Kasper Schmeichel: ‘Der er kæmpe frispark!’

Kasper Schmeichel er ikke i tvivl om, at der blev begået frispark på Victor Nelsson lige før Spaniens sejrsmål.



MURCIA (Tipsbladet): Det så længe ud til, at Kasper Schmeichel ville blive en af de store helte for Danmark mod Spanien lørdag aften. Han leverede adskillige vigtige redninger over for Lamine Yamal og Alvaro Morata.

Men godt ti minutter før tid blev den danske landsholdskeeper overlistet af et langskud fra Martin Zubimendi i en situation, hvor han ikke så alt for godt ud.

Efter kampen satte Kasper Schmeichel nogle ord på sin præstation og den omtalte situation over for den fremmødte presse.

– Jeg gør det, jeg egentlig skal. Og selvfølgelig så målet… Det er en af de situationer som keeper, hvor jeg ikke ser bolden til at starte med. Den rammer Pierre, og jeg bliver nødt til at satse en lille smule. Den går til min venstre, og jeg når ikke at læse skruen på bolden og kommer lidt for langt over den.

– Men det er jo livet som målmand. Det er vi vant til at leve med, og vi lever på kanten med, at sådan noget kan ske, siger Kasper Schmeichel.

Står du med en følelse af, at du skulle have haft målet?

– Jeg tror, at hver gang der går et mål ind vil jeg stå tilbage med, at jeg kunne have gjort noget bedre. Det er klart, at det er en af de der, som hvis man har stået derinde, ved man, hvordan det er. Det ser ikke altid godt ud på tv, men det er en situation, hvor jeg må gamble en lille smule, fordi den bliver rettet af, og jeg ikke når at læse skruen på den

Målet blev også tjekket af VAR, tilsyneladende for mulig offside i opspillet, men det lignede også, at der måske blev begået et frispark på Victor Nelsson lige før målet.

Og Kasper Schmeichel mener i hvert fald, at der blev begået frispark.

– Der er kæmpe frispark, synes jeg. Han (dommeren, red.) gav en lige før det, som var præcis det samme. Han lagde en besynderlig linje, dommeren, men det er jo ligegyldigt nu, siger Kasper Schmeichel og uddyber:

– Jeg synes bare, at han gav nogle ting, der var besynderlige i ny og næ.

Trods nederlaget kan Danmark tage nogle ting med, mener keeperen.

– Jeg synes, at rent defensivt spiller vi en solid nok kamp mod et rigtig godt hold. Jeg tror ikke, at du kan spille mod Spanien, uden at de kommer til chancer, men vi står solidt og holder nogle af de bedste spillere væk fra alt for store chancer, siger han.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Laudrup stopper på TV 2



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Et ‘angreb’ på Superligaen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Eksperter raser: Hvad med Messi?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her kan man se La Liga fremover



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Jagter stor Liverpool-stjerne

Steve Cooper med stor beslutning

Afviser monsterbud på Simsir

Schweiz – Algeriet

Portugal – Kroatien

AGF-scoop: Hijackede transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tullberg teaser for transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub