Hvad blev der egentlig af EfB-direktørs exit?

Esbjerg fB fastslog for et års tid siden, at man ville af med Jens Hammer Sørensen som direktør. Men han er der endnu.



På et tidspunkt rammer man bunden, og det eneste gode ved det er, at derfra kan det kun gå op.

Alt tyder på, at Esbjerg fB har ramt bunden, og at traditionsklubben nu er på vej i den rigtige retning. Efter otte runder er vestjyderne på tredjepladsen i NordicBet Ligaen – ikke tosset af en oprykker. 

I direktørstolen sidder stadig Jens Hammer Sørensen, selv om Esbjergs daværende formand Palle Kristensen for godt et år siden fastslog, at klubben var på udkig efter en ny direktør.

– Samtidig har jeg snakket med Jens Hammer om, at på den lange bane er han ikke den fremtidige direktør i EfB. Vi skal have en ny profil, sagde Palle Kristensen til bold.dk i juni 2023.

15 måneder senere er Jens Hammer Sørensen stadig direktør i Esbjerg fB.

– Der er sket meget siden den udtalelse. Dengang var vi ejede af amerikanere, men nu er EfB kommet tilbage på lokale hænder, og der er rigtige mange varme vinde, der blæser EfB's vej lige nu. Jeg nyder at møde ind her hver dag og passe mit arbejde, siger Jens Hammer Sørensen til Tipsbladet.

Et arbejde, der ikke er ret meget der tyder på, at han ikke skulle kunne beholde.

– Branchen er jo, som den er. Jeg har prøvet at blive fyret i en fodboldklub efter 19 års tjeneste (Hobro IK, red.), og det er den vej, det kan gå. Der er ikke noget, der er givet, og det afhænger af resultaterne, fastslår EfB-direktøren.

Og resultaterne fejler i hvert fald ikke noget i øjeblikket. Oprykningen fra 2. division er som bekendt blevet fulgt op af en god indledning på sæsonen i NordicBet Ligaen.

– Vi er et rigtig godt sted og har en god og velfungerende administration samtidig med, at der er rigtig meget potentiale i vores fodboldhold. Så hvis vi gør tingene rigtigt, er EfB tilbage i Superligaen inden for to-tre sæsoner. Det er vores mål, lyder det fra Jens Hammer Sørensen.

Esbjerg-direktøren nyder hver eneste dag, at der er kommet ro på bagsmækken i klubben, efter at man er kommet af med de amerikanske ejere med tornadoen Paul Conway i spidsen.

– Det kan mærkes helt ind i maven på den gode måde. I EfB har det været sådan, at alt for få mennesker har løbt alt for stærkt alt for længe. Men de samme medarbejdere er her stadig, og det fortæller noget om, at det er en god arbejdsplads, vi har, og at det betyder noget at arbejde for så fin en fodboldklub. Det er det, jeg er mest stolt over – at ingen er løbet skrigende væk, siger Jens Hammer Sørensen.

Næste opgave for Esbjerg fB er på hjemmebane mod B.93. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit




LIVE

LIVE: FCN, FCK og FCM får fem stjerner

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

AGF kan ende med millionregning, men…

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Brøndby IF – FC København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Brighton – Manchester United

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Real Madrid – Athletic Club

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk