Kalder dansk træner for en frelser

Danske Bo Henriksen har leveret mirakler med FC Zürich, og et schweizisk medie kalder den tidligere Superliga-træner for en frelser.



Han gjorde det sådan set år efter år med AC Horsens, inden han i 2020 stoppede i klubben. Skabte mirakler. Og noget lignende er han i gang med i FC Zürich. 

Da Bo Henriksen i oktober blev præsenteret som ny cheftræner i den schweiziske klub, overtog han et mandskab, der var uden selvtillid og point – bare fire point i 10 kampe var de forsvarende mestre noteret for.

Siden har den altid optimistiske og energifyldte træner fået råbt selvtillid ind i holdet, og efter 25 runder har klubben nu 28 point – fem ned til FC Sion, der er sidst i rækken.

For det arbejde kaldes den tidligere Superliga-træner for en frelser.

Det er mediet, watson.ch, der har sat fokus på Bo Henriksen og den forvandling, holdet har været igennem under danskeren.

Og her er der mange rosende ord at finde om den danske træner, der sættes i et helt andet lys end forgængeren Franco Foda.

– Allerede fra starten var Bo Henriksen den totale modsætning til sin forgænger. En karismatisk, optimistisk fyr i modsætning til den mere reserverede Franco Foda. Trods det svære udgangspunkt udstrållede han ved sin præstation en masse positiv energi, ligesom han var klar over opgavens størrelse, skriver mediet og fortæller senere:

– Henriksen har formået at genoplive følelsen af "vi" i FC Zürich. Danskeren har genopbygget folk som Okita, Katic og målscoreren Tosin. De har fået tillid. 

– Én ting er helt sikkert: Henriksen stoler på det, der gjorde holdet stærkt i mesterskabsåret og forsøger ikke som Foda at trække en spillestil ned over holdet, der ikke passer til spillerne, skriver watson.ch.

Bo Henriksens klub vandt mesterskabet i sidste sæson under André Breitenreiter, der siden blev træner for TSG Hoffenheim. Han er dog allerede blevet fyret, og hans afløser i Zürich, Franco Foda, fik altså også en fyreseddel efter den katastrofale start i klubben.

Og nu er det så Bo Henriksen, der i stedet kan lede klubben med succes – og den danske træner kan så småt også begynde at ane de europæiske pladser – i hvert fald hvis klubben fortsætter de gode resultater.

Henriksen har foruden AC Horsens også været i spidsen for FC Midtjylland. Her endte det dog med en fyreseddel i juli 2022.

Danskerens aftale løber til og med næste sæson.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Vil hente FC Midtjylland-profil

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Færdig: Nu er han rejst til København

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Neestrup jagtes af storklub

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Jess Thorup indlagt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

AGF jagter hollandsk talent

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Chelsea – Tottenham

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Osula sender West Ham tæt på nedrykning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Roy Keane slagter dansk stjerne