Kritisk United-ejer udpeger fem – herunder dansker

Manchester United-ejer Sir Jim Ratcliffe fremhæver flere spillere i en kritisk udtalelse.



I et interview med BBC har Manchester United-ejer Sir Jim Ratcliffe udtrykt sig i kritiske vendinger om flere Manchester United-stjerner.

United-bossen nævnte Antony, Casemiro, André Onana, Rasmus Højlund og Jadon Sancho og slog fast, at nogle af disse spillere ‘ikke er gode nok’, mens andre er ‘overbetalte’.

Manchester United ligger på 14. pladsen i Premier League med 10 kampe tilbage af sæsonen, og ifølge Sir Jim Ratcliffe hænger det blandt andet sammen med en forfejlet transferstrategi fra de tidligere ejere, samt underpræsterende stjernespillere.

Ratcliffe peger på, at den nye sportslige administration denne sommer skal betale afbetalinger på spillere, der blev hentet til klubben af de tidligere ejere.

– Hvis du ser på de spillere, vi køber den her sommer, som vi ikke købte, så køber vi Antony, vi køber Casemiro, vi køber Onana, vi køber Højlund, vi køber Sancho. Det er alt sammen ting fra fortiden, men uanset om vi kan lide det eller ej, så har vi arvet disse ting, og vi er nødt til at få styr på det.

– For Sancho, som nu spiller for Chelsea (på leje, red.), og vi betaler halvdelen af hans løn, betaler vi 150 millioner kroner for at købe ham til sommer. Det tager tid for os at rykke os væk fra fortiden og hen til et nyt sted i fremtiden, lyder det, ifølge The Guardian, fra Sir Jim Ratcliffe i interviewet.

Manchester United betalte 715 millioner kroner for Antony, der nu er udlejet til Real Betis, mens Casemiro samme sommer blev hentet for 620 millioner kroner. Året efter blev Rasmus Højlund og André Onana hentet for henholdsvis 635 og 415 millioner kroner. I interviewet med BBC blev Sir Jim Ratcliffe spurgt, om han mener, at de fem nævnte spillere ikke har den nødvendige kvalitet til Manchester United.

– Nogle af dem er ikke gode nok, og andre af dem er nok overbetalte, men det vil tage tid for os at forme den trup, som vi er fuldt ud ansvarlig for og står inde for, lød svaret her fra Manchester United-ejeren.

Mens flere af spillerne altså er i skudlinjen, er Ratcliffe langt mere positivt stemt overfor cheftræner Ruben Amorim.

– Hvis jeg ser på den trup, som Ruben rent faktisk har til rådighed, så synes jeg, at han leverer et rigtigt godt stykke arbejde, hvis jeg skal være ærlig. Jeg synes, at Ruben er en forrygende ung træner. Det gør jeg virkelig.

– Han er en glimrende træner og jeg tror, at han kommer til at være her i meget lang tid. Man begynder at se i glimt, hvad Ruben kan levere. Jeg synes, at vi så et glimt af det mod Arsenal, lyder det fra Sir Jim Ratcliffe.

Rasmus Højlund scorede 16 mål i alle turneringer i sin debutsæson i Manchester United, mens danskeren i denne sæson har scoret syv mål, heraf to i Premier League.



Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

I svime over Oscar Schwartau

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Det kommer til at trække ud

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Store navne kan forlade Brøndby IF

To danskere færdige i norsk klub

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Vild Diant Ramaj-historie

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Intet aftryk!

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

‘Han skal ingen steder’

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Dansker trukket ind i skandalesag

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Er dette Oliver Christensens næste klub?

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Drømmer om VM 2026 med Danmark

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Varsler straf til Dortmund-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Mohamed Salah har sagt undskyld