Knuselsker glohed dansker: De er besat af ham!

Mikkel Damsgaard er i forrygende form og har fået vendt flere triste år på hovedet. Brentfords fans har givet ham et forrygende kælenavn.



I sommeren 2021 kunne Mikkel Damsgaard gå på vandet.

Han havde taget verden med storm under EM-slutrunden og ledt sit land til semifinalen, hvor hans frisparksperle var ved at sende Danmark i retning af en finaleplads, indtil Raheem Sterling mistede balancen.

Alverdens storklubber lurede på den dengang 21-årige dansker, som et år forinden byttede FC Nordsjælland ud med Sampdoria, hvor han spillede fast i Serie A.

På toppen af karrieren blev Danmarks ‘Damsinho’ imidlertid ramt af en drilsk knæskade. Den har han tumlet med i knap tre magre år, hvor der i perioder blev sået tvivl, om et comeback overhovedet var muligt.

Men nu er Mikkel Damsgaard i fuld vigør og bedre end nogensinde under Thomas Franks vinger i Brentford.

– Nu er fansene besat af ham, siger The Athletics Tottenham- og Brentford-journalist, Jay Harris, til Tipsbladet og tilføjer:

– Nogle fans kalder ham endda Zinedine Zidamsgaard, hvilket vel er et af de største komplimenter, man kan få. Det handler ikke kun om hans assister, da han også er bolderobrer på midtbanen og kan starte angreb derfra. Brentfords fans elsker, at han er god både med og uden bold.

24-årige Mikkel Damsgaard har været i Brentford i to sæsoner, men har i dette efterår noteret sig for omtrent samme antal Premier League-minutter som i sine første år i klubben.

– Han så for svag ud til at spille Premier League, men i denne sæson har han spillet et hav af minutter og ser hurtigere ud. Han bliver aldrig den stærkeste, men med hans fart og adræthed kan han komme forbi forsvarsspillere.

Foto: Alamy

Men det er ikke kun teknisk, at Mikkel Damsgaard er tilbage på 2021-niveau. Også taktisk sprudler offensivspilleren.

– Folk glemmer også, at han har spillet meget til venstre i løbet af sin karriere, hvor han er placeret centralt i Brentford. Det har krævet noget tilvæning, og i denne sæson giver det pote. Man kan argumentere for, at han har været vigtigere for Brentford end (Bryan) Mbeumo og (Yoane) Wissa.

For nyligt spurgte Jay Harris også Thomas Frank om netop Mikkel Damsgaards placering på banen.

– Frank sagde til mig: “han er så god, at du kan placere ham hvor som helst. Du skal bare give din bedste spiller bolden.” Han sagde jo nærmest, at Damsgaard er Brentfords bedste spiller.

Foto: Alamy

Med det prædikat følger også interesse fra større adresser, men med Jay Harris som rådgiver vil anbefalingen være at vente med at trykke på transferknappen.

– Jeg tror, han har brug for at fortsætte sit nuværende niveau i endnu en sæson, og så vil mit svar være, at han er klar til noget større.

Mikkel Damsgaard står noteret for to scoringer og syv assister i denne sæsons Premier League.





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Zanka ville spille gratis for FC København

Fremhæver Bodø/Glimt

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Jonas Lössl stopper karrieren

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Jagter FC Barcelona-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Her er FCK’s modstander i Conference League

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK-boss roser varm bomber

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

England tromlede Kroatien – Portugal snublede

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Schweiz – Bosnien-Hercegovina

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Canada – Qatar