Der venter lørdag en vigtig kamp for Liverpool, når de engelske mestre skal op imod Carlo Ancelottis Everton-mandskab, der aktuelt indtager førstepladsen i Premier League-tabellen.
Jürgen Klopps tropper skal i Merseyside-derbyet således forsøge at rejse sig efter ydmygelsen mod Aston Villa for halvanden uge siden. Inden opgøret på Goodison Park har Liverpool-bossen fortalt lidt om sit syn på nedturen på Villa Park, hvor mestrene tabte med hele 7-2.
– På en måde foretrækker jeg det over et 3-2-nederlag, fordi det er et meget mere klart nederlag. Vi kunne have tabt med 3-2 den aften, hvorefter vi ville være taget hjem, og spillerne kunne være taget afsted med deres landshold. Så havde vi analyseret lidt, og så havde det været det. Men det her (7-2-nederlaget, red.) er mere brugbart, lyder det ifølge talkSPORT fra Klopp.
– For mig er det vigtigt, at spillerne ikke går og tænker over det hele tiden. For de havde stort set allesammen landskampe at tænke på. Det er ret intense kampe, vigtige kampe for deres land. Og du kan ikke gå ind til den slags kampe, hvis dit hoved stadig er i Liverpool. Så vi ville have, at de fokuserede på deres landshold.
– Jeg skrev alle mine tanker om kampen ned, så vi kunne lukke den ned på det tidspunkt, men udfordringen er nu, at de har spillet deres sidste landskamp onsdag, hvorefter de vender trætte tilbage her torsdag. Og så skal vi hjælpe dem med at komme sig. Derefter har vi så en træningssession fredag, inden vi møder et flyvende Everton-hold.
– Det er sådan, det er. Sådan er situationen. Den kan vi ikke lave om på. Og det ønsker vi heller ikke. Det er endnu en kamp for os.
LIVE
LIVE: Forlænger med dansk stortalent
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
Her er de tidligere vindere af Forårets Profil
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
INTERVIEW
Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
LIVE: Slutfløjt i Parken
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
