Lars Høgh: Derfor valgte jeg at være åben om min sygdom

Den danske målmandlegende har talt åbent om sit sygdomsforløb af flere ombæringer. Et valg han har truffet, fordi han har et positivt budskab, han gerne vil dele med andre.



Der gik et chok gennem fodbolddanmark, da den tidligere landsholdsmålmand og nuværende OB-legende Lars Høgh fortalte tilbage i august 2018, at han var ramt af kræft, og at situationen var alvorlig. Nu åbner han igen op og fortæller om sin sygdom i et længere interview med Fyens Stiftstidende.

Den folkekære Lars Høgh har jævnligt fortalt offentligheden om sine op og nedture og tilbagefald i forbindelse med sygdomsforløbet, der ikke bare været hårdt for ham, men i særdeleshed også for hans familie.

Læs også:Medie: AGF-assistent bliver ny cheftræner i Viborg

Alligevel har han formået at bevare sin positivisme gennem forløbet, som også er den af grunden til, at han bruger tid og energi på at dele sine oplevelser med omverdenen.

– Fordi jeg syntes, jeg havde – og har – et positivt budskab til andre. Fordi kirurgen, der skulle fjerne min tumor, sagde til mig, at der på min stol havde siddet en mand – en patient – som ikke troede på, at det ville gå godt – og ham gik det heller ikke godt for. Men der havde også siddet en, som troede, det gik fint, og ham gik det fint for. At en kirurg, der egentlig er en slags håndværker, kunne sige sådan gav mig så stor lyst og tro på tingene, siger Lars Høgh til Fyens Stiftstidende.

Læs også:Analyse: EM i Parken er et kapløb mod tiden

Som aktiv fodboldspiller nåede han 817 førsteholdskampe for OB og en legendestatus hos OB’s fans, som fra tribunen har støttet ham af flere ombæringer.

Det skete blandt andet i OB’s hjemmekamp efter, at det var kommet frem, at Lars Høgh var ramt af kræft. Her diskede fansene op med et banner med teksten ”Vi kæmper kamp 818 med dig!  Denne redder du også, Høgh!’”

Sideløbende med sine behandlinger er Lars Høgh tilknyttet Brøndby og landsholdet som målmandstræner.

Læs også:Carlsen: Fokus på fordelsreglen
Læs også:Thomas Pyndt fra Tipsbladet er Årets Fortæller 2019
Læs også:FCM-træner er klar til at lukke transfervinduet: Jeg er super godt tilfreds






LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Her er FC Københavns vej i Europa



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kommer med frækt bud på dansk mester

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

FC København kan få Jens Stage-millioner

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

AGF kan ende med millionregning, men…

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

José Mourinho vil have dansk stjerne

Bayern München lurer på choktransfer

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Liverpool – Brentford