Klubboss afslører prisen på Asger Sørensen

Sparta Prag hentede sidste sommer Asger Sørensen i Nürenberg, og nu afslører hans sportsdirektør, Tomáš Rosický, beløbet, man betalte for ham.



Sparta Prag indledte sidste sommer en mission om at vinde det tjekkiske mesterskab under nye faner.

For første gang i fem sæsoner valgte man at ansætte en træner uden tjekkisk pas, og her faldt valget på Brian Priske, der straks gik i gang med at forme sit mandskab.

Her hentede man blandt andre danske Asger Sørensen ind, som har været en stor profil i den forgangne sæson, hvor man iøvrigt genvandt det tjekkiske mesterskab for første gang i ni år.

Den 27-årige dansker skiftede til Sparta Prag fra Nürenberg, og i den forbindelse skrev Bild, at tjekkerne betalte 7,5 millioner kroner for stopperen. Nu fjerner Sparta Prags sportsdirektør, Tomáš Rosický, imidlertid alt tvivl om prisen ved selv at afsløre den.

– Asger kostede os totalt 700.000 euro (5,2 millioner kroner). Jeg vil ikke en gang købe en stopper fra den tjekkiske liga for det beløb, siger den tidligere Arsenal-stjerne ifølge iSport.cz.

Grunden til, at Tomáš Rosický afslører prisen på blandt andre Asger Sørensen, er, at han mener, at der er en misforstået forestilling omkring, hvad Sparta Prag kan betale for nye spillere.

– Nogle gange er der en misforståelse omkring, at vi har en rig ejer og derfor kan købe, hvad vi vil. Virkeligheden er faktisk en helt anden. Vi har klare barrierer for, hvor vi kan bevæge os på markedet. I hvilken dam kan jeg fiske? Det er omkring spillere på en million euro, siger sportsdirektøren.

Selvom det økonomiske råderum ikke er verdens største for Tomáš Rosický, kunne han alligevel se Sparta Prag tage det tjekkiske mesterskab med Asger Sørensen som en af de bærende skikkelser.

Den danske stopper spillede 32 ligakampe og scorede fem mål. Den tidligere FC Midtjylland-duo Awer Mabil og Kaan Kairinen blev iøvrigt også hentet til Sparta Prag sidste sommer.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



Kæmpekøb retur til FC København?

Sender stikpille til FC København-flop

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stort flop i England – hent Elias Jelert

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

FC København – Vejle Boldklub

Det var vanvittigt brutalt

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Han er færdig i Brøndby

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Inter skuffer stort mod Torino

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København