Knuselsker glohed dansker: De er besat af ham!

Mikkel Damsgaard er i forrygende form og har fået vendt flere triste år på hovedet. Brentfords fans har givet ham et forrygende kælenavn.



I sommeren 2021 kunne Mikkel Damsgaard gå på vandet.

Han havde taget verden med storm under EM-slutrunden og ledt sit land til semifinalen, hvor hans frisparksperle var ved at sende Danmark i retning af en finaleplads, indtil Raheem Sterling mistede balancen.

Alverdens storklubber lurede på den dengang 21-årige dansker, som et år forinden byttede FC Nordsjælland ud med Sampdoria, hvor han spillede fast i Serie A.

På toppen af karrieren blev Danmarks ‘Damsinho’ imidlertid ramt af en drilsk knæskade. Den har han tumlet med i knap tre magre år, hvor der i perioder blev sået tvivl, om et comeback overhovedet var muligt.

Men nu er Mikkel Damsgaard i fuld vigør og bedre end nogensinde under Thomas Franks vinger i Brentford.

– Nu er fansene besat af ham, siger The Athletics Tottenham- og Brentford-journalist, Jay Harris, til Tipsbladet og tilføjer:

– Nogle fans kalder ham endda Zinedine Zidamsgaard, hvilket vel er et af de største komplimenter, man kan få. Det handler ikke kun om hans assister, da han også er bolderobrer på midtbanen og kan starte angreb derfra. Brentfords fans elsker, at han er god både med og uden bold.

24-årige Mikkel Damsgaard har været i Brentford i to sæsoner, men har i dette efterår noteret sig for omtrent samme antal Premier League-minutter som i sine første år i klubben.

– Han så for svag ud til at spille Premier League, men i denne sæson har han spillet et hav af minutter og ser hurtigere ud. Han bliver aldrig den stærkeste, men med hans fart og adræthed kan han komme forbi forsvarsspillere.

Foto: Alamy

Men det er ikke kun teknisk, at Mikkel Damsgaard er tilbage på 2021-niveau. Også taktisk sprudler offensivspilleren.

– Folk glemmer også, at han har spillet meget til venstre i løbet af sin karriere, hvor han er placeret centralt i Brentford. Det har krævet noget tilvæning, og i denne sæson giver det pote. Man kan argumentere for, at han har været vigtigere for Brentford end (Bryan) Mbeumo og (Yoane) Wissa.

For nyligt spurgte Jay Harris også Thomas Frank om netop Mikkel Damsgaards placering på banen.

– Frank sagde til mig: “han er så god, at du kan placere ham hvor som helst. Du skal bare give din bedste spiller bolden.” Han sagde jo nærmest, at Damsgaard er Brentfords bedste spiller.

Foto: Alamy

Med det prædikat følger også interesse fra større adresser, men med Jay Harris som rådgiver vil anbefalingen være at vente med at trykke på transferknappen.

– Jeg tror, han har brug for at fortsætte sit nuværende niveau i endnu en sæson, og så vil mit svar være, at han er klar til noget større.

Mikkel Damsgaard står noteret for to scoringer og syv assister i denne sæsons Premier League.





Vild Diant Ramaj-historie


Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

– Han er fuldstændig vanvittig

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Aldrig nogensinde FCK

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

United vil gå all in på Premier League-stjerne

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Mohamed Salah har sagt undskyld

Her er Danmarks EM-trup

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

– Når jeg var alene, græd jeg

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Antonsens drøm slukket

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

– Lidt af en bombe

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Overraskende nyt om Lukas Engel

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Braga brager derudad

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide