Landstræner glæder sig: – Det har jeg ventet på

Jakob Michelsen har ikke brugt meget tid på træningsbanen, siden han blev ansat, men nu gælder det.



Det er 133 dage siden, Jakob Michelsen blev udnævnt som træner for Danmarks kvindelige fodboldlandshold, men han har endnu ikke været på græs.

Først mandag skal han stå i spidsen for en landsholdstræning, når hans første trup møder ind i Helsingør.

– Jeg må indrømme, at jeg som fodboldtræner savner at træne fodbold. Derfor glæder jeg mig rigtig meget til på mandag, siger Jakob Michelsen.

Mens Jakob Michelsen har gået og ventet på at komme på græs, har han brugt tiden på at se fodbold. Rigtig meget fodbold. På video og på stadioner i ind- og udland.

– Jeg har rejst en del. Min miles-konto er godt fyldt op, siger han med et grin og fortæller, at han har været vidt omkring i Europa for at besøge sine nye spillere.

– Jeg har ikke hilst på alle, men jeg synes, det er enormt vigtigt at få set spillerne i deres hjemlige liga og mod de allerbedste. Derfor har jeg fulgt nøje med i de seneste Champions League-runder. Det har været interessant.

Han har set rigtig meget fodbold

Det er efterhånden mange år siden, at Jakob Michelsen sidst beskæftigede sig med kvindefodbold professionelt. Derfor har der ligget et kæmpe arbejde i at kortlægge spillermaterialet.

– Selv om jeg har fulgt med og kendte navnene på størstedelen af spillerne, så kræver det noget kortlægning, når det bliver ens arbejde. Både i Danmark og hele Europa.

– Vi har skullet se på, hvor de står, og hvordan de passer ind i den måde, vi gerne vil gøre tingene på. Så vi har set rigtig, rigtig meget fodbold. Sådan er det her i starten. Der har været meget at sætte sig ind, men det har været vanvittigt sjovt og spændende, siger Jakob Michelsen.

Den massive research har ført til, at Jakob Michelsen i sin første trup har ni nye spillere med i forhold til den trup, der var til EM i sommer. Det kan lyde drastisk, men landstræneren er ikke ude på at markere sig.

– Det er ikke noget, jeg har behov for. Vi har bare vurderet, at de her 23 spillere er de bedste til at løse opgaven. Nogen har meldt fra, andre er skadede, og så har vi vurderet, at vi skulle vælge nogle nye til. Det handler om tilvalg. Det er ikke sådan, at vi har haft behov for at sætte et eksempel, siger Jakob Michelsen.

Han har overtaget et landshold, der ikke har haft særlig stor succes på det seneste. Ved EM i sommer endte det for eksempel med lutter nederlag.

– Det er ingen hemmelighed, at der ikke er mange fodboldkampe, der er blevet vundet det seneste år. Så vi skal løfte os, siger Jakob Michelsen.

Den nye landstræners første opgaver bliver to playoffkampe i Nations League, hvor Danmark skal slå Finland for at blive på højeste niveau i turneringen.

/ritzau/





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Superliga-klub tæt på FCK’er



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

FC København-farvel rykker nærmere

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kryptisk transfermelding

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Afviste Premier League-klubber

Frankrig – Sverige

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Storroser 18-årig FCK-spiller

Mexico – Ecuador

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Hård dom over Kvistgaarden