Vær foran og udskift de bedste spillere efter en times spil.
Sådan lød en del af Nottingham Forests plan mod FC Midtjylland i Europa League torsdag, afslører cheftræner Vitor Pereira efter kampen.
Men med 0-0 på måltavlen røg planen i vasken, og FCM endte endda med en 1-0-sejr efter Cho Gue-sungs sene træffer på hovedstød.
Vitor Pereira ville have taget midtbanestjernerne Morgan Gibbs-White og Elliot Anderson og angriberen Igor Jesus samt en spiller mere ud for at spare dem til søndagens vigtige ligakamp mod Fulham.
– Planen for denne kamp var at lave fire udskiftninger efter omkring 60 minutter, hvis kampen var i vores favør. Man fornemmede, at vi kunne score, og vi startede anden halvleg med at spille god fodbold.
– Så begyndte det at regne meget. Hvis jeg havde udført min plan om at udskifte Elliot, Morgan og Igor, ville jeg have taget dem ud i en situation, hvor vi havde brug for at score, siger Pereira ifølge Nottinghamshire Live.
Anderson og Gibbs-White endte med at spille kampen til ende, mens Igor Jesus blev skiftet ud efter 69 minutter.
Vitor Pereira mener, at den silende regn var en ulempe for værterne.
– Selv regnen var imod os. Lige da vi spillede bedst, skabte chancer, og dynamikken var god, kom regnen, og det gjorde det vanskeligt, siger han til TNT Sports.
Han mener desuden, at resultatet var misvisende.
– Vi skabte så mange chancer. Selv hvis vi havde spillet uafgjort, havde det efter min mening ikke været fair. De skabte to chancer og scorede et mål. Vi havde tid nok, og jeg synes, at vi havde kvaliteten til at vinde kampen.
– Jeg er meget frustreret over, at vi ikke scorede, og at de kom hertil for at spille uafgjort, men endte med at vinde kampen. Jeg prøver at holde humøret oppe og forberede mig til den næste kamp mod Fulham.
Returkampen i Herning afvikles torsdag i næste uge klokken 18.45. Den samlede vinder møder enten FC Porto eller Stuttgart i en kvartfinaledyst. Portugiserne fører 2-1 fra første opgør i Tyskland.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCM-kamp skraber europæisk bund
Det skriver portugisiske medier efter FCK’s sejr
TOPNYHED
Cheftræner: ‘Det er ikke let med Ousmane Sow’
NYHEDER
Her er mediernes dom over Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
– Jeg vil få mareridt på grund af Dominik Kotarski
INTERVIEW
Delaney: ‘Vi kommer til at savne ham’
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
NYHEDER
Silkeborg-spiller måtte have psykologhjælp
NYHEDER
Birk: ‘At give FCK det virker helt ude i skoven’
EKSKLUSIVT
16-årig Superliga-komet bjergtager alle
EKSKLUSIVT
Det laver Lasse Schöne i dag
OPTAKT
AC Horsens – Randers FC
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCM-fiasko – hvad sker der, Billing?
TIPSBLADETS DOM
FCK har travlt – forlæng med ham nu!
EKSKLUSIVT
Jubler over danskerkøb og hollandsk transferbombe
Ny FCK-ejer? ‘Han vil være interessant’
TIPSBLADETS DOM
Hvad i alverden skete der dér, AGF!?
NYHEDER
Intet skifte til Brøndby: ‘Kan være tusind grunde’
INTERVIEW
Ny aftale? – Svensson har sagt det til Speakman
Ekspert vil have Niels Frederiksen fyret
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en af de bedste spillere i Skandinavien
TIPSBLADETS DOM
Victor Nelsson på hælene for FC Nordsjælland
INTERVIEW
Brøndby-stjerne ude? ‘Kadaveret giver lyd fra sig’
‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’
Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’
EKSKLUSIVT
Farzam om FCK: Falder tilbage på transfervinduet
EKSKLUSIVT
Superliga-duo jagter Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland forlænger med Emefile
Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’
OPTAKT
Hearts – FC Nordsjælland
HELT VILDT
