Klynken og surmulen i Jerusalem

Den generelle holdning blandt spillere og presse i Israel er, at Beitar Jerusalem var bedre end FC København og ikke havde fortjent at tabe.



Der måtte forlænget spilletid til for at afgøre et meget tæt opgør mellem Beitar Jerusalem og FC København. Men duellen fik ikke den rigtige vinder, ifølge flertallet i den israelske presse og samtlige Beitar-spillere, beretter tipsbladet.dk’s kilde i Israel, journalist Amit Levinthal fra sportskanalen Sport5.

– Stemningen hernede siden nederlaget har været præget af en masse klynken og surmulen. Holdningen er, at Beitar var det bedste hold. Især i 2. halvleg, og efter målet kom, var de totalt dominerende, siger Amit Levinthal til tipsbladet.dk.

– Målscorer Barak Yitzhaki opsummerede det, da han sagde, at fodbold er et grusomt og uretfærdigt spil. Han mente ikke, at der var nogen fornuftig forklaring på, at Beitar røg ud.

– Træner Itzhak Shum var ligeså skuffet, men mente at forklaringen var FC Københavns større internationale erfaring. Forsvareren Shimon Gershon mente, at forklaringen var, at den israelske liga endnu ikke er gået i gang, og at danskerne var i bedre form, fordi de allerede har spillet fire runder.

Shimon Gershon bebrejdede også sin holdkammerat Michael Zandberg for, at han ikke scorede på friløberen mod Jesper Christiansen, men den største bebrejdelse må den kroatiske målmand Tvertko Kale lægge ryg til.

Kale kostede helt klart målet i Parken, og han var også mindst 80 procent skyldig i , at Marcus Allbäck kunne udligne til 1-1 i går, da han svagt parerede bolden lige ud i fødderne på svenskeren.

– Kale var meget usikker, og træner Shum må tage sin del af skylden, for det var ham, der insisterede på at købe ham her i sommer, selvom der var sået tvivl om hans evner fra flere sider, siger Amit Levinthal.

Klubejer og milliardær Arcadi Gaydamak har allerede taget livet af fem trænere i sit to-årige ejerskab af Beitar Jerusalem, og det blev på forhånd set som en stor fiasko, hvis ikke Beitar slog FC København ud, efter investeringen i otte nye spillere.

Det kunne derfor ligne en klar fyreseddel til træner Shum, men det er der ikke noget, der tyder på lige nu.

– Gaydamak komplimenterede faktisk Shum for hans måde at spille på. Han mente, at holdet havde spillet god fodbold mod et godt dansk hold og nævnte ikke noget om at ville fyre Shum.





Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Højlund med helterolle for Napoli

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Ny kæmpe nedtur for Frank

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

FC Midtjylland – FC København

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Tæt på utrolig kamprekord

Brøndby IF – Randers FC

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Silkeborg IF – Viborg FF

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Hylder Manchester United-stjerne

Han kan blive den næste store profil!

Lyon tager stor Nartey-beslutning



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Viaplay-boss langer ud efter AGF

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

AGF og OB var enige om at spille søndag

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Er han den nye Rurik Gislason?

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz