Koeman frygter ikke Barça-legende: – Jeg har en kontrakt

Det er en hektisk tid for Barcelona, men Ronald Koeman frygter ikke at blive afløst af klublegenden Xavi.



Der er tale om en begivenhedsrig uge i Barcelona, med både anholdelser, pokaldrama og præsidentvalg. 

Tirsdag blev den tidligere Barcelona-præsident, Josep Maria Bartomeu, således anholdt, mistænkt for hvidvask og korruption. Det var Bartomeu, der i sommer hentede Koeman til Barcelona, og hollænderen vil ikke kritisere den tidligere præsident.

– Det er ikke godt for klubbens omdømme. Vi er nødt til at vente og se, hvad der sker. Han er her ikke, så han kan ikke kommentere situationen. Vi er nødt til at koncentrere os om vores arbejde. Vi kan ikke gøre noget ved det. Men det er ikke godt for klubbens omdømme, lyder det således, ifølge AS, fra Koeman. 

Barcelona tager onsdag imod Sevilla i returkampen i Copa del Rey-semifinalen, og Ronald Koeman er klar over, at det bliver vanskeligt at nå finalen.

– Et 2-0-nederlag er et svært resultat at komme tilbage fra. Men det er muligt. Holdet har vist, at det er sultent, og det har fokuseret på optimisme. Men vi er nødt til at være mere effektive foran mål, end vi har været indtil nu. 

Ikke bekymret
På søndag er der præsidentvalg i Barcelona, og en af de tre kandidater, Victor Font, pønser angiveligt på at gøre klublegenden Xavi til Barcelona-cheftræner før eller senere. Ronald Koeman ser dog ikke Xavi som en trussel.

– Jeg er ikke bekymret, for jeg har en kontrakt. Og når vi ved, hvem der bliver den næste præsident, så vil vi selvfølgelig tale sammen, så han kan vise mig sit projekt. Men det er i næste uge. Kampen er i morgen. 

Hollænderen slår således fast, at han vil gøre alt for Barcelona, om det så bliver i de næste to måneder eller i de næste fem år. 





LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby tester mod SL-modstander

Nu vil de købe FC København-stjerne  

Brøndby køber ham – får klausul på 56 millioner

‘Alle kunne se det’: Nu skal han erobre Brøndby

Afsløring: Viborg afviser rekordbud på Jørgensen

Møde med agenten – Roony Bardghji meldes færdig

FCM: Derfor køber vi Magnus Jensen



LIVE

TransferLIVE: Afviser bud fra Danmark

FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’

Overrasket over Emre Mor: Han kan blive fantastisk

Dansker i vanvittig helterolle

Udlejet Brøndby-angriber scorer i debut 

Griner af FC Barcelonas bud



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forhandlinger i gang – her er prisen på Højbjerg

18-årig dansker med hattrick på to minutter

Maradona-klenodie skal sælges: Forventer 65 mio.

AC Horsens – Brøndby IF

Brøndby-spiller kan være på vej til Tyskland



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Infantino afholdte hemmeligt møde inden VM-finalen

‘Det er gift for en fodboldklub’

‘Får de 2 millioner euro for ham, så ryger han’

Fremhæver bænket FCM-stjerne: Han koster 150 mio.

Silkeborg IF – OB

Magnus Jensen: Derfor skifter jeg til FCM

Stor Superliga-transfer roses til skyerne

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Patrick Pentz har særlig Brøndby-aftale

Jorge Messi er død som 68-årig

Jubler over store FC København-nyheder

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Afsløring: Sønderjyske køber Ingi Bjarnason

Transferduel? Han koster 635 millioner