Der måtte forlænget spilletid til for at afgøre et meget tæt opgør mellem Beitar Jerusalem og FC København. Men duellen fik ikke den rigtige vinder, ifølge flertallet i den israelske presse og samtlige Beitar-spillere, beretter tipsbladet.dk’s kilde i Israel, journalist Amit Levinthal fra sportskanalen Sport5.
– Stemningen hernede siden nederlaget har været præget af en masse klynken og surmulen. Holdningen er, at Beitar var det bedste hold. Især i 2. halvleg, og efter målet kom, var de totalt dominerende, siger Amit Levinthal til tipsbladet.dk.
– Målscorer Barak Yitzhaki opsummerede det, da han sagde, at fodbold er et grusomt og uretfærdigt spil. Han mente ikke, at der var nogen fornuftig forklaring på, at Beitar røg ud.
– Træner Itzhak Shum var ligeså skuffet, men mente at forklaringen var FC Københavns større internationale erfaring. Forsvareren Shimon Gershon mente, at forklaringen var, at den israelske liga endnu ikke er gået i gang, og at danskerne var i bedre form, fordi de allerede har spillet fire runder.
Shimon Gershon bebrejdede også sin holdkammerat Michael Zandberg for, at han ikke scorede på friløberen mod Jesper Christiansen, men den største bebrejdelse må den kroatiske målmand Tvertko Kale lægge ryg til.
Kale kostede helt klart målet i Parken, og han var også mindst 80 procent skyldig i , at Marcus Allbäck kunne udligne til 1-1 i går, da han svagt parerede bolden lige ud i fødderne på svenskeren.
– Kale var meget usikker, og træner Shum må tage sin del af skylden, for det var ham, der insisterede på at købe ham her i sommer, selvom der var sået tvivl om hans evner fra flere sider, siger Amit Levinthal.
Klubejer og milliardær Arcadi Gaydamak har allerede taget livet af fem trænere i sit to-årige ejerskab af Beitar Jerusalem, og det blev på forhånd set som en stor fiasko, hvis ikke Beitar slog FC København ud, efter investeringen i otte nye spillere.
Det kunne derfor ligne en klar fyreseddel til træner Shum, men det er der ikke noget, der tyder på lige nu.
– Gaydamak komplimenterede faktisk Shum for hans måde at spille på. Han mente, at holdet havde spillet god fodbold mod et godt dansk hold og nævnte ikke noget om at ville fyre Shum.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
Kæmpe nyhed i udlandet
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Hvem holder partilederne med i fodbold?
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Av, FCK! Her er de værst af alle
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
Riemer melder stjerne klar
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
Klar tale: Han bør fyres nu
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
TOPNYHED