Der måtte forlænget spilletid til for at afgøre et meget tæt opgør mellem Beitar Jerusalem og FC København. Men duellen fik ikke den rigtige vinder, ifølge flertallet i den israelske presse og samtlige Beitar-spillere, beretter tipsbladet.dk’s kilde i Israel, journalist Amit Levinthal fra sportskanalen Sport5.
– Stemningen hernede siden nederlaget har været præget af en masse klynken og surmulen. Holdningen er, at Beitar var det bedste hold. Især i 2. halvleg, og efter målet kom, var de totalt dominerende, siger Amit Levinthal til tipsbladet.dk.
– Målscorer Barak Yitzhaki opsummerede det, da han sagde, at fodbold er et grusomt og uretfærdigt spil. Han mente ikke, at der var nogen fornuftig forklaring på, at Beitar røg ud.
– Træner Itzhak Shum var ligeså skuffet, men mente at forklaringen var FC Københavns større internationale erfaring. Forsvareren Shimon Gershon mente, at forklaringen var, at den israelske liga endnu ikke er gået i gang, og at danskerne var i bedre form, fordi de allerede har spillet fire runder.
Shimon Gershon bebrejdede også sin holdkammerat Michael Zandberg for, at han ikke scorede på friløberen mod Jesper Christiansen, men den største bebrejdelse må den kroatiske målmand Tvertko Kale lægge ryg til.
Kale kostede helt klart målet i Parken, og han var også mindst 80 procent skyldig i , at Marcus Allbäck kunne udligne til 1-1 i går, da han svagt parerede bolden lige ud i fødderne på svenskeren.
– Kale var meget usikker, og træner Shum må tage sin del af skylden, for det var ham, der insisterede på at købe ham her i sommer, selvom der var sået tvivl om hans evner fra flere sider, siger Amit Levinthal.
Klubejer og milliardær Arcadi Gaydamak har allerede taget livet af fem trænere i sit to-årige ejerskab af Beitar Jerusalem, og det blev på forhånd set som en stor fiasko, hvis ikke Beitar slog FC København ud, efter investeringen i otte nye spillere.
Det kunne derfor ligne en klar fyreseddel til træner Shum, men det er der ikke noget, der tyder på lige nu.
– Gaydamak komplimenterede faktisk Shum for hans måde at spille på. Han mente, at holdet havde spillet god fodbold mod et godt dansk hold og nævnte ikke noget om at ville fyre Shum.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
‘Schmedes er under pres’
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
Victor Froholdt bliver matchvinder
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
INTERVIEW
– Det er lort!
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Brøndbys offensive problemer fortsatte
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
Suspenderes efter racisme-anklager
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
Formand freder Jacob Neestrup
Sune Smith-Nielsen færdig
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
NYHEDER