Superstjerne klar til at forlade Tottenham

Den engelske Tottenham-angriber er ifølge sportsmediet The Athletic træt af ikke at vinde titler, og han overvejer derfor sin fremtid i klubben.



Harry Kane er klar til at “skubbe på for et skifte” væk fra Tottenham til sommer, hvis ikke det lykkedes Mourinho at kvalificere dem til Champions League.

Den engelske landsholdskaptajn er ved at løbe tør for tålmodighed med holdets udvikling og er frustreret over manglen på medaljer.

Hvis Tottenham ikke kvalificere sig til den bedste europæiske turnering næste sæson, så er Kane klar til at fortælle ledelsen i klubben, at han gerne vil videre, og Manchester City eller Manchester United ser ud til at være de mest sandsynlige destinationer.

Det er dog langt fra sikkert, det kommer til at blive lige så nemt som beskrevet, for som The Athletic skriver, så er Harry Kane midtvejs i sin seksårige kontrakt, og Tottenham-formand Daniel Levy har ikke bare sådan tænkt sig at lade sin stjerne gå uden at tage sig godt betalt.

Harry Kane har mulighed for at vinde sit første store trofæ, når Tottenham møder Manchester City i Carabao Cup-finalen 25 april, men det er formentlig ikke nok til at gøre angriberen tilfreds, da han drømmer om at vinde Premier League eller Champions League.

Derfor er han ifølge The Athletic for første gang i sin Tottenham-karriere begynde at overveje sin fremtid i klubben.

Selvom Tottenham er i Carabao Cup-finalen, så har det ikke været deres bedste sæson, selvom de startede godt.

De er lige nu placeret uden for top fire i den hjemlige liga, mens de røg ud af Europa League til Dinamo Zagreb, efter ellers at have vundet 2-0 hjemme i London. Heller ikke Everton kunne de overkomme i FA Cuppen.

Der er dog stadig kun tre point op til West Ham på fjerdepladsen i Premier League, som de skal forsøge at hente søndag eftermiddag hjemme mod Manchester United.

Harry Kane udtalte sig i sidste måned om rygterne, der sender ham væk, og her var han ikke direkte afvisende. Det kan du læse mere om her.





Markant ændring i Silkeborg




LIVE

VM-LIVE: Svensk chok

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Chok: Uruguay færdige ved VM

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Supercomputer: Her er VM-finalen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Kroatien – Ghana



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?