På et tidspunkt rammer man bunden, og det eneste gode ved det er, at derfra kan det kun gå op.
Alt tyder på, at Esbjerg fB har ramt bunden, og at traditionsklubben nu er på vej i den rigtige retning. Efter otte runder er vestjyderne på tredjepladsen i NordicBet Ligaen – ikke tosset af en oprykker.
I direktørstolen sidder stadig Jens Hammer Sørensen, selv om Esbjergs daværende formand Palle Kristensen for godt et år siden fastslog, at klubben var på udkig efter en ny direktør.
– Samtidig har jeg snakket med Jens Hammer om, at på den lange bane er han ikke den fremtidige direktør i EfB. Vi skal have en ny profil, sagde Palle Kristensen til bold.dk i juni 2023.
15 måneder senere er Jens Hammer Sørensen stadig direktør i Esbjerg fB.
– Der er sket meget siden den udtalelse. Dengang var vi ejede af amerikanere, men nu er EfB kommet tilbage på lokale hænder, og der er rigtige mange varme vinde, der blæser EfB's vej lige nu. Jeg nyder at møde ind her hver dag og passe mit arbejde, siger Jens Hammer Sørensen til Tipsbladet.
Et arbejde, der ikke er ret meget der tyder på, at han ikke skulle kunne beholde.
– Branchen er jo, som den er. Jeg har prøvet at blive fyret i en fodboldklub efter 19 års tjeneste (Hobro IK, red.), og det er den vej, det kan gå. Der er ikke noget, der er givet, og det afhænger af resultaterne, fastslår EfB-direktøren.
Og resultaterne fejler i hvert fald ikke noget i øjeblikket. Oprykningen fra 2. division er som bekendt blevet fulgt op af en god indledning på sæsonen i NordicBet Ligaen.
– Vi er et rigtig godt sted og har en god og velfungerende administration samtidig med, at der er rigtig meget potentiale i vores fodboldhold. Så hvis vi gør tingene rigtigt, er EfB tilbage i Superligaen inden for to-tre sæsoner. Det er vores mål, lyder det fra Jens Hammer Sørensen.
Esbjerg-direktøren nyder hver eneste dag, at der er kommet ro på bagsmækken i klubben, efter at man er kommet af med de amerikanske ejere med tornadoen Paul Conway i spidsen.
– Det kan mærkes helt ind i maven på den gode måde. I EfB har det været sådan, at alt for få mennesker har løbt alt for stærkt alt for længe. Men de samme medarbejdere er her stadig, og det fortæller noget om, at det er en god arbejdsplads, vi har, og at det betyder noget at arbejde for så fin en fodboldklub. Det er det, jeg er mest stolt over – at ingen er løbet skrigende væk, siger Jens Hammer Sørensen.
Næste opgave for Esbjerg fB er på hjemmebane mod B.93.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Brøndby tog vigtig overtidssejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur