Den får ikke for lidt i Brabrand.
Klubbens sportschef, Andreas Christensen, fortalte tidligere på aftenen til Tipsbladet, at der er fri bar til spillerne efter den store triumf over FC Nordsjælland i pokalen.
Da Tipsbladet kort efter fangede Brabrand-profilen Rasmus Juul over telefonen, var lovningen om fri bar allerede ved at blive indfriet – selvom vækkeuret ringer tidligt torsdag.
– Vi er stadigvæk i omklædningsrummet, og vi er tre, fire øl nede.
– Det bliver ikke en helt normal onsdag, men der er nogle, inklusiv mig selv, der skal op på arbejde i morgen, så man skal desværre også holde lidt igen.
Du kan ikke få lov til at møde senere?
– Nej, desværre. Jeg er gymnasielærer, så der er nogle elever, der venter på mig i morgen, siger Rasmus Juul.
Den får fuld gas i omklædningsrummet:
Video: Privat
Selvom cheftræner Michele Mario Demontis har ført Brabrand til to store pokaltriumfer – i seneste runde over Randers FC og til aften over FC Nordsælland, så er spillerne, med et glimt i øjet, ikke helt tilfredse med ham.
– Stemningen er høj. Jeg ved, at nogle af de unge studerende skal videre og fejre det, mens os ældre og rutinerede bliver nødt til at kalde den, når vi går fra omklædningsrummet.
– Vi er faktisk lidt trætte af, at vores cheftræner har kaldt os til træning i morgen. Der var buh-råb, da han sagde det. Han plejer at være god til mandskabspleje, men den her har han sgu misset, siger Rasmus Juul med et stort grin og fortsætter:
– Ej, vi møder jo Holbæk på lørdag, så han har jo ret. Turneringen er vigtigere, men det her er bare sjovere.
Onsdagens sejr rangerer øverst på oplevelser i Rasmus Juuls fodboldkarriere, selvom Brabrand ikke fik en optimal start på kampen.
– Randers-kampen var den største i min karriere, men den her kamp er endnu større. Nu er vi fandme kommet til kvartfinalen, og vi håber, vi kan trække en endnu større modstander.
– Det var fuldstændig vanvittigt! De scorede et tidligt mål, og der tænkte jeg ”hold da kæft, det bliver en lang kamp det her”. Vi havde noget selvtillid, efter vi slog Randers ud, så vi tænkte, at det godt kunne lade sig gøre, men vi vidste jo også, hvor gode Nordsjælland er på bolden, og det var de også.
– Det var først, da vi scorede, at jeg tænkte ”okay, det kan godt lade sig gøre det her”, og vi kom faktisk godt frem i banen i resten af den ordinære spilletid, men da vi kom i forlænget spilletid, der forsvarede vi bare med alt, hvad vi havde, siger Rasmus Juul.
Rasmus Juul fik krampe tidligt i kampen, men han fik kæmpet sig gennem alle 120 minutter, og så scorede han såmænd i straffesparkskonkurrencen.
– Jeg gik allerede i krampe efter 70 minutter. Vores højre back sagde, inden jeg gik i krampe, at jeg lige skulle lægge mig ned og ’tage en krampe’, og så går der ikke mere end fem minutter, så får jeg en rigtig krampe. Jeg måtte arbejde med mig selv for at komme gennem kampen, siger han.
Video: Privat
Vil trække AGF
Rasmus Juul beder til de højere magter om, at Brabrand trækker AGF i kvartfinalen.
Hans gode kammerat Mikkel Duelund har nemlig været ude at tage pis på Brabrand i medierne, og det vil Rasmus Juul revanchere.
– De andre vil gerne have FCK, men jeg vil rigtig gerne have AGF, for der har jeg spillet hele min ungdom, og jeg er gode venner med Mikkel Duelund. Han har været lidt i medierne, hvor han sagde, han gerne ville trække Brabrand, fordi han kender en kammerat, der hedder Rasmus Juul, der er pisseringe, så jeg vil sgu gerne trække dem, så jeg kan fortælle ham, hvor ringe han egentlig er. Lige lave en tunnel på ham og sætte ham lidt på plads. Det kunne fandme være sjovt, siger han.
AGF skal dog først krydse klinger med Skive, før de kan kalde sig for kvartfinalister – ligesom Brabrand.

Superstjerne har besøgt FC København

FCM kan være Skandinaviens største om 10 år

TransferLIVE: Forventer glohed dansker solgt

Tottenham er ude

Sensationelt nederlag til Liverpool

Droppede pause efter BIF-exit: ’Man må springe på’

Takker Danmarks landstræner

Sommertransfer? Udenlandsk klub følger Theo Sander

‘Tak, Jacob Neestrup!’

Opvisning fra knivskarp Kasper Dolberg

Neestrup understreger: ‘Det er en fordel for os’

– Det betyder voldsomt meget for byen

Alexander Bah har revet korsbåndet over

Bo Henriksens hustru jubler: Det er totalt genialt

Torskedumt! Lind fik opsigtsvækkende rødt kort

CV hylder dansk transferrekord

Foreslår chokskifte for Harry Kane

Peter Sørensen: ‘Én lang vanrøgt’

Efter chokfyring: Skal der handles, så gør jeg det

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025

Ny Vejle-cheftræner: Jeg er klubbens mand

Vejle fyrer Mihai Teja

Raser over Jørgensen-rival: Han er alt for dårlig

Transfers: Brøndby satser alt på guld og Europa

‘Det er udmattende’

Bo Henriksen jubler over raseriudbrud

Ingen løbebane: ‘Jeg synes faktisk, det kan noget’

Shopamok! Superligaen smadrer transferrekord

Østtyske rødtyre stanger helgenhold fra Hamburg

Dansk Newcastle-komet hyldes: Han har det hele

Superligaens transferkonger har mistet gnisten

Thomas Gravesen: Meget flot gestus til Brøndby

De er vinterens syv dyreste salg i Superligaen

Bil? Nej tak! Det skal du vide om AGFs nye stadion

Osula med hovedrolle i Newcastle-sejr

Uforstående overfor Dorgu-beslutning: ‘Unfair’

Åh nej! Landsholdsspiller kørt væk på båre

Vanvittig kamp for Yousef Salech

Afsløring: Bombe – Bischoff-skifte kollapset

– De straffer os koldt og kynisk

Efter vanvidscomeback: ‘En fed fodboldkamp’

Højbjerg er den bedste til det

Puha, FCK! Der dukkede spøgelset op igen!

Manchester City afværger kæmpe fiasko

Vild med FC Midtjylland-køb: ‘En mester!’

Bekræfter bud fra FC Midtjylland

Himlen falder ned hvis FCK gentager fiaskoen

Ny kontrakt til Nicolaj Thomsen

Thomas Gravesen vil have tronskifte på landsholdet

Dybt frustreret over glippet Superliga-skifte

Budget: Har AGF råd til både transfers og stadion?

Bekræfter han lige interessen fra FCK og Brøndby?

Glad AGF-anfører: Superpositivt transfervindue

Revser dansk forgænger

Superligaens mest ekstreme transfer-satsning