SÅDAN GIK DET:
I 1994 overtager kontormøbelmanden Flemming Østergaard sammen med Michael Kjær Lyngby FC. Modviljen mod de to fra klubbens amatørafdeling er dog stor, og Lyngby Kommune er heller ikke med på ideen om at bygge et nyt stadion. I efteråret 1996 skriver Ekstra Bladet, at Østergaard og Kjær forhandler med FCKs direktør Karsten Aabrink om at flytte deres penge fra Lyngby til FCK. Historien gør, at Flemming Østergaard bliver næsten forhadt i Lyngby, og i 1997 forlader han klubben og bliver direktør i FC København.
HVAD NU HVIS:
Amatørafdelingen i Lyngby havde bakket op 100 procent op om Flemming Østergaard.
Med en enig klub bag sig indvilger Lyngby Kommune i at godkende byggeplanerne for et nyt stadion med plads til 20.000 tilskuere, der finansieres af et konsortium, som Flemming Østergaard er medlem af. Visonen er en permanent plads i toppen af dansk fodbold for Lyngby FC, og dertil er det nødvendigt med femcifrede tilskuertal på hjemmebane. Visionen indebærer også, at enten FCK eller Brøndby må elimineres, for der er kun plads til to topklubber i København.
På grund af stadionbyggeriet mister borgmester Peter Brixtofte i Farum Kommune samtidig lysten til at opføre en ny arena for Farum Boldklub, og Kong Ø, som Flemming Østergaard nu kaldes i folkemunde, indvier den nye hjemmebane, Lyngby Park, i foråret 1998. Det er også her, at Lyngby FC i sommeren 1998 hjemfører det danske mesterskab med spillere som Claus Jensen, Dennis Rommedahl, Carsten Fredgaard, Todi Jónsson og Niclas Jensen på holdet.
Flemming Østergaards tæft for at skaffe sponsorer og investorer har gjort Lyngby til en topklub, og biksen udvides året efter, da naboklubberne HIK og AB ser det fornuftige i at indgå i en fusion med Lyngby FC. Fra sommeren 2000 optræder den nye fusionsklub for første gang i Superligaen under navnet FC Nordkøbenhavn.
Den første sæson slutter med en andenplads, i 2002 følger FC Nordkøbenhavns første mesterskab, og succesen gentages året efter. På dette tidspunkt er FC København ved at være kørt ud på et sidespor efter et par sportsligt og økonomisk skuffende sæsoner. Selskabets aktier er tilmed styrtdykket efter et par mindre heldige ejendomsinvesteringer og et konkursramt badelandsprojekt. Klubbens mangeårige direktør Karsten Aabrink kaster håndklædet i ringen, og FC København lader sig opsluge af FC Nordkøbenhavn. Som led i aftalen skal den nye klub spille i Parken. Nu under det nye navn, FC Storkøbenhavn.
Kong Ø har for alvor sat sig på fodboldtronen i Danmark, og FC Storkøbenhavn vinder mesterskabet i 2005 og 2006 med efterfølgende kvalifikation til Champions League. Flemming Østergaards vision er blevet en realitet.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
Sænker prisen mod Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Giver to spillere livstidskarantæne
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
David Nielsen har sagt op
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
I forhandlinger med Nartey
FC København skriver kontrakt med juvel
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
Vil have ham væk fra FC København
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt