Kom med undskyldninger for ikke at hente Van Dijk

Celtics tidligere chefscout har nu afsløret, at en lang række Premier League-klubber formøblede muligheden for at sikre sig Virgil van Dijk.



John Moss var chef for Celtics scoutingafdeling i 2013, da skotterne hentede Virgil van Dijk i Groningen. 

Og i et interview med Goal har Moss nu forklaret, at en række engelske klubber kom med forskellige undskyldninger for ikke at købe hollænderen, da han optrådte for Glasgow-klubben. 

– Med Van Dijk, så hentede vi ham i Groningen i Holland. Vores strategi var den eneste strategi, vi kunne tjene penge på, så vi ledte målrettet efter spillere, som vi kunne sælge videre til Premier League efter to-tre år. Det ville være en succes for både os og dem, lyder det således fra Moss.

– Da han var i Celtic, var der lang, lang række af Premier League-klubber, der plejede at ringe til mig for at spørge om Van Dijk. Jeg sagde altid det samme til dem alle: ‘Han er som en voksen, der spiller sammen med børn på legepladsen. Han er i en klasse for sig selv. Bare hent ham øjeblikkeligt, der er intet at tænke nærmere over.’

– Han var hurtig, han vandt alle sine hovedstødsdueller og du kunne ikke slå ham i én-mod-én-dueller. Han kunne aflevere bolden over 50 meter med begge fødder, og han scorede på frispark. Men utroligt nok blev jeg ved med at høre undskyldninger.

– De handlede ofte om hans præstationer i Champions League, eller om, at det ikke betød det store at levere i den skotske liga. Og folk ville ikke lytte. Alle i Celtic havde en total tillid til ham. Men det var der mange i resten af fodboldverdenen, der ikke havde. 

– I mine øjne havde han ikke behøvet at tage skiftet til Southampton først. Han var klar til et big six-skifte direkte efter Celtic. Klubberne var bare ikke modige nok til at hente ham. 

Virgil van Dijk skiftede i sommeren 2015 fra Celtic til Southampton, og i januar 2018 tog hollænderen så videre til Liverpool. 





Vil glemme dansk pokalfinale: En kæmpe skuffelse




► LIVE

LIVE: FCK-profil ude mod FC Midtjylland

FC Midtjylland – FC København

‘Han græd, da jeg skiftede til FC København’

AGF – Sønderjyske

Ser gode muligheder for FCK-transfer

Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel

Forsvarer dansker: Alle ser potentialet



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Afslører: Sådan reagerede han efter AGF-blamage

Martin Jørgensen afslører: Jeg nægtede

Håkon Evjen i kæmpe nedtur

FC København bekræfter transfer

Brian Priske overgår alle i ligaens historien



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!

Brøndby IF – Lyngby BK

‘Et scoop for Superligaen – han er et monster’

– Disse to kan afløse Michael Carrick i Man Utd

– Her er sandheden om Olti Hyseni, FCK og FCM

Randers FC – Viborg FF

Kommentator: Jeg hører, det bliver Man Citys straf

En stor skuffelse han skiftede til Brøndby



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Silkeborg IF – AC Horsens

‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’

Farzam om FCK-stjerne: To klasser over alle andre

Her kan du se Real Madrid mod Villarreal

I angreb: ‘De gør sig selv til grin’

Superliga-chok: ‘Han får en længere kontrakt’

Viborg punger ud: ‘Han får mere i løn’

Antyder chok-beslutning

FCK ville have ham – nu koster han 216 millioner

Afslører: Jeg ville væk fra FCM i vinter

Hylder dansk træner: Den vigtigste i min karriere