Kollaps: Liverpools gulddrømme afhænger nu af én kamp

Liverpool er faldet fra hinanden i denne sæson, og mesterskabshåbet ser nu ud til at afhænge af søndagens hjemmekamp mod Manchester City. Sådan lyder det fra Goal-skribenten Neil Jones.



Efter 68 ligakampe i træk uden hjemmebanenederlag har Liverpool nu tabt klubbens seneste to hjemmekampe mod Burnley og Brighton. 

Begge bundhold har således hentet 1-0-sejre på Anfield i løbet af de seneste uger, og efter onsdagens nederlag til Brighton ser mesterskabsdrømmen ud til at være et overstået kapitel på Anfield. Sådan lyder det fra Goal-skribenten Neil Jones efter torsdagens nedtur.

– Det kan meget vel være det, hvad Liverpools mesterskabsaspirationer angår, lyder det således fra Neil Jones. 

Vind eller forsvind
Liverpool ligger nu fjerdepladsen, syv point efter topholdet Manchester City. Pep Guardiolas tropper har tilmed spillet én kamp færre. På søndag gæster Manchester City så Anfield i det, der nu må betegnes som en decideret skæbnekamp for Jürgen Klopp og kompagni. Et nederlag til Manchester City vil således betyde, at Liverpool pludselig er 10 point efter Guardiolas mandskab.

 – Hjemmekampen mod Manchester City i weekenden er nu vind-eller-forsvind. Ikke engang en pointdeling vil række for Liverpool, idet Pep Guardiolas mandskab allerede er syv point foran, og har en kamp i hånden, lyder det således fra Neil Jones. 

City vil banke det sidste søm i Liverpools kiste
Ifølge Neil Jones ser Pep Guardiola og Manchester City-spillerne formentlig frem til at møde Liverpool netop nu, hvor Merseyside-klubben for første gang siden 2012 har tabt to hjemmekampe i træk i ligaen. Liverpool har ikke formået at score i de seneste tre ligakampe, hvilket senest skete 1984. 

– The Reds kunne have spillet hele natten uden at score (mod Brighton, red.). Hvis de var gode mod Tottenham og West Ham – og de var rigtig gode til tider – så var de uhyrligt ringe mod Brighton. Gæsterne havde ikke engang brug for held. De fortjente at vinde, skriver Neil Jones. 

Goal-skribenten peger på, at Liverpool efter klubbens første Premier League-trofæ i 30 år næppe får held med at forsvare titlen. ‘Vi er ikke en del af mesterskabskampen’, lød det da også fra Andy Robertson efter onsdagens nederlag til Brighton. Og søndag vil City gå efter at ‘banke det sidste søm i Liverpools kiste’, som Neil Jones så rammende beskriver det.





Nu taler Victor Froholdt om FCK-fremtid



LIVE

TransferLIVE: Klubber sværmer om dansk stortalent


Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Lover transfers

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Forhandler om Yussuf Poulsen


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Aflyser sommerferien

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Afsløring: Tæt på Randers-exit

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Neestrup forstår undren over FCK-beslutning

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Av! Taber stort på dansker

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg



Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

FCK-stjerne i klubskifte?


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Mads Hermansen til topklub?

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Afslører – i dialog med danske klubber

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs



– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Iberisk derby med få mål

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

OB henter Rasmus Falk i FC København

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Dansker i stort Premier League-skifte?

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!



Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Tæt på ny klub

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere