Alexander Scholz skrev ny kontrakt i sommer, og Erik Sviatchenko har også lige forlænget.
Der skal meget til, hvis FC Midtjylland skal af med nogle af stjernerne i dette transfervindue, og i stedet ser det ud til, at cheftræner Brian Priske har kontinuitet i holdet og dermed den samme stamme af spillere i foråret.
De danske mestre jagter en gentagelse af sidste sæsons mesterskab, og samtidig er det med vished om, at vinderen af Superligaen i år med al sandsynlighed indtræder i playoffrunden i Champions League. Dermed er man som minimum sikret en plads i Europa League-gruppespillet.
Og derfor er det også vigtigt, at alle stjernerne bliver i klubben et halvt år endnu.
– Jeg er super godt tilfreds. Kan vi fastholde det her, er jeg meget tilfreds, siger Brian Priske til tipsbladet.dk om transfervinduet og forklarer:
Læs også:Transferugen i Danmark: Superligaen venter på topligaerne
– Det vil være forkert at sige, at det betyder alt, men det betyder meget, at du i en trup har erfaring og kontinuitet i holdet og primært i rygraden. Nu tror jeg, vi har været sammen i halvandet år, og det gør, at vi stadig kan udvikle os. Nogle af spillerne er stadig unge og sultne, og det er det, man har brug for. Vi skal ud og præstere og vinde nogle titler. Vores ultimative mål er at blive dansk mester igen, og vi kunne godt tænke os at jagte pokalen.
Indtil videre i transfervinduet er truppen blevet trimmet. Der er sagt farvel til nogle af de spillere, der ikke kunne få fast spilletid. Blandt andre bulgarske Bozhidar Kraev.
– Kraev har kvaliteterne til at spille fast, og der er jeg også sådan skruet sammen, at hvis jeg ikke kan tilbyde spillerne det, skal man også nogle gange acceptere, at de kan få lov til at søge græsgange andre steder. Kraev er bulgarsk landsholdsspiller og har en relativt høj anciennitet på holdet dernede, så han skal ud og spille. Jeg er ikke interesseret i at beholde en mand, der er landsholdsspiller og primært sidder på bænken, siger Brian Priske og forklarer:
– Jeg har været glad for Kraev, specielt i starten, da vi så fik Pione ind i efteråret, ændrede det billedet lidt for Kraev.
Brian Priske kan også kigge på en trup, der har stor konkurrence og mange gode navne. Derfor er træneren også tryg ved bredden og kvaliteten.
Læs også:Dansker vraget i Sverige: Har haft en ærlig snak med træneren
Der er eksempelvis en spiller som Gustav Isaksen, der har vist lovende takter og står på tærsklen til et gennembrud i FC Midtjylland. Spørgsmålet er, om det ikke også skal være nu for talentet, der er i hård konkurrence om spilletid.
– Det er måske altid hårdt at sige. Ligesom mange andre spillere har Gustav brug for at spille og spille ofte, og i sidste ende er det hans kvaliteter, der afgør det, men nogle gange handler det også om at have en trup, der tillader, at man har plads til nogle af de unge og giver dem den tillid, de skal have. I efteråret vidste vi godt, at vi ville være relativt mange, fordi det var et okay hårdt efterår i forhold til rejseaktivitet og Champions League, siger Isaksens cheftræner.
FC Midtjylland har stadig nogle småting, der skal styr på i forhold til transfers. Mayron George og Chuma Anene har næppe en fremtid i klubben, og de skal formentlig finde nye græsgange i dette transfervindue.
FCM fører Superligaen med samme pointantal som Brøndby, der er nummer to.
Læs også:To danskere modtog stemmer til stor belgisk pris
Læs også:Flere Premier League-kampe bliver flyttet
Læs også:FC København og AGF mødes i testkampe
LIVE
LIVE: Legende tror, Manchester City vinder
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Fyrer landstræner to måneder før VM
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
OB – Randers FC
Fik blackout på Brøndby Stadion
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
Her spiller Lasse Schöne i dag
NYHEDER
Det er aldrig sket før
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
Fifa kritiserer transportpriser under
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
