Afsløring: Jens Hammer færdig – EfB jagter afløser

Esbjerg er i gang med at finde en afløser for direktør Jens Hammer Sørensen. Jackie Rasmussen fra Hillerød Fodbold rumsterer som en kandidat, men klubben har også andre navne i spil. Det kan Tipsbladet afsløre.



Esbjerg skal have en ny direktør snart og er i gang med at finde en afløser. 

Det kan Tipsbladet afsløre. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er 1. divisionsklubben i markedet efter en afløser for den nuværende direktør Jens Hammer Sørensen, hvis dage i klubben er talte i den nuværende stilling. 

Tipsbladet kan også løfte sløret for, at et af de navne, der rumsterer, er Jackie Rasmussen, direktør i Hillerød Fodbold, som i en årrække med et meget lille budget har overrasket positivt i 1. division. 

Esbjerg har dog ifølge Tipsbladets oplysninger også andre emner i deres søgelys.

Tipsbladet har været i kontakt med Esbjergs bestyrelse for en kommentar om, at de er i gang med at finde en afløser for Jens Hammer Sørensen, og vi har fået dette svar: 

– Det er ikke nogen hemmelighed, at EfB er under genopbygning efter den lokale overtagelse af klubben sidste år, ligesom EfB kort før jul modtog en generøs gave fra Johan Hoffmann Fonden, der blandt andet skal gå til at styrke organisationen i EfB, lyder det fra Esbjergs bestyrelse.

Det tilføjes:

– Bestyrelsen i EfB kigger blandt andet derfor på, hvordan klubben bedst muligt på sigt bliver rustet til en fremtid i toppen af dansk fodbold. Vi har ikke yderligere kommentarer til den proces.

Jens Hammer Sørensen har været direktør i Esbjerg siden august 2021. 

Tipsbladet har været i kontakt med Jens Hammer Sørensen, som ikke har en kommentar til det faktum, at han lever på lånt tid som direktør i sin klub. 

Da Tipsbladet senest 10. september talte med ham om jobbet, sagde han sådan: 

– Der er rigtige mange varme vinde, der blæser EfB’s vej lige nu. Jeg nyder at møde ind her hver dag og passe mit arbejde, sagde Jens Hammer Sørensen og fortsatte: 

– Branchen er jo, som den er. Jeg har prøvet at blive fyret i en fodboldklub efter 19 års tjeneste (Hobro IK, red.), og det er den vej, det kan gå. Der er ikke noget, der er givet, og det afhænger af resultaterne. 

Resultaterne har vist, at Esbjerg i den grad er på rette vej efter oprykningen til 1. division i sommer. 

Siden har vestjyderne fortsat i samme gode spor og ligger inden forårssæsonen på en tredjeplads i den næstbedste række. 

Men derfor er klubben allerede i gang med at finde en ny direktør.

DU KAN HERUNDER HØRE SENESTE UDGAVE AF TRANSFER TALK





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Peter Schmeichel lander stort job

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

PSG er i Champions League-finalen efter drama

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Dansk træner vinder stor pris

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Afsløring: Færdig i Silkeborg

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Premier League-klub går all-in