Kongen af Lyngby

Hvad nu hvis Flemming Østergaard ikke havde forladt Lyngby til fordel for FCK? Ja, så var han nok alligevel endt inde i Parken, men som Kong Ø og ikke Don Ø



SÅDAN GIK DET:

I 1994 overtager kontormøbelmanden Flemming Østergaard sammen med Michael Kjær Lyngby FC. Modviljen mod de to fra klubbens amatørafdeling er dog stor, og Lyngby Kommune er heller ikke med på ideen om at bygge et nyt stadion. I efteråret 1996 skriver Ekstra Bladet, at Østergaard og Kjær forhandler med FCKs direktør Karsten Aabrink om at flytte deres penge fra Lyngby til FCK. Historien gør, at Flemming Østergaard bliver næsten forhadt i Lyngby, og i 1997 forlader han klubben og bliver direktør i FC København.

HVAD NU HVIS:

Amatørafdelingen i Lyngby havde bakket op 100 procent op om Flemming Østergaard.

Med en enig klub bag sig indvilger Lyngby Kommune i at godkende byggeplanerne for et nyt stadion med plads til 20.000 tilskuere, der finansieres af et konsortium, som Flemming Østergaard er medlem af. Visonen er en permanent plads i toppen af dansk fodbold for Lyngby FC, og dertil er det nødvendigt med femcifrede tilskuertal på hjemmebane. Visionen indebærer også, at enten FCK eller Brøndby må elimineres, for der er kun plads til to topklubber i København.

På grund af stadionbyggeriet mister borgmester Peter Brixtofte i Farum Kommune samtidig lysten til at opføre en ny arena for Farum Boldklub, og Kong Ø, som Flemming Østergaard nu kaldes i folkemunde, indvier den nye hjemmebane, Lyngby Park, i foråret 1998. Det er også her, at Lyngby FC i sommeren 1998 hjemfører det danske mesterskab med spillere som Claus Jensen, Dennis Rommedahl, Carsten Fredgaard, Todi Jónsson og Niclas Jensen på holdet.

Flemming Østergaards tæft for at skaffe sponsorer og investorer har gjort Lyngby til en topklub, og biksen udvides året efter, da naboklubberne HIK og AB ser det fornuftige i at indgå i en fusion med Lyngby FC. Fra sommeren 2000 optræder den nye fusionsklub for første gang i Superligaen under navnet FC Nordkøbenhavn.

Den første sæson slutter med en andenplads, i 2002 følger FC Nordkøbenhavns første mesterskab, og succesen gentages året efter. På dette tidspunkt er FC København ved at være kørt ud på et sidespor efter et par sportsligt og økonomisk skuffende sæsoner. Selskabets aktier er tilmed styrtdykket efter et par mindre heldige ejendomsinvesteringer og et konkursramt badelandsprojekt. Klubbens mangeårige direktør Karsten Aabrink kaster håndklædet i ringen, og FC København lader sig opsluge af FC Nordkøbenhavn. Som led i aftalen skal den nye klub spille i Parken. Nu under det nye navn, FC Storkøbenhavn.

Kong Ø har for alvor sat sig på fodboldtronen i Danmark, og FC Storkøbenhavn vinder mesterskabet i 2005 og 2006 med efterfølgende kvalifikation til Champions League. Flemming Østergaards vision er blevet en realitet.







‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’




LIVE

LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Troels Bech slår fast: Glem det!

Interessant afsløring

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Kevin Diks skriver historie

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Blev informeret om mulig fyring onsdag

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Voldsom udmelding om Froholdt

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…