Sparta Prag indledte sidste sommer en mission om at vinde det tjekkiske mesterskab under nye faner.
For første gang i fem sæsoner valgte man at ansætte en træner uden tjekkisk pas, og her faldt valget på Brian Priske, der straks gik i gang med at forme sit mandskab.
Her hentede man blandt andre danske Asger Sørensen ind, som har været en stor profil i den forgangne sæson, hvor man iøvrigt genvandt det tjekkiske mesterskab for første gang i ni år.
Den 27-årige dansker skiftede til Sparta Prag fra Nürenberg, og i den forbindelse skrev Bild, at tjekkerne betalte 7,5 millioner kroner for stopperen. Nu fjerner Sparta Prags sportsdirektør, Tomáš Rosický, imidlertid alt tvivl om prisen ved selv at afsløre den.
– Asger kostede os totalt 700.000 euro (5,2 millioner kroner). Jeg vil ikke en gang købe en stopper fra den tjekkiske liga for det beløb, siger den tidligere Arsenal-stjerne ifølge iSport.cz.
Grunden til, at Tomáš Rosický afslører prisen på blandt andre Asger Sørensen, er, at han mener, at der er en misforstået forestilling omkring, hvad Sparta Prag kan betale for nye spillere.
– Nogle gange er der en misforståelse omkring, at vi har en rig ejer og derfor kan købe, hvad vi vil. Virkeligheden er faktisk en helt anden. Vi har klare barrierer for, hvor vi kan bevæge os på markedet. I hvilken dam kan jeg fiske? Det er omkring spillere på en million euro, siger sportsdirektøren.
Selvom det økonomiske råderum ikke er verdens største for Tomáš Rosický, kunne han alligevel se Sparta Prag tage det tjekkiske mesterskab med Asger Sørensen som en af de bærende skikkelser.
Den danske stopper spillede 32 ligakampe og scorede fem mål. Den tidligere FC Midtjylland-duo Awer Mabil og Kaan Kairinen blev iøvrigt også hentet til Sparta Prag sidste sommer.
LIVE
VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
OPTAKT
Brasilien – Haiti
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL