Det er 133 dage siden, Jakob Michelsen blev udnævnt som træner for Danmarks kvindelige fodboldlandshold, men han har endnu ikke været på græs.
Først mandag skal han stå i spidsen for en landsholdstræning, når hans første trup møder ind i Helsingør.
– Jeg må indrømme, at jeg som fodboldtræner savner at træne fodbold. Derfor glæder jeg mig rigtig meget til på mandag, siger Jakob Michelsen.
Mens Jakob Michelsen har gået og ventet på at komme på græs, har han brugt tiden på at se fodbold. Rigtig meget fodbold. På video og på stadioner i ind- og udland.
– Jeg har rejst en del. Min miles-konto er godt fyldt op, siger han med et grin og fortæller, at han har været vidt omkring i Europa for at besøge sine nye spillere.
– Jeg har ikke hilst på alle, men jeg synes, det er enormt vigtigt at få set spillerne i deres hjemlige liga og mod de allerbedste. Derfor har jeg fulgt nøje med i de seneste Champions League-runder. Det har været interessant.
Han har set rigtig meget fodbold
Det er efterhånden mange år siden, at Jakob Michelsen sidst beskæftigede sig med kvindefodbold professionelt. Derfor har der ligget et kæmpe arbejde i at kortlægge spillermaterialet.
– Selv om jeg har fulgt med og kendte navnene på størstedelen af spillerne, så kræver det noget kortlægning, når det bliver ens arbejde. Både i Danmark og hele Europa.
– Vi har skullet se på, hvor de står, og hvordan de passer ind i den måde, vi gerne vil gøre tingene på. Så vi har set rigtig, rigtig meget fodbold. Sådan er det her i starten. Der har været meget at sætte sig ind, men det har været vanvittigt sjovt og spændende, siger Jakob Michelsen.
Den massive research har ført til, at Jakob Michelsen i sin første trup har ni nye spillere med i forhold til den trup, der var til EM i sommer. Det kan lyde drastisk, men landstræneren er ikke ude på at markere sig.
– Det er ikke noget, jeg har behov for. Vi har bare vurderet, at de her 23 spillere er de bedste til at løse opgaven. Nogen har meldt fra, andre er skadede, og så har vi vurderet, at vi skulle vælge nogle nye til. Det handler om tilvalg. Det er ikke sådan, at vi har haft behov for at sætte et eksempel, siger Jakob Michelsen.
Han har overtaget et landshold, der ikke har haft særlig stor succes på det seneste. Ved EM i sommer endte det for eksempel med lutter nederlag.
– Det er ingen hemmelighed, at der ikke er mange fodboldkampe, der er blevet vundet det seneste år. Så vi skal løfte os, siger Jakob Michelsen.
Den nye landstræners første opgaver bliver to playoffkampe i Nations League, hvor Danmark skal slå Finland for at blive på højeste niveau i turneringen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’