I et interview med BBC har Manchester United-ejer Sir Jim Ratcliffe udtrykt sig i kritiske vendinger om flere Manchester United-stjerner.
United-bossen nævnte Antony, Casemiro, André Onana, Rasmus Højlund og Jadon Sancho og slog fast, at nogle af disse spillere ‘ikke er gode nok’, mens andre er ‘overbetalte’.
Manchester United ligger på 14. pladsen i Premier League med 10 kampe tilbage af sæsonen, og ifølge Sir Jim Ratcliffe hænger det blandt andet sammen med en forfejlet transferstrategi fra de tidligere ejere, samt underpræsterende stjernespillere.
Ratcliffe peger på, at den nye sportslige administration denne sommer skal betale afbetalinger på spillere, der blev hentet til klubben af de tidligere ejere.
– Hvis du ser på de spillere, vi køber den her sommer, som vi ikke købte, så køber vi Antony, vi køber Casemiro, vi køber Onana, vi køber Højlund, vi køber Sancho. Det er alt sammen ting fra fortiden, men uanset om vi kan lide det eller ej, så har vi arvet disse ting, og vi er nødt til at få styr på det.
– For Sancho, som nu spiller for Chelsea (på leje, red.), og vi betaler halvdelen af hans løn, betaler vi 150 millioner kroner for at købe ham til sommer. Det tager tid for os at rykke os væk fra fortiden og hen til et nyt sted i fremtiden, lyder det, ifølge The Guardian, fra Sir Jim Ratcliffe i interviewet.
Manchester United betalte 715 millioner kroner for Antony, der nu er udlejet til Real Betis, mens Casemiro samme sommer blev hentet for 620 millioner kroner. Året efter blev Rasmus Højlund og André Onana hentet for henholdsvis 635 og 415 millioner kroner. I interviewet med BBC blev Sir Jim Ratcliffe spurgt, om han mener, at de fem nævnte spillere ikke har den nødvendige kvalitet til Manchester United.
– Nogle af dem er ikke gode nok, og andre af dem er nok overbetalte, men det vil tage tid for os at forme den trup, som vi er fuldt ud ansvarlig for og står inde for, lød svaret her fra Manchester United-ejeren.
Mens flere af spillerne altså er i skudlinjen, er Ratcliffe langt mere positivt stemt overfor cheftræner Ruben Amorim.
– Hvis jeg ser på den trup, som Ruben rent faktisk har til rådighed, så synes jeg, at han leverer et rigtigt godt stykke arbejde, hvis jeg skal være ærlig. Jeg synes, at Ruben er en forrygende ung træner. Det gør jeg virkelig.
– Han er en glimrende træner og jeg tror, at han kommer til at være her i meget lang tid. Man begynder at se i glimt, hvad Ruben kan levere. Jeg synes, at vi så et glimt af det mod Arsenal, lyder det fra Sir Jim Ratcliffe.
Rasmus Højlund scorede 16 mål i alle turneringer i sin debutsæson i Manchester United, mens danskeren i denne sæson har scoret syv mål, heraf to i Premier League.
LIVE
TransferLIVE: Mesterhold overvejer Mika Biereth
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
NYHEDER
Færdig i dansk klub
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer
NYHEDER
– Det er ikke rigtig min beslutning
MEDIE
De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller
INTERVIEW
– FC København skal købe en stjerneangriber nu!
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
NYHEDER
Afviser Youssoufa Moukoko-rygte
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
AVIS
Storklub har taget kontakt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco
Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT