Koeman sætter Barcelona-stjerne på plads: Det er mig, der bestemmer

Antoine Griezmann indikerede onsdag, at han er utilfreds med at spille på kanten for Barcelona. Det kommer dog ikke til at ændre sig, lyder det nu fra Ronald Koeman.



Efter Frankrigs 2-1-sejr over Kroatien udtalte Antoine Griezmann, at han forsøgte at udnytte, at landstræneren Didier Deschamps lod ham spille på sin foretrukne position.

Der var med andre ord tale om en stikpille til Griezmanns chef i Barcelona, Ronald Koeman, som typisk har brugt franskmanden på kanten. I sidste uge udtalte Deschamps, at Griezmann med sikkerhed ‘ikke er glad for’, at Koeman har valgt at placere ham på kanten.

Har talt med Griezmann
Det tyder dog ikke på, at Griezmanns stikpille kommer til at få den store effekt. Forud for lørdagens udekamp mod Getafe har Ronald Koeman således reageret på Griezmanns kommentar ved at slå fast, at ‘det er træneren, der bestemmer’.

– Alle har ret til at udtale sig, som de lyster. Vi ved, at den slags kan ske. Jeg talte med Antoine i går eftermiddags. Men ikke på grund af hans udtalelse. Vi talte om hans position, samt om hans indsats, lyder det ifølge Mundo Deportivo fra Koeman.

– Jeg sagde til ham, at jeg altid fokuserer på holdets bedste. Og jeg sagde til ham, at jeg mener, at han har meget frihed på den position, han har fået. For han spiller ikke på kanten. Han spiller mere ind mod midten, og han kan spille både som 10’er og 9’er. Og i sidste ende er det mig, der bestemmer, hvad der er bedst for holdet. Og så må den enkelte spiller prøve at få det bedste ud af det. 

Træneren bestemmer
Det lyder således ikke til, at Griezmann skal forvente at få en anden rolle. Ronald Koeman opfordrer i stedet franskmanden til at ‘arbejde hårdt’.

– Han gør det bedste, han kan. Det handler om at arbejde hårdt og være disciplineret, men som offensivspiller handler det også om at have heldet. Der var fire-fem angreb, hvor han skulle have fået mere ud af det. Man kan diskutere længe om hans position. Da jeg var landstræner for Holland, der spillede han på højrekanten, da vi mødte Frankrig.

– Men jeg vil gerne sige det en gang for alle. Der er ingen grund til at blive ved med at diskutere dette emne. Det er træneren, der bestemmer. Og så må spilleren få det bedste ud af det. 

Koeman afviser, at han på nogen er bitter over Griezmanns udtalelse.

– Jeg har intet problem med Antoine. Mit job er at få det bedste ud af hver enkelt spiller. Men jeg kan kun sætte 11 mand på banen. Og der er kun én, der kan spille som 9’er. Der er kun én, der kan spille som 7’er. Der er kun to, der kan spille på den defensive midtbane. Jeg bruger ikke spillere på andre positioner. Griezmann kan spille med fokus på at bevæge sig indad. Han er venstrebenet, og han kan levere gode præstationer. Vi kan ikke spille med 10 spillere på 10’er-positionen. 







LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

FC København-krisen fortsætter

Rasmus Højlund revser konkurrent

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Viborg FF – FC Midtjylland

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

AGF – Brøndby IF

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Benhård Brian Riemer-melding

Protesterer efter dansk drømmekamp

Silkeborg klasker Randers

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Afslører vild transfer-historie

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

I svime over Pelle Mattsson

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Barcelona tager smal sejr

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

FC København – FC Fredericia

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB