Klubboss afslører prisen på Asger Sørensen

Sparta Prag hentede sidste sommer Asger Sørensen i Nürenberg, og nu afslører hans sportsdirektør, Tomáš Rosický, beløbet, man betalte for ham.



Sparta Prag indledte sidste sommer en mission om at vinde det tjekkiske mesterskab under nye faner.

For første gang i fem sæsoner valgte man at ansætte en træner uden tjekkisk pas, og her faldt valget på Brian Priske, der straks gik i gang med at forme sit mandskab.

Her hentede man blandt andre danske Asger Sørensen ind, som har været en stor profil i den forgangne sæson, hvor man iøvrigt genvandt det tjekkiske mesterskab for første gang i ni år.

Den 27-årige dansker skiftede til Sparta Prag fra Nürenberg, og i den forbindelse skrev Bild, at tjekkerne betalte 7,5 millioner kroner for stopperen. Nu fjerner Sparta Prags sportsdirektør, Tomáš Rosický, imidlertid alt tvivl om prisen ved selv at afsløre den.

– Asger kostede os totalt 700.000 euro (5,2 millioner kroner). Jeg vil ikke en gang købe en stopper fra den tjekkiske liga for det beløb, siger den tidligere Arsenal-stjerne ifølge iSport.cz.

Grunden til, at Tomáš Rosický afslører prisen på blandt andre Asger Sørensen, er, at han mener, at der er en misforstået forestilling omkring, hvad Sparta Prag kan betale for nye spillere.

– Nogle gange er der en misforståelse omkring, at vi har en rig ejer og derfor kan købe, hvad vi vil. Virkeligheden er faktisk en helt anden. Vi har klare barrierer for, hvor vi kan bevæge os på markedet. I hvilken dam kan jeg fiske? Det er omkring spillere på en million euro, siger sportsdirektøren.

Selvom det økonomiske råderum ikke er verdens største for Tomáš Rosický, kunne han alligevel se Sparta Prag tage det tjekkiske mesterskab med Asger Sørensen som en af de bærende skikkelser.

Den danske stopper spillede 32 ligakampe og scorede fem mål. Den tidligere FC Midtjylland-duo Awer Mabil og Kaan Kairinen blev iøvrigt også hentet til Sparta Prag sidste sommer.






Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad




LIVE

TransferLIVE: Tidl. FCK-stjerne er vendt hjem

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Christian Nørgaard tæt på skifte

Stor ændring i AGF?

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Kæmpe transfer under opsejling

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Eriksen spottet – nu er der nyt

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby IF – Viborg FF

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Ingen klausul i FC København-aftale



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Midtjylland – AC Horsens

Silkeborg IF – FC København

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

AGF i kontakt om norsk angriber