Kongen af Lyngby

Hvad nu hvis Flemming Østergaard ikke havde forladt Lyngby til fordel for FCK? Ja, så var han nok alligevel endt inde i Parken, men som Kong Ø og ikke Don Ø



SÅDAN GIK DET:

I 1994 overtager kontormøbelmanden Flemming Østergaard sammen med Michael Kjær Lyngby FC. Modviljen mod de to fra klubbens amatørafdeling er dog stor, og Lyngby Kommune er heller ikke med på ideen om at bygge et nyt stadion. I efteråret 1996 skriver Ekstra Bladet, at Østergaard og Kjær forhandler med FCKs direktør Karsten Aabrink om at flytte deres penge fra Lyngby til FCK. Historien gør, at Flemming Østergaard bliver næsten forhadt i Lyngby, og i 1997 forlader han klubben og bliver direktør i FC København.

HVAD NU HVIS:

Amatørafdelingen i Lyngby havde bakket op 100 procent op om Flemming Østergaard.

Med en enig klub bag sig indvilger Lyngby Kommune i at godkende byggeplanerne for et nyt stadion med plads til 20.000 tilskuere, der finansieres af et konsortium, som Flemming Østergaard er medlem af. Visonen er en permanent plads i toppen af dansk fodbold for Lyngby FC, og dertil er det nødvendigt med femcifrede tilskuertal på hjemmebane. Visionen indebærer også, at enten FCK eller Brøndby må elimineres, for der er kun plads til to topklubber i København.

På grund af stadionbyggeriet mister borgmester Peter Brixtofte i Farum Kommune samtidig lysten til at opføre en ny arena for Farum Boldklub, og Kong Ø, som Flemming Østergaard nu kaldes i folkemunde, indvier den nye hjemmebane, Lyngby Park, i foråret 1998. Det er også her, at Lyngby FC i sommeren 1998 hjemfører det danske mesterskab med spillere som Claus Jensen, Dennis Rommedahl, Carsten Fredgaard, Todi Jónsson og Niclas Jensen på holdet.

Flemming Østergaards tæft for at skaffe sponsorer og investorer har gjort Lyngby til en topklub, og biksen udvides året efter, da naboklubberne HIK og AB ser det fornuftige i at indgå i en fusion med Lyngby FC. Fra sommeren 2000 optræder den nye fusionsklub for første gang i Superligaen under navnet FC Nordkøbenhavn.

Den første sæson slutter med en andenplads, i 2002 følger FC Nordkøbenhavns første mesterskab, og succesen gentages året efter. På dette tidspunkt er FC København ved at være kørt ud på et sidespor efter et par sportsligt og økonomisk skuffende sæsoner. Selskabets aktier er tilmed styrtdykket efter et par mindre heldige ejendomsinvesteringer og et konkursramt badelandsprojekt. Klubbens mangeårige direktør Karsten Aabrink kaster håndklædet i ringen, og FC København lader sig opsluge af FC Nordkøbenhavn. Som led i aftalen skal den nye klub spille i Parken. Nu under det nye navn, FC Storkøbenhavn.

Kong Ø har for alvor sat sig på fodboldtronen i Danmark, og FC Storkøbenhavn vinder mesterskabet i 2005 og 2006 med efterfølgende kvalifikation til Champions League. Flemming Østergaards vision er blevet en realitet.









INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

– Han virker frustreret!



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Hylder Nartey efter magisk debut

Han er på vej væk fra AGF

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

– Jeg tror de vinder Superligaen

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Silkeborg IF – Viborg FF

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Stjernetransfer på plads alligevel

Ikke set i 30 år

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Tottenham boykotter Viaplay

‘De er tilbage’

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

“Han skal være 3.000 gange bedre”

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Det kan ske mandag i FC København

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Mål i Manchester

“De havde det bedste transfervindue”

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

AGF – OB