Lars Høgh: Derfor valgte jeg at være åben om min sygdom

Den danske målmandlegende har talt åbent om sit sygdomsforløb af flere ombæringer. Et valg han har truffet, fordi han har et positivt budskab, han gerne vil dele med andre.



Der gik et chok gennem fodbolddanmark, da den tidligere landsholdsmålmand og nuværende OB-legende Lars Høgh fortalte tilbage i august 2018, at han var ramt af kræft, og at situationen var alvorlig. Nu åbner han igen op og fortæller om sin sygdom i et længere interview med Fyens Stiftstidende.

Den folkekære Lars Høgh har jævnligt fortalt offentligheden om sine op og nedture og tilbagefald i forbindelse med sygdomsforløbet, der ikke bare været hårdt for ham, men i særdeleshed også for hans familie.

Læs også:Medie: AGF-assistent bliver ny cheftræner i Viborg

Alligevel har han formået at bevare sin positivisme gennem forløbet, som også er den af grunden til, at han bruger tid og energi på at dele sine oplevelser med omverdenen.

– Fordi jeg syntes, jeg havde – og har – et positivt budskab til andre. Fordi kirurgen, der skulle fjerne min tumor, sagde til mig, at der på min stol havde siddet en mand – en patient – som ikke troede på, at det ville gå godt – og ham gik det heller ikke godt for. Men der havde også siddet en, som troede, det gik fint, og ham gik det fint for. At en kirurg, der egentlig er en slags håndværker, kunne sige sådan gav mig så stor lyst og tro på tingene, siger Lars Høgh til Fyens Stiftstidende.

Læs også:Analyse: EM i Parken er et kapløb mod tiden

Som aktiv fodboldspiller nåede han 817 førsteholdskampe for OB og en legendestatus hos OB’s fans, som fra tribunen har støttet ham af flere ombæringer.

Det skete blandt andet i OB’s hjemmekamp efter, at det var kommet frem, at Lars Høgh var ramt af kræft. Her diskede fansene op med et banner med teksten ”Vi kæmper kamp 818 med dig!  Denne redder du også, Høgh!’”

Sideløbende med sine behandlinger er Lars Høgh tilknyttet Brøndby og landsholdet som målmandstræner.

Læs også:Carlsen: Fokus på fordelsreglen
Læs også:Thomas Pyndt fra Tipsbladet er Årets Fortæller 2019
Læs også:FCM-træner er klar til at lukke transfervinduet: Jeg er super godt tilfreds




Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe røgslør af Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

AGF kan ende med millionregning, men…

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Lyon forhandler med dansk profil

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Harry Maguire i chok

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Fortryder FC Barcelona-transfer