Kritisk United-ejer udpeger fem – herunder dansker

Manchester United-ejer Sir Jim Ratcliffe fremhæver flere spillere i en kritisk udtalelse.



I et interview med BBC har Manchester United-ejer Sir Jim Ratcliffe udtrykt sig i kritiske vendinger om flere Manchester United-stjerner.

United-bossen nævnte Antony, Casemiro, André Onana, Rasmus Højlund og Jadon Sancho og slog fast, at nogle af disse spillere ‘ikke er gode nok’, mens andre er ‘overbetalte’.

Manchester United ligger på 14. pladsen i Premier League med 10 kampe tilbage af sæsonen, og ifølge Sir Jim Ratcliffe hænger det blandt andet sammen med en forfejlet transferstrategi fra de tidligere ejere, samt underpræsterende stjernespillere.

Ratcliffe peger på, at den nye sportslige administration denne sommer skal betale afbetalinger på spillere, der blev hentet til klubben af de tidligere ejere.

– Hvis du ser på de spillere, vi køber den her sommer, som vi ikke købte, så køber vi Antony, vi køber Casemiro, vi køber Onana, vi køber Højlund, vi køber Sancho. Det er alt sammen ting fra fortiden, men uanset om vi kan lide det eller ej, så har vi arvet disse ting, og vi er nødt til at få styr på det.

– For Sancho, som nu spiller for Chelsea (på leje, red.), og vi betaler halvdelen af hans løn, betaler vi 150 millioner kroner for at købe ham til sommer. Det tager tid for os at rykke os væk fra fortiden og hen til et nyt sted i fremtiden, lyder det, ifølge The Guardian, fra Sir Jim Ratcliffe i interviewet.

Manchester United betalte 715 millioner kroner for Antony, der nu er udlejet til Real Betis, mens Casemiro samme sommer blev hentet for 620 millioner kroner. Året efter blev Rasmus Højlund og André Onana hentet for henholdsvis 635 og 415 millioner kroner. I interviewet med BBC blev Sir Jim Ratcliffe spurgt, om han mener, at de fem nævnte spillere ikke har den nødvendige kvalitet til Manchester United.

– Nogle af dem er ikke gode nok, og andre af dem er nok overbetalte, men det vil tage tid for os at forme den trup, som vi er fuldt ud ansvarlig for og står inde for, lød svaret her fra Manchester United-ejeren.

Mens flere af spillerne altså er i skudlinjen, er Ratcliffe langt mere positivt stemt overfor cheftræner Ruben Amorim.

– Hvis jeg ser på den trup, som Ruben rent faktisk har til rådighed, så synes jeg, at han leverer et rigtigt godt stykke arbejde, hvis jeg skal være ærlig. Jeg synes, at Ruben er en forrygende ung træner. Det gør jeg virkelig.

– Han er en glimrende træner og jeg tror, at han kommer til at være her i meget lang tid. Man begynder at se i glimt, hvad Ruben kan levere. Jeg synes, at vi så et glimt af det mod Arsenal, lyder det fra Sir Jim Ratcliffe.

Rasmus Højlund scorede 16 mål i alle turneringer i sin debutsæson i Manchester United, mens danskeren i denne sæson har scoret syv mål, heraf to i Premier League.





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Nægtet Brøndby-skifte

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Dansk målsluger skifter til topklub

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Forventer kæmpe jobtilbud

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Viaplay hæver priserne

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Katastrofe for Jack Grealish

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

På vild liste med Lionel Messi

Black Cats kan tage point mod Reds

Populære Chelsea – køb billetter her!

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

‘Ronaldo vinder kampen’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

– Alt for meget kaos i Horsens