Kongen af Lyngby

Hvad nu hvis Flemming Østergaard ikke havde forladt Lyngby til fordel for FCK? Ja, så var han nok alligevel endt inde i Parken, men som Kong Ø og ikke Don Ø



SÅDAN GIK DET:

I 1994 overtager kontormøbelmanden Flemming Østergaard sammen med Michael Kjær Lyngby FC. Modviljen mod de to fra klubbens amatørafdeling er dog stor, og Lyngby Kommune er heller ikke med på ideen om at bygge et nyt stadion. I efteråret 1996 skriver Ekstra Bladet, at Østergaard og Kjær forhandler med FCKs direktør Karsten Aabrink om at flytte deres penge fra Lyngby til FCK. Historien gør, at Flemming Østergaard bliver næsten forhadt i Lyngby, og i 1997 forlader han klubben og bliver direktør i FC København.

HVAD NU HVIS:

Amatørafdelingen i Lyngby havde bakket op 100 procent op om Flemming Østergaard.

Med en enig klub bag sig indvilger Lyngby Kommune i at godkende byggeplanerne for et nyt stadion med plads til 20.000 tilskuere, der finansieres af et konsortium, som Flemming Østergaard er medlem af. Visonen er en permanent plads i toppen af dansk fodbold for Lyngby FC, og dertil er det nødvendigt med femcifrede tilskuertal på hjemmebane. Visionen indebærer også, at enten FCK eller Brøndby må elimineres, for der er kun plads til to topklubber i København.

På grund af stadionbyggeriet mister borgmester Peter Brixtofte i Farum Kommune samtidig lysten til at opføre en ny arena for Farum Boldklub, og Kong Ø, som Flemming Østergaard nu kaldes i folkemunde, indvier den nye hjemmebane, Lyngby Park, i foråret 1998. Det er også her, at Lyngby FC i sommeren 1998 hjemfører det danske mesterskab med spillere som Claus Jensen, Dennis Rommedahl, Carsten Fredgaard, Todi Jónsson og Niclas Jensen på holdet.

Flemming Østergaards tæft for at skaffe sponsorer og investorer har gjort Lyngby til en topklub, og biksen udvides året efter, da naboklubberne HIK og AB ser det fornuftige i at indgå i en fusion med Lyngby FC. Fra sommeren 2000 optræder den nye fusionsklub for første gang i Superligaen under navnet FC Nordkøbenhavn.

Den første sæson slutter med en andenplads, i 2002 følger FC Nordkøbenhavns første mesterskab, og succesen gentages året efter. På dette tidspunkt er FC København ved at være kørt ud på et sidespor efter et par sportsligt og økonomisk skuffende sæsoner. Selskabets aktier er tilmed styrtdykket efter et par mindre heldige ejendomsinvesteringer og et konkursramt badelandsprojekt. Klubbens mangeårige direktør Karsten Aabrink kaster håndklædet i ringen, og FC København lader sig opsluge af FC Nordkøbenhavn. Som led i aftalen skal den nye klub spille i Parken. Nu under det nye navn, FC Storkøbenhavn.

Kong Ø har for alvor sat sig på fodboldtronen i Danmark, og FC Storkøbenhavn vinder mesterskabet i 2005 og 2006 med efterfølgende kvalifikation til Champions League. Flemming Østergaards vision er blevet en realitet.







LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

De er interesseret i Christian Eriksen

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

– Neestrup kan blive næste landstræner

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han vender hjem til FC København

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Historisk finale! Han er verdens bedste

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

17 minutter for United – nu skal han til VM

De vil gerne have Jens Jønsson

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Patrick Mortensen færdig i AGF



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Arne Slot fyret af Liverpool