Klynken og surmulen i Jerusalem

Den generelle holdning blandt spillere og presse i Israel er, at Beitar Jerusalem var bedre end FC København og ikke havde fortjent at tabe.



Der måtte forlænget spilletid til for at afgøre et meget tæt opgør mellem Beitar Jerusalem og FC København. Men duellen fik ikke den rigtige vinder, ifølge flertallet i den israelske presse og samtlige Beitar-spillere, beretter tipsbladet.dk’s kilde i Israel, journalist Amit Levinthal fra sportskanalen Sport5.

– Stemningen hernede siden nederlaget har været præget af en masse klynken og surmulen. Holdningen er, at Beitar var det bedste hold. Især i 2. halvleg, og efter målet kom, var de totalt dominerende, siger Amit Levinthal til tipsbladet.dk.

– Målscorer Barak Yitzhaki opsummerede det, da han sagde, at fodbold er et grusomt og uretfærdigt spil. Han mente ikke, at der var nogen fornuftig forklaring på, at Beitar røg ud.

– Træner Itzhak Shum var ligeså skuffet, men mente at forklaringen var FC Københavns større internationale erfaring. Forsvareren Shimon Gershon mente, at forklaringen var, at den israelske liga endnu ikke er gået i gang, og at danskerne var i bedre form, fordi de allerede har spillet fire runder.

Shimon Gershon bebrejdede også sin holdkammerat Michael Zandberg for, at han ikke scorede på friløberen mod Jesper Christiansen, men den største bebrejdelse må den kroatiske målmand Tvertko Kale lægge ryg til.

Kale kostede helt klart målet i Parken, og han var også mindst 80 procent skyldig i , at Marcus Allbäck kunne udligne til 1-1 i går, da han svagt parerede bolden lige ud i fødderne på svenskeren.

– Kale var meget usikker, og træner Shum må tage sin del af skylden, for det var ham, der insisterede på at købe ham her i sommer, selvom der var sået tvivl om hans evner fra flere sider, siger Amit Levinthal.

Klubejer og milliardær Arcadi Gaydamak har allerede taget livet af fem trænere i sit to-årige ejerskab af Beitar Jerusalem, og det blev på forhånd set som en stor fiasko, hvis ikke Beitar slog FC København ud, efter investeringen i otte nye spillere.

Det kunne derfor ligne en klar fyreseddel til træner Shum, men det er der ikke noget, der tyder på lige nu.

– Gaydamak komplimenterede faktisk Shum for hans måde at spille på. Han mente, at holdet havde spillet god fodbold mod et godt dansk hold og nævnte ikke noget om at ville fyre Shum.







Theo_Sander LIVE

LIVE: Vender retur til FC København

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Her spiller Lasse Schöne i dag

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Ringet op af Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Kan koste Brøndby flere millioner

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Chelsea – Manchester United

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Brøndby IF – Sønderjyske

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ivan Toney klar på choktransfer

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Helt vild med Brøndby-profil

Nu klager FC Barcelona igen

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

– Han vinder Ballon d’Or!

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’