Lange Larsen er som genfødt

Skader og mål er fulgtes ad som hånd i handske i Søren Larsens utrolige karriere, men nu er han ovenpå igen efter en afgørende ankeloperation



Som DS-spiller var han til prøvetræning i Motherwell, men en skade bremsede drømmen.

Senere kom han til Djurgården – og meldte sig straks skadet. Han var udenfor i otte måneder. Og i sommer var prøvetiden forbi i Schalke 04 – og forgængeren og læremesteren Ebbe Sand rejst hjem. Nu var det Søren Larsens tur. Men i september røg han ud i seks uger med beskadiget korsbånd. Kom tilbage til tre indhopninger i Bundesligaen. Og så var den gal med ankelen igen. Operationen i denne uge blev fulgt op af et bihule-indgreb. Men så er er der også ryddet op.

Er der noget, der har fulgt angriberen som en trofast og usynlig følgesvend så er det – ud over evnen til at lave mål – de evindelige skader, men altså ofte med udgangspunkt i anklen. Manden med de store bevægelser har været uheldig, men er også sårbar. Det viser hele karrieren fra de første skud i Køge over Brøndby til Frem, Djurgården og Schalke 04.

Længere og kortere fravær har afløst hinanden som store julepræsenter efter små adventsgaver. Skader i fødder, knæ, lår og ansigt tilplastrer Larsens 194 cms krops-historik , men nu er det også slut.

“Man kan ikke gardere sig fuldstændig, men jeg føler mig helt sikker på, at ankel-operationen forandrer alt. Jeg har døjet med den i flere år, har ikke kunnet bruge venstre yderside og haft et ustabilt løb. Det var også derfor jeg i Djurgården-tiden blev opereret omkring musklerne i maven, så min lyske er i dag meget stærk. Når venstre ankel ikke var stabil, blev den højre overbelastet, jeg bremsede som regel med højre fod, og det endte med at jeg fik en skæv gang, der igen påvirkede mavemusklerne, og sådan kan jeg egentlig blive ved. Jeg aner ikke hvor mange gange jeg har vrikket om på venstre fod,” siger den 25-årige venstrefodede angriber, der efter nytår kan løbe og ventes boldklar omkring forårs-premieren i Bundesligaen sidst i januar.

“Det var uundgåeligt med den ankel-operation, for den har vist sig at være roden til alt ondt, og man kan spørge om, hvorfor det ikke er sket for længe siden, for de sidste tre-fire år har jeg døjet med kroniske smerter, men nu kom jeg så endelig til en ekspert, der bl.a. har fjernet al det arvæv, der er dannet gennem årene, så nu føler jeg mig nærmest genfødt,” fortæller angriberen, der tidligt holdt op med at bruge smertestillende midler. “Det hjalp simpelt hen ikke,” siger Schalke-frontløberen, der allerede som Køge-spiller pådrog sig de første ankelproblemer.

“Dengang var jeg også 194 cm høj, men vejede 20 kg mindre. Det er klart, at man så let kan blive skadet, men det kan ikke sammenlignes med min situation og min krop i dag. Kirurgen i Heidelberg sagde, at jeg stort set ikke havde slitage på mine knogler, og det har jeg også hørt fra andre. Og det er faktisk en sjældenhed hos en prof-spiler på 25 år, så det er jeg selvfølgelig også meget glad for”.

Super-joker og “Waffe”

Det er kun tre år siden, at Søren Larsen debuterede på U/21-landsholdet, men i første omgang kun var stand-in for Tommy Bechmann, Esbjerg-angriberen, der var efterårets profil i SAS-Ligaen i efteråret 2003. Siden gik det stærk for Larsen med landsholdsdebut i 2005, og det år scorede han seks mål i syv kampe. Det er den slags, der kaldes et gennembrud. Og oprejsning. Ikke mindst, når man er blevet vejet af Brøndby-træner Michael Laudrup og fundet for tyndbenet.

I sommeren 2005 blev Larsen solgt til Schalke 04 for ca. 17,5 mio. kr. og scorede i debutsæsonen 10 mål i 30 ligakampe. Et pænt stykke over det forventede. Larsen havde taget springet fra øgenavnet “briksen” til “die Waffe”, våbenet. Briksen gik på hans hyppige besøg hos massøren i Køge, Brøndby og Frem, mens det tyske tilnavn kom af sig selv.

Han kom på måltavlen i sin debut i Bundesligaen i august 2005, så Schalke vandt 2-1 over Kaiserslautern. Larsen scorede 10 mål i 30 ligakampe, hvoraf han kun var med fra start lidt over halvdelen af gangene. Han scorede lige så meget som førstevalget Kevin Kuranyi og blev tilmed kåret som ligaens super-joker: Halvdelen af sine mål leverede danskeren med status som indhopper.

“Jeg tror på Søren, og Schalke har også brug for et stærkt alternativ til Kuranyi som den centrale angriber. Selv var jeg gennem syv år i klubben kun udenfor to-tre gange med skader af to-tre ugers varighed, udover at jeg brækkede næsen tre gange, men Søren er klart mere udsat. Jeg håber, han bliver helt klar igen, for i længden bliver det stadig sværere at komme tilbage på højeste niveau,” siger Ebbe Sand.

Og nok handler “sangen om Larsen” meget om skader, men den melder også om en mand, der kender sin plads foran modstandernes mål. Han havde vredet om på ankelen – hvad ellers – inden han i dette efterårs runde fire fik sæsondebut i Bundesligaen, og det blev kun til en enkelt kamp, inden korsbåndet drillede. Lange indhopper Larsen nåede dog at sætte sit aftryk i UEFA Cup-kampen mod Nancy. Samlet tabte Schalke, men Larsen scorede på hovedstød i 1-0 sejren hjemme. Og til foråret venter nye mål for den ankel-opererede og genfødte dansker i Ruhr-klubben.

SØREN LARSENS SKADER

Ankelen. Operation 12. december 2006. Klar igen i januar.

Ankelen. Frem-foråret 2004 delvist ødelagt af ankel-problemer.

Næsen. Operation 15. december 2006 for bihule-problemer.

Næsen. Blodet flød, da slovenske albuer ramte Larsen i U/16-landsholdet EM-kvalkamp. Angriberen spillede dog kampen færdig.

Knæet. Udenfor fra midten af september 2006 og seks uger frem med delvist overrevet korsbånd i venstre knæ.

Knæet. Menisken-operation i højre knæ juli 2005. Udenfor i starten af sit Schalke-ophold.

Knæet. Generede en del i foråret 2003 i Brøndby.

Låret. En af flere skader i Brøndby-tiden frem til sommeren 2003. Også to fravær med ankelskader og to seksugers-pauser med beskadigede ledbånd.

Maven. Operation efterår 2004. Skæv gang som følge af overbelastning af højre fod. Muskel-operation. Udenfor i otte måneder.

FAKTA OM SØREN LARSEN

Navn: Søren Larsen

Født: 6. september 1981 i Køge

Højde: 194 cm

Vægt: 86 kg

Position: Angriber

Klubber: Køge (1986-2001), Brøndby (2001-2003), Frem (jan. 2003-sommer 2004), Djurgården (2004-2005), Schalke 04 (siden juli 2004). Kontrakt til sommeren 2009.

Meritter: Med Djurgården svensk mester 2005, pokalvinder 2004

Landsholdet: Ni kampe og seks mål på A-landsholdet. Også kampe på U/17, 19 og 21-landsholdene.







Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd


‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

En kæmpe sejr

Set i København – de leder efter ny sportschef

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

I dialog med Brøndby

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

‘Har lukket munden på kritikerne’

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen