I sommeren 2021 kunne Mikkel Damsgaard gå på vandet.
Han havde taget verden med storm under EM-slutrunden og ledt sit land til semifinalen, hvor hans frisparksperle var ved at sende Danmark i retning af en finaleplads, indtil Raheem Sterling mistede balancen.
Alverdens storklubber lurede på den dengang 21-årige dansker, som et år forinden byttede FC Nordsjælland ud med Sampdoria, hvor han spillede fast i Serie A.
På toppen af karrieren blev Danmarks ‘Damsinho’ imidlertid ramt af en drilsk knæskade. Den har han tumlet med i knap tre magre år, hvor der i perioder blev sået tvivl, om et comeback overhovedet var muligt.
Men nu er Mikkel Damsgaard i fuld vigør og bedre end nogensinde under Thomas Franks vinger i Brentford.
– Nu er fansene besat af ham, siger The Athletics Tottenham- og Brentford-journalist, Jay Harris, til Tipsbladet og tilføjer:
– Nogle fans kalder ham endda Zinedine Zidamsgaard, hvilket vel er et af de største komplimenter, man kan få. Det handler ikke kun om hans assister, da han også er bolderobrer på midtbanen og kan starte angreb derfra. Brentfords fans elsker, at han er god både med og uden bold.
24-årige Mikkel Damsgaard har været i Brentford i to sæsoner, men har i dette efterår noteret sig for omtrent samme antal Premier League-minutter som i sine første år i klubben.
– Han så for svag ud til at spille Premier League, men i denne sæson har han spillet et hav af minutter og ser hurtigere ud. Han bliver aldrig den stærkeste, men med hans fart og adræthed kan han komme forbi forsvarsspillere.

Men det er ikke kun teknisk, at Mikkel Damsgaard er tilbage på 2021-niveau. Også taktisk sprudler offensivspilleren.
– Folk glemmer også, at han har spillet meget til venstre i løbet af sin karriere, hvor han er placeret centralt i Brentford. Det har krævet noget tilvæning, og i denne sæson giver det pote. Man kan argumentere for, at han har været vigtigere for Brentford end (Bryan) Mbeumo og (Yoane) Wissa.
For nyligt spurgte Jay Harris også Thomas Frank om netop Mikkel Damsgaards placering på banen.
– Frank sagde til mig: “han er så god, at du kan placere ham hvor som helst. Du skal bare give din bedste spiller bolden.” Han sagde jo nærmest, at Damsgaard er Brentfords bedste spiller.

Med det prædikat følger også interesse fra større adresser, men med Jay Harris som rådgiver vil anbefalingen være at vente med at trykke på transferknappen.
– Jeg tror, han har brug for at fortsætte sit nuværende niveau i endnu en sæson, og så vil mit svar være, at han er klar til noget større.
Mikkel Damsgaard står noteret for to scoringer og syv assister i denne sæsons Premier League.
LIVE
Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren
Vejle dummer sig i premieren mod AB
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
INTERVIEW