Kollaps: Liverpools gulddrømme afhænger nu af én kamp

Liverpool er faldet fra hinanden i denne sæson, og mesterskabshåbet ser nu ud til at afhænge af søndagens hjemmekamp mod Manchester City. Sådan lyder det fra Goal-skribenten Neil Jones.



Efter 68 ligakampe i træk uden hjemmebanenederlag har Liverpool nu tabt klubbens seneste to hjemmekampe mod Burnley og Brighton. 

Begge bundhold har således hentet 1-0-sejre på Anfield i løbet af de seneste uger, og efter onsdagens nederlag til Brighton ser mesterskabsdrømmen ud til at være et overstået kapitel på Anfield. Sådan lyder det fra Goal-skribenten Neil Jones efter torsdagens nedtur.

– Det kan meget vel være det, hvad Liverpools mesterskabsaspirationer angår, lyder det således fra Neil Jones. 

Vind eller forsvind
Liverpool ligger nu fjerdepladsen, syv point efter topholdet Manchester City. Pep Guardiolas tropper har tilmed spillet én kamp færre. På søndag gæster Manchester City så Anfield i det, der nu må betegnes som en decideret skæbnekamp for Jürgen Klopp og kompagni. Et nederlag til Manchester City vil således betyde, at Liverpool pludselig er 10 point efter Guardiolas mandskab.

 – Hjemmekampen mod Manchester City i weekenden er nu vind-eller-forsvind. Ikke engang en pointdeling vil række for Liverpool, idet Pep Guardiolas mandskab allerede er syv point foran, og har en kamp i hånden, lyder det således fra Neil Jones. 

City vil banke det sidste søm i Liverpools kiste
Ifølge Neil Jones ser Pep Guardiola og Manchester City-spillerne formentlig frem til at møde Liverpool netop nu, hvor Merseyside-klubben for første gang siden 2012 har tabt to hjemmekampe i træk i ligaen. Liverpool har ikke formået at score i de seneste tre ligakampe, hvilket senest skete 1984. 

– The Reds kunne have spillet hele natten uden at score (mod Brighton, red.). Hvis de var gode mod Tottenham og West Ham – og de var rigtig gode til tider – så var de uhyrligt ringe mod Brighton. Gæsterne havde ikke engang brug for held. De fortjente at vinde, skriver Neil Jones. 

Goal-skribenten peger på, at Liverpool efter klubbens første Premier League-trofæ i 30 år næppe får held med at forsvare titlen. ‘Vi er ikke en del af mesterskabskampen’, lød det da også fra Andy Robertson efter onsdagens nederlag til Brighton. Og søndag vil City gå efter at ‘banke det sidste søm i Liverpools kiste’, som Neil Jones så rammende beskriver det.







LIVE

TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Pas på, FCK – de blæser til angreb!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Viaplay deler stor nyhed

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Hemmelig samtale med storklub

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Superliga-boss bekræfter stor interesse

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

– Det er meget svært for Nørgaard

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Kontramelding om transfer

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

FBI Boston fælder dansk rigmand

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!