Hvad blev der egentlig af EfB-direktørs exit?

Esbjerg fB fastslog for et års tid siden, at man ville af med Jens Hammer Sørensen som direktør. Men han er der endnu.



På et tidspunkt rammer man bunden, og det eneste gode ved det er, at derfra kan det kun gå op.

Alt tyder på, at Esbjerg fB har ramt bunden, og at traditionsklubben nu er på vej i den rigtige retning. Efter otte runder er vestjyderne på tredjepladsen i NordicBet Ligaen – ikke tosset af en oprykker. 

I direktørstolen sidder stadig Jens Hammer Sørensen, selv om Esbjergs daværende formand Palle Kristensen for godt et år siden fastslog, at klubben var på udkig efter en ny direktør.

– Samtidig har jeg snakket med Jens Hammer om, at på den lange bane er han ikke den fremtidige direktør i EfB. Vi skal have en ny profil, sagde Palle Kristensen til bold.dk i juni 2023.

15 måneder senere er Jens Hammer Sørensen stadig direktør i Esbjerg fB.

– Der er sket meget siden den udtalelse. Dengang var vi ejede af amerikanere, men nu er EfB kommet tilbage på lokale hænder, og der er rigtige mange varme vinde, der blæser EfB's vej lige nu. Jeg nyder at møde ind her hver dag og passe mit arbejde, siger Jens Hammer Sørensen til Tipsbladet.

Et arbejde, der ikke er ret meget der tyder på, at han ikke skulle kunne beholde.

– Branchen er jo, som den er. Jeg har prøvet at blive fyret i en fodboldklub efter 19 års tjeneste (Hobro IK, red.), og det er den vej, det kan gå. Der er ikke noget, der er givet, og det afhænger af resultaterne, fastslår EfB-direktøren.

Og resultaterne fejler i hvert fald ikke noget i øjeblikket. Oprykningen fra 2. division er som bekendt blevet fulgt op af en god indledning på sæsonen i NordicBet Ligaen.

– Vi er et rigtig godt sted og har en god og velfungerende administration samtidig med, at der er rigtig meget potentiale i vores fodboldhold. Så hvis vi gør tingene rigtigt, er EfB tilbage i Superligaen inden for to-tre sæsoner. Det er vores mål, lyder det fra Jens Hammer Sørensen.

Esbjerg-direktøren nyder hver eneste dag, at der er kommet ro på bagsmækken i klubben, efter at man er kommet af med de amerikanske ejere med tornadoen Paul Conway i spidsen.

– Det kan mærkes helt ind i maven på den gode måde. I EfB har det været sådan, at alt for få mennesker har løbt alt for stærkt alt for længe. Men de samme medarbejdere er her stadig, og det fortæller noget om, at det er en god arbejdsplads, vi har, og at det betyder noget at arbejde for så fin en fodboldklub. Det er det, jeg er mest stolt over – at ingen er løbet skrigende væk, siger Jens Hammer Sørensen.

Næste opgave for Esbjerg fB er på hjemmebane mod B.93. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Meldes på vej mod nyt skifte

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Afviser millionbud fra Brøndby

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Mohamed Daramy vender tilbage

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Mareridt for FC Augsburg

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Ny cheftræner stort set på plads i United

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

FC København-boss i smuttur

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’