Kandidat til dansk job: ‘Jeg er da smigret’

Tipsbladet har kunnet afsløre, at Hillerød Fodbold-direktør Jackie Rasmussen er et emne til at overtage Jens Hammer i Esbjerg. Rasmussen fortælller til Tipsbladet, at han er smigret over at blive nævnt.



Et stort dansk job kan meget snart stå ledigt.

Tipsbladet kunne nemlig torsdag afsløre, at Jens Hammer er færdig som direktør i NordicBet Liga-klubben Esbjerg fB.

Det store spørgsmål er, hvem der skal overtage for Esbjerg-bossen, og her kan Tipsbladet fortælle, at Hillerød Fodbold-direktør Jackie Rasmussen er på listen over mulige kandidater.

Tipsbladet har talt med Hillerød-direktøren om Esbjerg-jobbet.

– For det første er jeg smigret over, at jeg bliver sat i forbindelse med så stor en klub som Esbjerg med den historie, som Esbjerg har. Det er jeg da meget smigret over. Når det er sagt, er jeg glad for mit nuværende job i Hillerød Fodbold, hvor vi har masser mere at gå på. Det er et lige så stort cadeau til de mange mennesker i Hillerød, som har været med til at bygge rejsen, som vi har været på, siger Jackie Rasmussen til Tipsbladet.

Har du været i dialog med Esbjerg om jobbet?

– Nej, det har jeg ikke nogen kommentarer til.

Hvis Esbjerg så kom med et tilbud til dig, ville det så være interessant for dig?

– Når man begynder på gisninger og teorier, så kunne du også stille mig spørgsmålet, om det kunne være interessant, hvis Real Madrid i teorien spurgte, om jeg kunne være interesseret i et job dernede. Jeg kan kun forholde mig til det, som jeg har, og det er mit job. Jeg er da smigret over, at jeg bliver nævnt i det her, men jeg har et job i dag, som jeg er rigtig glad for. Det tager jeg, når tid er.

Hillerød-direktøren fastslår, at han har personlige ambitioner, men direktøren er samtidig glad for at være en del af Hillerød i NordicBet Ligaen.

– Vi har alle sammen ambitioner, og vi stiler efter det højeste, som man kan nå. Jeg er rigtig glad for at være i Hillerød Fodbold, og jeg er et sted, hvor vi udvikler os rigtig hurtigt. Det vil klart være en drøm at komme i Superligaen, men det kan vi komme med Hillerød.

– Jeg passer mit arbejde og bruger hver dag på projektet, som jeg er i. Jeg kan ikke spå, hvad der sker i fremtiden, men jeg er sindssygt glad for, hvor jeg er, så jeg går ikke med ambitioner om at søge andre steder hen. Jeg er stolt over at være en del af Hillerød Fodbold, afslutter Rasmussen til Tipsbladet.

40-årige Jackie Rasmussen var været direktør i Hillerød Fodbold siden oktober 2018.





LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Transferbombe i Manchester United

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Maxsø træner med i Brøndby

Melder ud om Mbappé

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Frankrig – Spanien

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Afslører kæmpe VM-chok