Han gjorde det sådan set år efter år med AC Horsens, inden han i 2020 stoppede i klubben. Skabte mirakler. Og noget lignende er han i gang med i FC Zürich.
Da Bo Henriksen i oktober blev præsenteret som ny cheftræner i den schweiziske klub, overtog han et mandskab, der var uden selvtillid og point – bare fire point i 10 kampe var de forsvarende mestre noteret for.
Siden har den altid optimistiske og energifyldte træner fået råbt selvtillid ind i holdet, og efter 25 runder har klubben nu 28 point – fem ned til FC Sion, der er sidst i rækken.
For det arbejde kaldes den tidligere Superliga-træner for en frelser.
Det er mediet, watson.ch, der har sat fokus på Bo Henriksen og den forvandling, holdet har været igennem under danskeren.
Og her er der mange rosende ord at finde om den danske træner, der sættes i et helt andet lys end forgængeren Franco Foda.
– Allerede fra starten var Bo Henriksen den totale modsætning til sin forgænger. En karismatisk, optimistisk fyr i modsætning til den mere reserverede Franco Foda. Trods det svære udgangspunkt udstrållede han ved sin præstation en masse positiv energi, ligesom han var klar over opgavens størrelse, skriver mediet og fortæller senere:
– Henriksen har formået at genoplive følelsen af "vi" i FC Zürich. Danskeren har genopbygget folk som Okita, Katic og målscoreren Tosin. De har fået tillid.
– Én ting er helt sikkert: Henriksen stoler på det, der gjorde holdet stærkt i mesterskabsåret og forsøger ikke som Foda at trække en spillestil ned over holdet, der ikke passer til spillerne, skriver watson.ch.
Bo Henriksens klub vandt mesterskabet i sidste sæson under André Breitenreiter, der siden blev træner for TSG Hoffenheim. Han er dog allerede blevet fyret, og hans afløser i Zürich, Franco Foda, fik altså også en fyreseddel efter den katastrofale start i klubben.
Og nu er det så Bo Henriksen, der i stedet kan lede klubben med succes – og den danske træner kan så småt også begynde at ane de europæiske pladser – i hvert fald hvis klubben fortsætter de gode resultater.
Henriksen har foruden AC Horsens også været i spidsen for FC Midtjylland. Her endte det dog med en fyreseddel i juli 2022.
Danskerens aftale løber til og med næste sæson.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
OPTAKT
Liverpool – Brentford
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Færdig som cheftræner i Real Madrid
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
NYHEDER