SÅDAN GIK DET:
I 1994 overtager kontormøbelmanden Flemming Østergaard sammen med Michael Kjær Lyngby FC. Modviljen mod de to fra klubbens amatørafdeling er dog stor, og Lyngby Kommune er heller ikke med på ideen om at bygge et nyt stadion. I efteråret 1996 skriver Ekstra Bladet, at Østergaard og Kjær forhandler med FCKs direktør Karsten Aabrink om at flytte deres penge fra Lyngby til FCK. Historien gør, at Flemming Østergaard bliver næsten forhadt i Lyngby, og i 1997 forlader han klubben og bliver direktør i FC København.
HVAD NU HVIS:
Amatørafdelingen i Lyngby havde bakket op 100 procent op om Flemming Østergaard.
Med en enig klub bag sig indvilger Lyngby Kommune i at godkende byggeplanerne for et nyt stadion med plads til 20.000 tilskuere, der finansieres af et konsortium, som Flemming Østergaard er medlem af. Visonen er en permanent plads i toppen af dansk fodbold for Lyngby FC, og dertil er det nødvendigt med femcifrede tilskuertal på hjemmebane. Visionen indebærer også, at enten FCK eller Brøndby må elimineres, for der er kun plads til to topklubber i København.
På grund af stadionbyggeriet mister borgmester Peter Brixtofte i Farum Kommune samtidig lysten til at opføre en ny arena for Farum Boldklub, og Kong Ø, som Flemming Østergaard nu kaldes i folkemunde, indvier den nye hjemmebane, Lyngby Park, i foråret 1998. Det er også her, at Lyngby FC i sommeren 1998 hjemfører det danske mesterskab med spillere som Claus Jensen, Dennis Rommedahl, Carsten Fredgaard, Todi Jónsson og Niclas Jensen på holdet.
Flemming Østergaards tæft for at skaffe sponsorer og investorer har gjort Lyngby til en topklub, og biksen udvides året efter, da naboklubberne HIK og AB ser det fornuftige i at indgå i en fusion med Lyngby FC. Fra sommeren 2000 optræder den nye fusionsklub for første gang i Superligaen under navnet FC Nordkøbenhavn.
Den første sæson slutter med en andenplads, i 2002 følger FC Nordkøbenhavns første mesterskab, og succesen gentages året efter. På dette tidspunkt er FC København ved at være kørt ud på et sidespor efter et par sportsligt og økonomisk skuffende sæsoner. Selskabets aktier er tilmed styrtdykket efter et par mindre heldige ejendomsinvesteringer og et konkursramt badelandsprojekt. Klubbens mangeårige direktør Karsten Aabrink kaster håndklædet i ringen, og FC København lader sig opsluge af FC Nordkøbenhavn. Som led i aftalen skal den nye klub spille i Parken. Nu under det nye navn, FC Storkøbenhavn.
Kong Ø har for alvor sat sig på fodboldtronen i Danmark, og FC Storkøbenhavn vinder mesterskabet i 2005 og 2006 med efterfølgende kvalifikation til Champions League. Flemming Østergaards vision er blevet en realitet.
LIVE
LIVE: Bischoff deler kryptisk billede
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
Øjner europæisk trofæ
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
MEDIE
22 millioner kroner!
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT