Afsløring: Jens Hammer færdig – EfB jagter afløser

Esbjerg er i gang med at finde en afløser for direktør Jens Hammer Sørensen. Jackie Rasmussen fra Hillerød Fodbold rumsterer som en kandidat, men klubben har også andre navne i spil. Det kan Tipsbladet afsløre.



Esbjerg skal have en ny direktør snart og er i gang med at finde en afløser. 

Det kan Tipsbladet afsløre. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er 1. divisionsklubben i markedet efter en afløser for den nuværende direktør Jens Hammer Sørensen, hvis dage i klubben er talte i den nuværende stilling. 

Tipsbladet kan også løfte sløret for, at et af de navne, der rumsterer, er Jackie Rasmussen, direktør i Hillerød Fodbold, som i en årrække med et meget lille budget har overrasket positivt i 1. division. 

Esbjerg har dog ifølge Tipsbladets oplysninger også andre emner i deres søgelys.

Tipsbladet har været i kontakt med Esbjergs bestyrelse for en kommentar om, at de er i gang med at finde en afløser for Jens Hammer Sørensen, og vi har fået dette svar: 

– Det er ikke nogen hemmelighed, at EfB er under genopbygning efter den lokale overtagelse af klubben sidste år, ligesom EfB kort før jul modtog en generøs gave fra Johan Hoffmann Fonden, der blandt andet skal gå til at styrke organisationen i EfB, lyder det fra Esbjergs bestyrelse.

Det tilføjes:

– Bestyrelsen i EfB kigger blandt andet derfor på, hvordan klubben bedst muligt på sigt bliver rustet til en fremtid i toppen af dansk fodbold. Vi har ikke yderligere kommentarer til den proces.

Jens Hammer Sørensen har været direktør i Esbjerg siden august 2021. 

Tipsbladet har været i kontakt med Jens Hammer Sørensen, som ikke har en kommentar til det faktum, at han lever på lånt tid som direktør i sin klub. 

Da Tipsbladet senest 10. september talte med ham om jobbet, sagde han sådan: 

– Der er rigtige mange varme vinde, der blæser EfB’s vej lige nu. Jeg nyder at møde ind her hver dag og passe mit arbejde, sagde Jens Hammer Sørensen og fortsatte: 

– Branchen er jo, som den er. Jeg har prøvet at blive fyret i en fodboldklub efter 19 års tjeneste (Hobro IK, red.), og det er den vej, det kan gå. Der er ikke noget, der er givet, og det afhænger af resultaterne. 

Resultaterne har vist, at Esbjerg i den grad er på rette vej efter oprykningen til 1. division i sommer. 

Siden har vestjyderne fortsat i samme gode spor og ligger inden forårssæsonen på en tredjeplads i den næstbedste række. 

Men derfor er klubben allerede i gang med at finde en ny direktør.

DU KAN HERUNDER HØRE SENESTE UDGAVE AF TRANSFER TALK





Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’




LIVE

TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

– Ja, der var dialog med Brøndby

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Forhandler om Albert Grønbæk

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

I svime over Froholdt – får ny hæder

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

FCM-profil drømmer om Manchester City

Langt hen ad vejen har det været forrygende

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Her lander Superliga-kampprogrammet

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil