MURCIA (Tipsbladet): Det så længe ud til, at Kasper Schmeichel ville blive en af de store helte for Danmark mod Spanien lørdag aften. Han leverede adskillige vigtige redninger over for Lamine Yamal og Alvaro Morata.
Men godt ti minutter før tid blev den danske landsholdskeeper overlistet af et langskud fra Martin Zubimendi i en situation, hvor han ikke så alt for godt ud.
Efter kampen satte Kasper Schmeichel nogle ord på sin præstation og den omtalte situation over for den fremmødte presse.
– Jeg gør det, jeg egentlig skal. Og selvfølgelig så målet… Det er en af de situationer som keeper, hvor jeg ikke ser bolden til at starte med. Den rammer Pierre, og jeg bliver nødt til at satse en lille smule. Den går til min venstre, og jeg når ikke at læse skruen på bolden og kommer lidt for langt over den.
– Men det er jo livet som målmand. Det er vi vant til at leve med, og vi lever på kanten med, at sådan noget kan ske, siger Kasper Schmeichel.
Står du med en følelse af, at du skulle have haft målet?
– Jeg tror, at hver gang der går et mål ind vil jeg stå tilbage med, at jeg kunne have gjort noget bedre. Det er klart, at det er en af de der, som hvis man har stået derinde, ved man, hvordan det er. Det ser ikke altid godt ud på tv, men det er en situation, hvor jeg må gamble en lille smule, fordi den bliver rettet af, og jeg ikke når at læse skruen på den
Målet blev også tjekket af VAR, tilsyneladende for mulig offside i opspillet, men det lignede også, at der måske blev begået et frispark på Victor Nelsson lige før målet.
Og Kasper Schmeichel mener i hvert fald, at der blev begået frispark.
– Der er kæmpe frispark, synes jeg. Han (dommeren, red.) gav en lige før det, som var præcis det samme. Han lagde en besynderlig linje, dommeren, men det er jo ligegyldigt nu, siger Kasper Schmeichel og uddyber:
– Jeg synes bare, at han gav nogle ting, der var besynderlige i ny og næ.
Trods nederlaget kan Danmark tage nogle ting med, mener keeperen.
– Jeg synes, at rent defensivt spiller vi en solid nok kamp mod et rigtig godt hold. Jeg tror ikke, at du kan spille mod Spanien, uden at de kommer til chancer, men vi står solidt og holder nogle af de bedste spillere væk fra alt for store chancer, siger han.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Her kan man se La Liga fremover
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED