Brøndby i transfer-kovending?

Brøndby IF har været tæt på at sende to spillere ud til andre steder i Europa, men nu har skader fået dem til at sadle om.



Brøndby Stadion (Tipsbladet):

Filip Bundgaard og Frederik Alves meldes ude for resten af sæsonen. Det har gjort, at specielt to spillere, der var blevet sendt ud i kulden på Vestegnen, nu kan begynde at forberede sig på, at blive en del af holdet, der skal jagt Europapladser i forårets mesterskabsslutspil.

Skaden til Frederik Alves kan til gengæld give mere spilletid til nogle af de spillere, der har stået længere tilbage i køen. Rasmus Lauritsen og Jordi Vanlerberghe ser dermed ud til at få en større rolle i Steve Coopers planer end først tiltænkt. Begge har ellers været heftigt rygtet væk – også efter vintertransfervinduets lukning.

Her fortæller Brøndby-træneren om situationen til Tipsbladet og den fremmødte presse.

– Rasmus og Jordi bliver hos os frem til sæsonafslutningen, indtil jeg får andet at vide. De har været fremragende og topprofessionelle. Selvom de ikke har spillet Superliga-kampe, er de ikke langt fra at være kampklare. De skal nok være klar, siger han.

Det er dermed lidt af en kovending for Rasmus Lauritsen, som i den seneste tid ellers har været kædet sammen med et skifte til AIK. Nu ser det i stedet ud til, at han bliver i Brøndby frem mod sommer.

Om Lauritsen og Jordi Vanlerberghe også er i den form, som Steve Cooper beskriver, kan vi muligvis få svar på søndag, når Brøndby tager imod Viborg. Her vil vestegnsklubben uden tvivl jagte både sit første Superliga-mål i 2026 og tre vigtige point.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan

Smider Salah-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

PSG – Bayern München



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Bo Svensson svært utilfreds

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Overbevisende: To chok i Parken

Skidt nyt om Lukas Lerager

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’