Der gik et chok gennem fodbolddanmark, da den tidligere landsholdsmålmand og nuværende OB-legende Lars Høgh fortalte tilbage i august 2018, at han var ramt af kræft, og at situationen var alvorlig. Nu åbner han igen op og fortæller om sin sygdom i et længere interview med Fyens Stiftstidende.
Den folkekære Lars Høgh har jævnligt fortalt offentligheden om sine op og nedture og tilbagefald i forbindelse med sygdomsforløbet, der ikke bare været hårdt for ham, men i særdeleshed også for hans familie.
Læs også:Medie: AGF-assistent bliver ny cheftræner i Viborg
Alligevel har han formået at bevare sin positivisme gennem forløbet, som også er den af grunden til, at han bruger tid og energi på at dele sine oplevelser med omverdenen.
– Fordi jeg syntes, jeg havde – og har – et positivt budskab til andre. Fordi kirurgen, der skulle fjerne min tumor, sagde til mig, at der på min stol havde siddet en mand – en patient – som ikke troede på, at det ville gå godt – og ham gik det heller ikke godt for. Men der havde også siddet en, som troede, det gik fint, og ham gik det fint for. At en kirurg, der egentlig er en slags håndværker, kunne sige sådan gav mig så stor lyst og tro på tingene, siger Lars Høgh til Fyens Stiftstidende.
Læs også:Analyse: EM i Parken er et kapløb mod tiden
Som aktiv fodboldspiller nåede han 817 førsteholdskampe for OB og en legendestatus hos OB’s fans, som fra tribunen har støttet ham af flere ombæringer.
Det skete blandt andet i OB’s hjemmekamp efter, at det var kommet frem, at Lars Høgh var ramt af kræft. Her diskede fansene op med et banner med teksten ”Vi kæmper kamp 818 med dig! Denne redder du også, Høgh!’”
Sideløbende med sine behandlinger er Lars Høgh tilknyttet Brøndby og landsholdet som målmandstræner.
Læs også:Carlsen: Fokus på fordelsreglen
Læs også:Thomas Pyndt fra Tipsbladet er Årets Fortæller 2019
Læs også:FCM-træner er klar til at lukke transfervinduet: Jeg er super godt tilfreds
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
10. gang i træk
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
