Kandidat til dansk job: ‘Jeg er da smigret’

Tipsbladet har kunnet afsløre, at Hillerød Fodbold-direktør Jackie Rasmussen er et emne til at overtage Jens Hammer i Esbjerg. Rasmussen fortælller til Tipsbladet, at han er smigret over at blive nævnt.



Et stort dansk job kan meget snart stå ledigt.

Tipsbladet kunne nemlig torsdag afsløre, at Jens Hammer er færdig som direktør i NordicBet Liga-klubben Esbjerg fB.

Det store spørgsmål er, hvem der skal overtage for Esbjerg-bossen, og her kan Tipsbladet fortælle, at Hillerød Fodbold-direktør Jackie Rasmussen er på listen over mulige kandidater.

Tipsbladet har talt med Hillerød-direktøren om Esbjerg-jobbet.

– For det første er jeg smigret over, at jeg bliver sat i forbindelse med så stor en klub som Esbjerg med den historie, som Esbjerg har. Det er jeg da meget smigret over. Når det er sagt, er jeg glad for mit nuværende job i Hillerød Fodbold, hvor vi har masser mere at gå på. Det er et lige så stort cadeau til de mange mennesker i Hillerød, som har været med til at bygge rejsen, som vi har været på, siger Jackie Rasmussen til Tipsbladet.

Har du været i dialog med Esbjerg om jobbet?

– Nej, det har jeg ikke nogen kommentarer til.

Hvis Esbjerg så kom med et tilbud til dig, ville det så være interessant for dig?

– Når man begynder på gisninger og teorier, så kunne du også stille mig spørgsmålet, om det kunne være interessant, hvis Real Madrid i teorien spurgte, om jeg kunne være interesseret i et job dernede. Jeg kan kun forholde mig til det, som jeg har, og det er mit job. Jeg er da smigret over, at jeg bliver nævnt i det her, men jeg har et job i dag, som jeg er rigtig glad for. Det tager jeg, når tid er.

Hillerød-direktøren fastslår, at han har personlige ambitioner, men direktøren er samtidig glad for at være en del af Hillerød i NordicBet Ligaen.

– Vi har alle sammen ambitioner, og vi stiler efter det højeste, som man kan nå. Jeg er rigtig glad for at være i Hillerød Fodbold, og jeg er et sted, hvor vi udvikler os rigtig hurtigt. Det vil klart være en drøm at komme i Superligaen, men det kan vi komme med Hillerød.

– Jeg passer mit arbejde og bruger hver dag på projektet, som jeg er i. Jeg kan ikke spå, hvad der sker i fremtiden, men jeg er sindssygt glad for, hvor jeg er, så jeg går ikke med ambitioner om at søge andre steder hen. Jeg er stolt over at være en del af Hillerød Fodbold, afslutter Rasmussen til Tipsbladet.

40-årige Jackie Rasmussen var været direktør i Hillerød Fodbold siden oktober 2018.





Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Manchester City – Brentford

Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stor interesse – FC København kan miste stjerne



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Peter Schmeichel lander stort job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Køber snart Brøndby-angriber

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Det var en af de værste dage

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Frygter Christian Eriksen-problem

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’