Sparta Prag indledte sidste sommer en mission om at vinde det tjekkiske mesterskab under nye faner.
For første gang i fem sæsoner valgte man at ansætte en træner uden tjekkisk pas, og her faldt valget på Brian Priske, der straks gik i gang med at forme sit mandskab.
Her hentede man blandt andre danske Asger Sørensen ind, som har været en stor profil i den forgangne sæson, hvor man iøvrigt genvandt det tjekkiske mesterskab for første gang i ni år.
Den 27-årige dansker skiftede til Sparta Prag fra Nürenberg, og i den forbindelse skrev Bild, at tjekkerne betalte 7,5 millioner kroner for stopperen. Nu fjerner Sparta Prags sportsdirektør, Tomáš Rosický, imidlertid alt tvivl om prisen ved selv at afsløre den.
– Asger kostede os totalt 700.000 euro (5,2 millioner kroner). Jeg vil ikke en gang købe en stopper fra den tjekkiske liga for det beløb, siger den tidligere Arsenal-stjerne ifølge iSport.cz.
Grunden til, at Tomáš Rosický afslører prisen på blandt andre Asger Sørensen, er, at han mener, at der er en misforstået forestilling omkring, hvad Sparta Prag kan betale for nye spillere.
– Nogle gange er der en misforståelse omkring, at vi har en rig ejer og derfor kan købe, hvad vi vil. Virkeligheden er faktisk en helt anden. Vi har klare barrierer for, hvor vi kan bevæge os på markedet. I hvilken dam kan jeg fiske? Det er omkring spillere på en million euro, siger sportsdirektøren.
Selvom det økonomiske råderum ikke er verdens største for Tomáš Rosický, kunne han alligevel se Sparta Prag tage det tjekkiske mesterskab med Asger Sørensen som en af de bærende skikkelser.
Den danske stopper spillede 32 ligakampe og scorede fem mål. Den tidligere FC Midtjylland-duo Awer Mabil og Kaan Kairinen blev iøvrigt også hentet til Sparta Prag sidste sommer.
LIVE
TransferLIVE: De jagter VM-helt
NYHEDER
Her er Juventus’ nye fodbolddirektør
Knuser transferrekord
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
LIVE
VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
Medier jubler over USA’s nedtur
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
OPTAKT
Argentina – Egypten
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
Her er DBU’s nye kommunikationschef
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
Liam Rosenior tager til Paris
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
OPTAKT
Schweiz – Colombia
TOPNYHED