MURCIA (Tipsbladet): Det så længe ud til, at Kasper Schmeichel ville blive en af de store helte for Danmark mod Spanien lørdag aften. Han leverede adskillige vigtige redninger over for Lamine Yamal og Alvaro Morata.
Men godt ti minutter før tid blev den danske landsholdskeeper overlistet af et langskud fra Martin Zubimendi i en situation, hvor han ikke så alt for godt ud.
Efter kampen satte Kasper Schmeichel nogle ord på sin præstation og den omtalte situation over for den fremmødte presse.
– Jeg gør det, jeg egentlig skal. Og selvfølgelig så målet… Det er en af de situationer som keeper, hvor jeg ikke ser bolden til at starte med. Den rammer Pierre, og jeg bliver nødt til at satse en lille smule. Den går til min venstre, og jeg når ikke at læse skruen på bolden og kommer lidt for langt over den.
– Men det er jo livet som målmand. Det er vi vant til at leve med, og vi lever på kanten med, at sådan noget kan ske, siger Kasper Schmeichel.
Står du med en følelse af, at du skulle have haft målet?
– Jeg tror, at hver gang der går et mål ind vil jeg stå tilbage med, at jeg kunne have gjort noget bedre. Det er klart, at det er en af de der, som hvis man har stået derinde, ved man, hvordan det er. Det ser ikke altid godt ud på tv, men det er en situation, hvor jeg må gamble en lille smule, fordi den bliver rettet af, og jeg ikke når at læse skruen på den
Målet blev også tjekket af VAR, tilsyneladende for mulig offside i opspillet, men det lignede også, at der måske blev begået et frispark på Victor Nelsson lige før målet.
Og Kasper Schmeichel mener i hvert fald, at der blev begået frispark.
– Der er kæmpe frispark, synes jeg. Han (dommeren, red.) gav en lige før det, som var præcis det samme. Han lagde en besynderlig linje, dommeren, men det er jo ligegyldigt nu, siger Kasper Schmeichel og uddyber:
– Jeg synes bare, at han gav nogle ting, der var besynderlige i ny og næ.
Trods nederlaget kan Danmark tage nogle ting med, mener keeperen.
– Jeg synes, at rent defensivt spiller vi en solid nok kamp mod et rigtig godt hold. Jeg tror ikke, at du kan spille mod Spanien, uden at de kommer til chancer, men vi står solidt og holder nogle af de bedste spillere væk fra alt for store chancer, siger han.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Salah sender særlig besked
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
OPTAKT
AGF – Viborg FF
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Froholdt med vild hæder i Portugal
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Manchester City vinder FA Cup
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
LIGE NU