Lange Larsen er som genfødt

Skader og mål er fulgtes ad som hånd i handske i Søren Larsens utrolige karriere, men nu er han ovenpå igen efter en afgørende ankeloperation



Som DS-spiller var han til prøvetræning i Motherwell, men en skade bremsede drømmen.

Senere kom han til Djurgården – og meldte sig straks skadet. Han var udenfor i otte måneder. Og i sommer var prøvetiden forbi i Schalke 04 – og forgængeren og læremesteren Ebbe Sand rejst hjem. Nu var det Søren Larsens tur. Men i september røg han ud i seks uger med beskadiget korsbånd. Kom tilbage til tre indhopninger i Bundesligaen. Og så var den gal med ankelen igen. Operationen i denne uge blev fulgt op af et bihule-indgreb. Men så er er der også ryddet op.

Er der noget, der har fulgt angriberen som en trofast og usynlig følgesvend så er det – ud over evnen til at lave mål – de evindelige skader, men altså ofte med udgangspunkt i anklen. Manden med de store bevægelser har været uheldig, men er også sårbar. Det viser hele karrieren fra de første skud i Køge over Brøndby til Frem, Djurgården og Schalke 04.

Længere og kortere fravær har afløst hinanden som store julepræsenter efter små adventsgaver. Skader i fødder, knæ, lår og ansigt tilplastrer Larsens 194 cms krops-historik , men nu er det også slut.

“Man kan ikke gardere sig fuldstændig, men jeg føler mig helt sikker på, at ankel-operationen forandrer alt. Jeg har døjet med den i flere år, har ikke kunnet bruge venstre yderside og haft et ustabilt løb. Det var også derfor jeg i Djurgården-tiden blev opereret omkring musklerne i maven, så min lyske er i dag meget stærk. Når venstre ankel ikke var stabil, blev den højre overbelastet, jeg bremsede som regel med højre fod, og det endte med at jeg fik en skæv gang, der igen påvirkede mavemusklerne, og sådan kan jeg egentlig blive ved. Jeg aner ikke hvor mange gange jeg har vrikket om på venstre fod,” siger den 25-årige venstrefodede angriber, der efter nytår kan løbe og ventes boldklar omkring forårs-premieren i Bundesligaen sidst i januar.

“Det var uundgåeligt med den ankel-operation, for den har vist sig at være roden til alt ondt, og man kan spørge om, hvorfor det ikke er sket for længe siden, for de sidste tre-fire år har jeg døjet med kroniske smerter, men nu kom jeg så endelig til en ekspert, der bl.a. har fjernet al det arvæv, der er dannet gennem årene, så nu føler jeg mig nærmest genfødt,” fortæller angriberen, der tidligt holdt op med at bruge smertestillende midler. “Det hjalp simpelt hen ikke,” siger Schalke-frontløberen, der allerede som Køge-spiller pådrog sig de første ankelproblemer.

“Dengang var jeg også 194 cm høj, men vejede 20 kg mindre. Det er klart, at man så let kan blive skadet, men det kan ikke sammenlignes med min situation og min krop i dag. Kirurgen i Heidelberg sagde, at jeg stort set ikke havde slitage på mine knogler, og det har jeg også hørt fra andre. Og det er faktisk en sjældenhed hos en prof-spiler på 25 år, så det er jeg selvfølgelig også meget glad for”.

Super-joker og “Waffe”

Det er kun tre år siden, at Søren Larsen debuterede på U/21-landsholdet, men i første omgang kun var stand-in for Tommy Bechmann, Esbjerg-angriberen, der var efterårets profil i SAS-Ligaen i efteråret 2003. Siden gik det stærk for Larsen med landsholdsdebut i 2005, og det år scorede han seks mål i syv kampe. Det er den slags, der kaldes et gennembrud. Og oprejsning. Ikke mindst, når man er blevet vejet af Brøndby-træner Michael Laudrup og fundet for tyndbenet.

I sommeren 2005 blev Larsen solgt til Schalke 04 for ca. 17,5 mio. kr. og scorede i debutsæsonen 10 mål i 30 ligakampe. Et pænt stykke over det forventede. Larsen havde taget springet fra øgenavnet “briksen” til “die Waffe”, våbenet. Briksen gik på hans hyppige besøg hos massøren i Køge, Brøndby og Frem, mens det tyske tilnavn kom af sig selv.

Han kom på måltavlen i sin debut i Bundesligaen i august 2005, så Schalke vandt 2-1 over Kaiserslautern. Larsen scorede 10 mål i 30 ligakampe, hvoraf han kun var med fra start lidt over halvdelen af gangene. Han scorede lige så meget som førstevalget Kevin Kuranyi og blev tilmed kåret som ligaens super-joker: Halvdelen af sine mål leverede danskeren med status som indhopper.

“Jeg tror på Søren, og Schalke har også brug for et stærkt alternativ til Kuranyi som den centrale angriber. Selv var jeg gennem syv år i klubben kun udenfor to-tre gange med skader af to-tre ugers varighed, udover at jeg brækkede næsen tre gange, men Søren er klart mere udsat. Jeg håber, han bliver helt klar igen, for i længden bliver det stadig sværere at komme tilbage på højeste niveau,” siger Ebbe Sand.

Og nok handler “sangen om Larsen” meget om skader, men den melder også om en mand, der kender sin plads foran modstandernes mål. Han havde vredet om på ankelen – hvad ellers – inden han i dette efterårs runde fire fik sæsondebut i Bundesligaen, og det blev kun til en enkelt kamp, inden korsbåndet drillede. Lange indhopper Larsen nåede dog at sætte sit aftryk i UEFA Cup-kampen mod Nancy. Samlet tabte Schalke, men Larsen scorede på hovedstød i 1-0 sejren hjemme. Og til foråret venter nye mål for den ankel-opererede og genfødte dansker i Ruhr-klubben.

SØREN LARSENS SKADER

Ankelen. Operation 12. december 2006. Klar igen i januar.

Ankelen. Frem-foråret 2004 delvist ødelagt af ankel-problemer.

Næsen. Operation 15. december 2006 for bihule-problemer.

Næsen. Blodet flød, da slovenske albuer ramte Larsen i U/16-landsholdet EM-kvalkamp. Angriberen spillede dog kampen færdig.

Knæet. Udenfor fra midten af september 2006 og seks uger frem med delvist overrevet korsbånd i venstre knæ.

Knæet. Menisken-operation i højre knæ juli 2005. Udenfor i starten af sit Schalke-ophold.

Knæet. Generede en del i foråret 2003 i Brøndby.

Låret. En af flere skader i Brøndby-tiden frem til sommeren 2003. Også to fravær med ankelskader og to seksugers-pauser med beskadigede ledbånd.

Maven. Operation efterår 2004. Skæv gang som følge af overbelastning af højre fod. Muskel-operation. Udenfor i otte måneder.

FAKTA OM SØREN LARSEN

Navn: Søren Larsen

Født: 6. september 1981 i Køge

Højde: 194 cm

Vægt: 86 kg

Position: Angriber

Klubber: Køge (1986-2001), Brøndby (2001-2003), Frem (jan. 2003-sommer 2004), Djurgården (2004-2005), Schalke 04 (siden juli 2004). Kontrakt til sommeren 2009.

Meritter: Med Djurgården svensk mester 2005, pokalvinder 2004

Landsholdet: Ni kampe og seks mål på A-landsholdet. Også kampe på U/17, 19 og 21-landsholdene.







Superliga-klub henter Kristian Pedersen




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

– En stor beslutning

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Hylder dansk debutant

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Elkjær jubler over Frank

Teemu Pukki dominerer

Mourinho meldes tæt på storklub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Prøvede at lokke Eriksen

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

– Dumdristigt og naivt

Holdt på stor hemmelighed

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Ikke sket i 8 år

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Skidt nyt for Real Madrid

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr

Sønderjyske og Randers videre i pokalturneringen