I et interview med BBC har Manchester United-ejer Sir Jim Ratcliffe udtrykt sig i kritiske vendinger om flere Manchester United-stjerner.
United-bossen nævnte Antony, Casemiro, André Onana, Rasmus Højlund og Jadon Sancho og slog fast, at nogle af disse spillere ‘ikke er gode nok’, mens andre er ‘overbetalte’.
Manchester United ligger på 14. pladsen i Premier League med 10 kampe tilbage af sæsonen, og ifølge Sir Jim Ratcliffe hænger det blandt andet sammen med en forfejlet transferstrategi fra de tidligere ejere, samt underpræsterende stjernespillere.
Ratcliffe peger på, at den nye sportslige administration denne sommer skal betale afbetalinger på spillere, der blev hentet til klubben af de tidligere ejere.
– Hvis du ser på de spillere, vi køber den her sommer, som vi ikke købte, så køber vi Antony, vi køber Casemiro, vi køber Onana, vi køber Højlund, vi køber Sancho. Det er alt sammen ting fra fortiden, men uanset om vi kan lide det eller ej, så har vi arvet disse ting, og vi er nødt til at få styr på det.
– For Sancho, som nu spiller for Chelsea (på leje, red.), og vi betaler halvdelen af hans løn, betaler vi 150 millioner kroner for at købe ham til sommer. Det tager tid for os at rykke os væk fra fortiden og hen til et nyt sted i fremtiden, lyder det, ifølge The Guardian, fra Sir Jim Ratcliffe i interviewet.
Manchester United betalte 715 millioner kroner for Antony, der nu er udlejet til Real Betis, mens Casemiro samme sommer blev hentet for 620 millioner kroner. Året efter blev Rasmus Højlund og André Onana hentet for henholdsvis 635 og 415 millioner kroner. I interviewet med BBC blev Sir Jim Ratcliffe spurgt, om han mener, at de fem nævnte spillere ikke har den nødvendige kvalitet til Manchester United.
– Nogle af dem er ikke gode nok, og andre af dem er nok overbetalte, men det vil tage tid for os at forme den trup, som vi er fuldt ud ansvarlig for og står inde for, lød svaret her fra Manchester United-ejeren.
Mens flere af spillerne altså er i skudlinjen, er Ratcliffe langt mere positivt stemt overfor cheftræner Ruben Amorim.
– Hvis jeg ser på den trup, som Ruben rent faktisk har til rådighed, så synes jeg, at han leverer et rigtigt godt stykke arbejde, hvis jeg skal være ærlig. Jeg synes, at Ruben er en forrygende ung træner. Det gør jeg virkelig.
– Han er en glimrende træner og jeg tror, at han kommer til at være her i meget lang tid. Man begynder at se i glimt, hvad Ruben kan levere. Jeg synes, at vi så et glimt af det mod Arsenal, lyder det fra Sir Jim Ratcliffe.
Rasmus Højlund scorede 16 mål i alle turneringer i sin debutsæson i Manchester United, mens danskeren i denne sæson har scoret syv mål, heraf to i Premier League.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
OPTAKT
PSG – Liverpool
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
OPTAKT
Barcelona – Atletico
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER