Klynken og surmulen i Jerusalem

Den generelle holdning blandt spillere og presse i Israel er, at Beitar Jerusalem var bedre end FC København og ikke havde fortjent at tabe.



Der måtte forlænget spilletid til for at afgøre et meget tæt opgør mellem Beitar Jerusalem og FC København. Men duellen fik ikke den rigtige vinder, ifølge flertallet i den israelske presse og samtlige Beitar-spillere, beretter tipsbladet.dk’s kilde i Israel, journalist Amit Levinthal fra sportskanalen Sport5.

– Stemningen hernede siden nederlaget har været præget af en masse klynken og surmulen. Holdningen er, at Beitar var det bedste hold. Især i 2. halvleg, og efter målet kom, var de totalt dominerende, siger Amit Levinthal til tipsbladet.dk.

– Målscorer Barak Yitzhaki opsummerede det, da han sagde, at fodbold er et grusomt og uretfærdigt spil. Han mente ikke, at der var nogen fornuftig forklaring på, at Beitar røg ud.

– Træner Itzhak Shum var ligeså skuffet, men mente at forklaringen var FC Københavns større internationale erfaring. Forsvareren Shimon Gershon mente, at forklaringen var, at den israelske liga endnu ikke er gået i gang, og at danskerne var i bedre form, fordi de allerede har spillet fire runder.

Shimon Gershon bebrejdede også sin holdkammerat Michael Zandberg for, at han ikke scorede på friløberen mod Jesper Christiansen, men den største bebrejdelse må den kroatiske målmand Tvertko Kale lægge ryg til.

Kale kostede helt klart målet i Parken, og han var også mindst 80 procent skyldig i , at Marcus Allbäck kunne udligne til 1-1 i går, da han svagt parerede bolden lige ud i fødderne på svenskeren.

– Kale var meget usikker, og træner Shum må tage sin del af skylden, for det var ham, der insisterede på at købe ham her i sommer, selvom der var sået tvivl om hans evner fra flere sider, siger Amit Levinthal.

Klubejer og milliardær Arcadi Gaydamak har allerede taget livet af fem trænere i sit to-årige ejerskab af Beitar Jerusalem, og det blev på forhånd set som en stor fiasko, hvis ikke Beitar slog FC København ud, efter investeringen i otte nye spillere.

Det kunne derfor ligne en klar fyreseddel til træner Shum, men det er der ikke noget, der tyder på lige nu.

– Gaydamak komplimenterede faktisk Shum for hans måde at spille på. Han mente, at holdet havde spillet god fodbold mod et godt dansk hold og nævnte ikke noget om at ville fyre Shum.





LIVE

TransferLIVE: OB sælger forsvarspiller

AC Horsens – FC Nordsjælland

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

‘De har haft det værste transfervindue’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er VM-turneringens hold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

AGF – Brøndby IF

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Viborg FF – OB

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu taler Messi

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning