner for en frelser.



Han gjorde det sådan set år efter år med AC Horsens, inden han i 2020 stoppede i klubben. Skabte mirakler. Og noget lignende er han i gang med i FC Zürich. 

Da Bo Henriksen i oktober blev præsenteret som ny cheftræner i den schweiziske klub, overtog han et mandskab, der var uden selvtillid og point – bare fire point i 10 kampe var de forsvarende mestre noteret for.

Siden har den altid optimistiske og energifyldte træner fået råbt selvtillid ind i holdet, og efter 25 runder har klubben nu 28 point – fem ned til FC Sion, der er sidst i rækken.

For det arbejde kaldes den tidligere Superliga-træner for en frelser.

Det er mediet, watson.ch, der har sat fokus på Bo Henriksen og den forvandling, holdet har været igennem under danskeren.

Og her er der mange rosende ord at finde om den danske træner, der sættes i et helt andet lys end forgængeren Franco Foda.

– Allerede fra starten var Bo Henriksen den totale modsætning til sin forgænger. En karismatisk, optimistisk fyr i modsætning til den mere reserverede Franco Foda. Trods det svære udgangspunkt udstrållede han ved sin præstation en masse positiv energi, ligesom han var klar over opgavens størrelse, skriver mediet og fortæller senere:

– Henriksen har formået at genoplive følelsen af "vi" i FC Zürich. Danskeren har genopbygget folk som Okita, Katic og målscoreren Tosin. De har fået tillid. 

– Én ting er helt sikkert: Henriksen stoler på det, der gjorde holdet stærkt i mesterskabsåret og forsøger ikke som Foda at trække en spillestil ned over holdet, der ikke passer til spillerne, skriver watson.ch.

Bo Henriksens klub vandt mesterskabet i sidste sæson under André Breitenreiter, der siden blev træner for TSG Hoffenheim. Han er dog allerede blevet fyret, og hans afløser i Zürich, Franco Foda, fik altså også en fyreseddel efter den katastrofale start i klubben.

Og nu er det så Bo Henriksen, der i stedet kan lede klubben med succes – og den danske træner kan så småt også begynde at ane de europæiske pladser – i hvert fald hvis klubben fortsætter de gode resultater.

Henriksen har foruden AC Horsens også været i spidsen for FC Midtjylland. Her endte det dog med en fyreseddel i juli 2022.

Danskerens aftale løber til og med næste sæson.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Brøndby IF – AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Silkeborg IF – FC København

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Monstersalg: FC København-boss jubler

Ruben Amorim favorit til dette job

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Barcelona – Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Atletico Madrid interesseret i dansker

De er tilbage i Superligaen

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Hjulmand og co. taber stort skridt

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Iran kommer med krav før VM

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

City holder liv i mesterskabsdrømmen