MURCIA (Tipsbladet): Det så længe ud til, at Kasper Schmeichel ville blive en af de store helte for Danmark mod Spanien lørdag aften. Han leverede adskillige vigtige redninger over for Lamine Yamal og Alvaro Morata.
Men godt ti minutter før tid blev den danske landsholdskeeper overlistet af et langskud fra Martin Zubimendi i en situation, hvor han ikke så alt for godt ud.
Efter kampen satte Kasper Schmeichel nogle ord på sin præstation og den omtalte situation over for den fremmødte presse.
– Jeg gør det, jeg egentlig skal. Og selvfølgelig så målet… Det er en af de situationer som keeper, hvor jeg ikke ser bolden til at starte med. Den rammer Pierre, og jeg bliver nødt til at satse en lille smule. Den går til min venstre, og jeg når ikke at læse skruen på bolden og kommer lidt for langt over den.
– Men det er jo livet som målmand. Det er vi vant til at leve med, og vi lever på kanten med, at sådan noget kan ske, siger Kasper Schmeichel.
Står du med en følelse af, at du skulle have haft målet?
– Jeg tror, at hver gang der går et mål ind vil jeg stå tilbage med, at jeg kunne have gjort noget bedre. Det er klart, at det er en af de der, som hvis man har stået derinde, ved man, hvordan det er. Det ser ikke altid godt ud på tv, men det er en situation, hvor jeg må gamble en lille smule, fordi den bliver rettet af, og jeg ikke når at læse skruen på den
Målet blev også tjekket af VAR, tilsyneladende for mulig offside i opspillet, men det lignede også, at der måske blev begået et frispark på Victor Nelsson lige før målet.
Og Kasper Schmeichel mener i hvert fald, at der blev begået frispark.
– Der er kæmpe frispark, synes jeg. Han (dommeren, red.) gav en lige før det, som var præcis det samme. Han lagde en besynderlig linje, dommeren, men det er jo ligegyldigt nu, siger Kasper Schmeichel og uddyber:
– Jeg synes bare, at han gav nogle ting, der var besynderlige i ny og næ.
Trods nederlaget kan Danmark tage nogle ting med, mener keeperen.
– Jeg synes, at rent defensivt spiller vi en solid nok kamp mod et rigtig godt hold. Jeg tror ikke, at du kan spille mod Spanien, uden at de kommer til chancer, men vi står solidt og holder nogle af de bedste spillere væk fra alt for store chancer, siger han.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Salah sender særlig besked
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Lewandowski forlader FC Barcelona
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Froholdt med vild hæder i Portugal
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Manchester City vinder FA Cup
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
Celtic er mester efter vildt drama
Superliga-bejlere deler
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT