MURCIA (Tipsbladet): Det så længe ud til, at Kasper Schmeichel ville blive en af de store helte for Danmark mod Spanien lørdag aften. Han leverede adskillige vigtige redninger over for Lamine Yamal og Alvaro Morata.
Men godt ti minutter før tid blev den danske landsholdskeeper overlistet af et langskud fra Martin Zubimendi i en situation, hvor han ikke så alt for godt ud.
Efter kampen satte Kasper Schmeichel nogle ord på sin præstation og den omtalte situation over for den fremmødte presse.
– Jeg gør det, jeg egentlig skal. Og selvfølgelig så målet… Det er en af de situationer som keeper, hvor jeg ikke ser bolden til at starte med. Den rammer Pierre, og jeg bliver nødt til at satse en lille smule. Den går til min venstre, og jeg når ikke at læse skruen på bolden og kommer lidt for langt over den.
– Men det er jo livet som målmand. Det er vi vant til at leve med, og vi lever på kanten med, at sådan noget kan ske, siger Kasper Schmeichel.
Står du med en følelse af, at du skulle have haft målet?
– Jeg tror, at hver gang der går et mål ind vil jeg stå tilbage med, at jeg kunne have gjort noget bedre. Det er klart, at det er en af de der, som hvis man har stået derinde, ved man, hvordan det er. Det ser ikke altid godt ud på tv, men det er en situation, hvor jeg må gamble en lille smule, fordi den bliver rettet af, og jeg ikke når at læse skruen på den
Målet blev også tjekket af VAR, tilsyneladende for mulig offside i opspillet, men det lignede også, at der måske blev begået et frispark på Victor Nelsson lige før målet.
Og Kasper Schmeichel mener i hvert fald, at der blev begået frispark.
– Der er kæmpe frispark, synes jeg. Han (dommeren, red.) gav en lige før det, som var præcis det samme. Han lagde en besynderlig linje, dommeren, men det er jo ligegyldigt nu, siger Kasper Schmeichel og uddyber:
– Jeg synes bare, at han gav nogle ting, der var besynderlige i ny og næ.
Trods nederlaget kan Danmark tage nogle ting med, mener keeperen.
– Jeg synes, at rent defensivt spiller vi en solid nok kamp mod et rigtig godt hold. Jeg tror ikke, at du kan spille mod Spanien, uden at de kommer til chancer, men vi står solidt og holder nogle af de bedste spillere væk fra alt for store chancer, siger han.
LIVE
VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Sønderjyske køber ny cheftræner
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
OPTAKT
Tunesien – Japan
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
NYHEDER
VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag
Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
STORT INTERVIEW