Esbjerg skal have en ny direktør snart og er i gang med at finde en afløser.
Det kan Tipsbladet afsløre.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er 1. divisionsklubben i markedet efter en afløser for den nuværende direktør Jens Hammer Sørensen, hvis dage i klubben er talte i den nuværende stilling.
Tipsbladet kan også løfte sløret for, at et af de navne, der rumsterer, er Jackie Rasmussen, direktør i Hillerød Fodbold, som i en årrække med et meget lille budget har overrasket positivt i 1. division.
Esbjerg har dog ifølge Tipsbladets oplysninger også andre emner i deres søgelys.
Tipsbladet har været i kontakt med Esbjergs bestyrelse for en kommentar om, at de er i gang med at finde en afløser for Jens Hammer Sørensen, og vi har fået dette svar:
– Det er ikke nogen hemmelighed, at EfB er under genopbygning efter den lokale overtagelse af klubben sidste år, ligesom EfB kort før jul modtog en generøs gave fra Johan Hoffmann Fonden, der blandt andet skal gå til at styrke organisationen i EfB, lyder det fra Esbjergs bestyrelse.

Det tilføjes:
– Bestyrelsen i EfB kigger blandt andet derfor på, hvordan klubben bedst muligt på sigt bliver rustet til en fremtid i toppen af dansk fodbold. Vi har ikke yderligere kommentarer til den proces.
Jens Hammer Sørensen har været direktør i Esbjerg siden august 2021.
Tipsbladet har været i kontakt med Jens Hammer Sørensen, som ikke har en kommentar til det faktum, at han lever på lånt tid som direktør i sin klub.
Da Tipsbladet senest 10. september talte med ham om jobbet, sagde han sådan:
– Der er rigtige mange varme vinde, der blæser EfB’s vej lige nu. Jeg nyder at møde ind her hver dag og passe mit arbejde, sagde Jens Hammer Sørensen og fortsatte:
– Branchen er jo, som den er. Jeg har prøvet at blive fyret i en fodboldklub efter 19 års tjeneste (Hobro IK, red.), og det er den vej, det kan gå. Der er ikke noget, der er givet, og det afhænger af resultaterne.
Resultaterne har vist, at Esbjerg i den grad er på rette vej efter oprykningen til 1. division i sommer.
Siden har vestjyderne fortsat i samme gode spor og ligger inden forårssæsonen på en tredjeplads i den næstbedste række.
Men derfor er klubben allerede i gang med at finde en ny direktør.
DU KAN HERUNDER HØRE SENESTE UDGAVE AF TRANSFER TALK
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Smider Salah-bombe
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
Gratis adgang til Superliga-brag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TIPSBLADETS DOM