Superstjerner som Neymar og Erling Haaland har været rygtet til Barcelona i de seneste måneder, men den catalanske klubs fans kan godt allerede indstille sig på, at det ikke kommer til at ske.
Sådan lyder det fra Goal-redaktøren Mark Doyle, der under overskriften ‘Glem alt om Haaland, Neymar og Messi: Barcelona kæmper for at undgå konkurs’ har taget et nærmere kig på den dystopiske virkelighed på Camp Nou.
Bizar uvidenhed
Doyle peger på, at Erling Haalands agent, Mino Raiola, for nyligt udtalte, at Barcelona-rygterne er ‘fake news’, og at den catalanske klub kan ringe til ham, når det udsatte præsidentvalg i klubben er blevet afviklet.
– Der kommer ikke til at komme noget telefonopkald. Først og fremmest fordi præsidentvalget er blevet udskudt til den 7. marts, på grund af corona-relaterede logistiske udfordringer. Men sekundært, og langt mere afgørende, fordi Barcelona er gået fallit, skriver Mark Doyle således i sin analyse.
Goal-redaktøren peger således på, at Barcelonas økonomiske krise aktuelt er så slem, at klubben ikke kan betale spillernes løn i øjeblikket.
– Hvordan i alverden skulle de så kunne hente verdens mest eftertragtede angriber efter denne sæson? lyder det fra Mark Doyle, der peger på, at Barcelona ikke engang havde råd til at hente Manchester Citys Eric Garcia i dette vindue.
– Det er bizart at se, der blandt visse fans og nogle dele af mediebilledet tilsyneladende eksisterer en decideret uvidenhed – eller måske fornægtelse – om, hvor slemme Barcelonas finansielle problemer er.
En af de tre ‘urørlige’ kan blive solgt
Udover at skulle opgive de fuldstændigt urealistiske drømme om Neymar og Haaland skal Barcelona-fansene måske endda også indstille sig på at sige farvel til andre nøglespillere end Lionel Messi, lyder det fra Mark Doyle.
– Selv hvis Barça formår at få klubbens gæld under kontrol – og nogle kreditorer har allerede accepteret at udsætte betalinger indtil det næste regnskabsår, så er yderligere lønnedskæringer og spillersalg uundgåeligt. Vi taler ikke blot om, at Barça endnu engang på desperat vis skal forsøge at adskibe Philippe Coutinho, eller forsøge at undersøge mulig interesse for dyre flop som Ousmane Dembele og Antoine Griezmann. Som Goal tidligere har reporteret, så kan klubben blive tvunget til at sælge en af de ‘urørlige’ spillere, Marc-André ter Stegen, Frenkie de Jong eller Ansu Fati.
Mark Doyle peger på, at dog vil hjælpe gevaldigt på situationen, hvis Barcelona til sommer siger farvel til Lionel Messi og argentinerens vanvittige ugeløn på 4,1 millioner kroner. Ifølge Goal-redaktøren burde Barcelona have indset, at klubbens forretningsmodel ikke var bæredygtig, idet catalanerne har verdens højeste lønbudget. Klubben bruger således 74 procent af dens indtægter på at betale lønninger.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
MEDIE
