Der måtte forlænget spilletid til for at afgøre et meget tæt opgør mellem Beitar Jerusalem og FC København. Men duellen fik ikke den rigtige vinder, ifølge flertallet i den israelske presse og samtlige Beitar-spillere, beretter tipsbladet.dk’s kilde i Israel, journalist Amit Levinthal fra sportskanalen Sport5.
– Stemningen hernede siden nederlaget har været præget af en masse klynken og surmulen. Holdningen er, at Beitar var det bedste hold. Især i 2. halvleg, og efter målet kom, var de totalt dominerende, siger Amit Levinthal til tipsbladet.dk.
– Målscorer Barak Yitzhaki opsummerede det, da han sagde, at fodbold er et grusomt og uretfærdigt spil. Han mente ikke, at der var nogen fornuftig forklaring på, at Beitar røg ud.
– Træner Itzhak Shum var ligeså skuffet, men mente at forklaringen var FC Københavns større internationale erfaring. Forsvareren Shimon Gershon mente, at forklaringen var, at den israelske liga endnu ikke er gået i gang, og at danskerne var i bedre form, fordi de allerede har spillet fire runder.
Shimon Gershon bebrejdede også sin holdkammerat Michael Zandberg for, at han ikke scorede på friløberen mod Jesper Christiansen, men den største bebrejdelse må den kroatiske målmand Tvertko Kale lægge ryg til.
Kale kostede helt klart målet i Parken, og han var også mindst 80 procent skyldig i , at Marcus Allbäck kunne udligne til 1-1 i går, da han svagt parerede bolden lige ud i fødderne på svenskeren.
– Kale var meget usikker, og træner Shum må tage sin del af skylden, for det var ham, der insisterede på at købe ham her i sommer, selvom der var sået tvivl om hans evner fra flere sider, siger Amit Levinthal.
Klubejer og milliardær Arcadi Gaydamak har allerede taget livet af fem trænere i sit to-årige ejerskab af Beitar Jerusalem, og det blev på forhånd set som en stor fiasko, hvis ikke Beitar slog FC København ud, efter investeringen i otte nye spillere.
Det kunne derfor ligne en klar fyreseddel til træner Shum, men det er der ikke noget, der tyder på lige nu.
– Gaydamak komplimenterede faktisk Shum for hans måde at spille på. Han mente, at holdet havde spillet god fodbold mod et godt dansk hold og nævnte ikke noget om at ville fyre Shum.
LIVE
LIVE: Japanere vil købe Superliga-klub
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
Brøndby får stor bøde
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
Hvem holder partilederne med i fodbold?
Danske stjerner kan være fortid
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
NYHEDER