Kritisk United-ejer udpeger fem – herunder dansker

Manchester United-ejer Sir Jim Ratcliffe fremhæver flere spillere i en kritisk udtalelse.



I et interview med BBC har Manchester United-ejer Sir Jim Ratcliffe udtrykt sig i kritiske vendinger om flere Manchester United-stjerner.

United-bossen nævnte Antony, Casemiro, André Onana, Rasmus Højlund og Jadon Sancho og slog fast, at nogle af disse spillere ‘ikke er gode nok’, mens andre er ‘overbetalte’.

Manchester United ligger på 14. pladsen i Premier League med 10 kampe tilbage af sæsonen, og ifølge Sir Jim Ratcliffe hænger det blandt andet sammen med en forfejlet transferstrategi fra de tidligere ejere, samt underpræsterende stjernespillere.

Ratcliffe peger på, at den nye sportslige administration denne sommer skal betale afbetalinger på spillere, der blev hentet til klubben af de tidligere ejere.

– Hvis du ser på de spillere, vi køber den her sommer, som vi ikke købte, så køber vi Antony, vi køber Casemiro, vi køber Onana, vi køber Højlund, vi køber Sancho. Det er alt sammen ting fra fortiden, men uanset om vi kan lide det eller ej, så har vi arvet disse ting, og vi er nødt til at få styr på det.

– For Sancho, som nu spiller for Chelsea (på leje, red.), og vi betaler halvdelen af hans løn, betaler vi 150 millioner kroner for at købe ham til sommer. Det tager tid for os at rykke os væk fra fortiden og hen til et nyt sted i fremtiden, lyder det, ifølge The Guardian, fra Sir Jim Ratcliffe i interviewet.

Manchester United betalte 715 millioner kroner for Antony, der nu er udlejet til Real Betis, mens Casemiro samme sommer blev hentet for 620 millioner kroner. Året efter blev Rasmus Højlund og André Onana hentet for henholdsvis 635 og 415 millioner kroner. I interviewet med BBC blev Sir Jim Ratcliffe spurgt, om han mener, at de fem nævnte spillere ikke har den nødvendige kvalitet til Manchester United.

– Nogle af dem er ikke gode nok, og andre af dem er nok overbetalte, men det vil tage tid for os at forme den trup, som vi er fuldt ud ansvarlig for og står inde for, lød svaret her fra Manchester United-ejeren.

Mens flere af spillerne altså er i skudlinjen, er Ratcliffe langt mere positivt stemt overfor cheftræner Ruben Amorim.

– Hvis jeg ser på den trup, som Ruben rent faktisk har til rådighed, så synes jeg, at han leverer et rigtigt godt stykke arbejde, hvis jeg skal være ærlig. Jeg synes, at Ruben er en forrygende ung træner. Det gør jeg virkelig.

– Han er en glimrende træner og jeg tror, at han kommer til at være her i meget lang tid. Man begynder at se i glimt, hvad Ruben kan levere. Jeg synes, at vi så et glimt af det mod Arsenal, lyder det fra Sir Jim Ratcliffe.

Rasmus Højlund scorede 16 mål i alle turneringer i sin debutsæson i Manchester United, mens danskeren i denne sæson har scoret syv mål, heraf to i Premier League.





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Ekspert med dyster FCK-dom



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Flere ændringer på vej i FC København  

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Rundens hold i Superligaen – 21. runde



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Deler godt Brøndby-nyt

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Det er helt galt, Brøndby!

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Real Madrid – Benfica

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

‘Tæt på et rædselskabinet’

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte