Klynken og surmulen i Jerusalem

Den generelle holdning blandt spillere og presse i Israel er, at Beitar Jerusalem var bedre end FC København og ikke havde fortjent at tabe.



Der måtte forlænget spilletid til for at afgøre et meget tæt opgør mellem Beitar Jerusalem og FC København. Men duellen fik ikke den rigtige vinder, ifølge flertallet i den israelske presse og samtlige Beitar-spillere, beretter tipsbladet.dk’s kilde i Israel, journalist Amit Levinthal fra sportskanalen Sport5.

– Stemningen hernede siden nederlaget har været præget af en masse klynken og surmulen. Holdningen er, at Beitar var det bedste hold. Især i 2. halvleg, og efter målet kom, var de totalt dominerende, siger Amit Levinthal til tipsbladet.dk.

– Målscorer Barak Yitzhaki opsummerede det, da han sagde, at fodbold er et grusomt og uretfærdigt spil. Han mente ikke, at der var nogen fornuftig forklaring på, at Beitar røg ud.

– Træner Itzhak Shum var ligeså skuffet, men mente at forklaringen var FC Københavns større internationale erfaring. Forsvareren Shimon Gershon mente, at forklaringen var, at den israelske liga endnu ikke er gået i gang, og at danskerne var i bedre form, fordi de allerede har spillet fire runder.

Shimon Gershon bebrejdede også sin holdkammerat Michael Zandberg for, at han ikke scorede på friløberen mod Jesper Christiansen, men den største bebrejdelse må den kroatiske målmand Tvertko Kale lægge ryg til.

Kale kostede helt klart målet i Parken, og han var også mindst 80 procent skyldig i , at Marcus Allbäck kunne udligne til 1-1 i går, da han svagt parerede bolden lige ud i fødderne på svenskeren.

– Kale var meget usikker, og træner Shum må tage sin del af skylden, for det var ham, der insisterede på at købe ham her i sommer, selvom der var sået tvivl om hans evner fra flere sider, siger Amit Levinthal.

Klubejer og milliardær Arcadi Gaydamak har allerede taget livet af fem trænere i sit to-årige ejerskab af Beitar Jerusalem, og det blev på forhånd set som en stor fiasko, hvis ikke Beitar slog FC København ud, efter investeringen i otte nye spillere.

Det kunne derfor ligne en klar fyreseddel til træner Shum, men det er der ikke noget, der tyder på lige nu.

– Gaydamak komplimenterede faktisk Shum for hans måde at spille på. Han mente, at holdet havde spillet god fodbold mod et godt dansk hold og nævnte ikke noget om at ville fyre Shum.





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Priske melder ud: DE er favoritter i aften



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Kæmpe stjerne besøger København

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Italien under massivt pres

Tottenham præsenterer ny træner



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tjekkiet – Danmark

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Fortid i Brøndby? Der er dialog

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Danmark og Tjekkiet kæmper om VM-billet

Melder ud om Kasper Hjulmand

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Rasmus Højlund har ikke set det før

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

FC Midtjylland tæt på salg af angriber



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Stor profil glad for Brøndby

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Afslører hemmelige samtaler med FC København

FC København afviser konspirationsteori

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

FC København vil bruge mere data i transfers

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson