Knuselsker glohed dansker: De er besat af ham!

Mikkel Damsgaard er i forrygende form og har fået vendt flere triste år på hovedet. Brentfords fans har givet ham et forrygende kælenavn.



I sommeren 2021 kunne Mikkel Damsgaard gå på vandet.

Han havde taget verden med storm under EM-slutrunden og ledt sit land til semifinalen, hvor hans frisparksperle var ved at sende Danmark i retning af en finaleplads, indtil Raheem Sterling mistede balancen.

Alverdens storklubber lurede på den dengang 21-årige dansker, som et år forinden byttede FC Nordsjælland ud med Sampdoria, hvor han spillede fast i Serie A.

På toppen af karrieren blev Danmarks ‘Damsinho’ imidlertid ramt af en drilsk knæskade. Den har han tumlet med i knap tre magre år, hvor der i perioder blev sået tvivl, om et comeback overhovedet var muligt.

Men nu er Mikkel Damsgaard i fuld vigør og bedre end nogensinde under Thomas Franks vinger i Brentford.

– Nu er fansene besat af ham, siger The Athletics Tottenham- og Brentford-journalist, Jay Harris, til Tipsbladet og tilføjer:

– Nogle fans kalder ham endda Zinedine Zidamsgaard, hvilket vel er et af de største komplimenter, man kan få. Det handler ikke kun om hans assister, da han også er bolderobrer på midtbanen og kan starte angreb derfra. Brentfords fans elsker, at han er god både med og uden bold.

24-årige Mikkel Damsgaard har været i Brentford i to sæsoner, men har i dette efterår noteret sig for omtrent samme antal Premier League-minutter som i sine første år i klubben.

– Han så for svag ud til at spille Premier League, men i denne sæson har han spillet et hav af minutter og ser hurtigere ud. Han bliver aldrig den stærkeste, men med hans fart og adræthed kan han komme forbi forsvarsspillere.

Foto: Alamy

Men det er ikke kun teknisk, at Mikkel Damsgaard er tilbage på 2021-niveau. Også taktisk sprudler offensivspilleren.

– Folk glemmer også, at han har spillet meget til venstre i løbet af sin karriere, hvor han er placeret centralt i Brentford. Det har krævet noget tilvæning, og i denne sæson giver det pote. Man kan argumentere for, at han har været vigtigere for Brentford end (Bryan) Mbeumo og (Yoane) Wissa.

For nyligt spurgte Jay Harris også Thomas Frank om netop Mikkel Damsgaards placering på banen.

– Frank sagde til mig: “han er så god, at du kan placere ham hvor som helst. Du skal bare give din bedste spiller bolden.” Han sagde jo nærmest, at Damsgaard er Brentfords bedste spiller.

Foto: Alamy

Med det prædikat følger også interesse fra større adresser, men med Jay Harris som rådgiver vil anbefalingen være at vente med at trykke på transferknappen.

– Jeg tror, han har brug for at fortsætte sit nuværende niveau i endnu en sæson, og så vil mit svar være, at han er klar til noget større.

Mikkel Damsgaard står noteret for to scoringer og syv assister i denne sæsons Premier League.







LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

Scorer heftig lønstigning

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Spanien – Belgien

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

Frankrig – Marokko

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Stor profil ude af Frankrig-brag

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Arbejder på Brøndby-exit

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser