Alexander Scholz skrev ny kontrakt i sommer, og Erik Sviatchenko har også lige forlænget.
Der skal meget til, hvis FC Midtjylland skal af med nogle af stjernerne i dette transfervindue, og i stedet ser det ud til, at cheftræner Brian Priske har kontinuitet i holdet og dermed den samme stamme af spillere i foråret.
De danske mestre jagter en gentagelse af sidste sæsons mesterskab, og samtidig er det med vished om, at vinderen af Superligaen i år med al sandsynlighed indtræder i playoffrunden i Champions League. Dermed er man som minimum sikret en plads i Europa League-gruppespillet.
Og derfor er det også vigtigt, at alle stjernerne bliver i klubben et halvt år endnu.
– Jeg er super godt tilfreds. Kan vi fastholde det her, er jeg meget tilfreds, siger Brian Priske til tipsbladet.dk om transfervinduet og forklarer:
Læs også:Transferugen i Danmark: Superligaen venter på topligaerne
– Det vil være forkert at sige, at det betyder alt, men det betyder meget, at du i en trup har erfaring og kontinuitet i holdet og primært i rygraden. Nu tror jeg, vi har været sammen i halvandet år, og det gør, at vi stadig kan udvikle os. Nogle af spillerne er stadig unge og sultne, og det er det, man har brug for. Vi skal ud og præstere og vinde nogle titler. Vores ultimative mål er at blive dansk mester igen, og vi kunne godt tænke os at jagte pokalen.
Indtil videre i transfervinduet er truppen blevet trimmet. Der er sagt farvel til nogle af de spillere, der ikke kunne få fast spilletid. Blandt andre bulgarske Bozhidar Kraev.
– Kraev har kvaliteterne til at spille fast, og der er jeg også sådan skruet sammen, at hvis jeg ikke kan tilbyde spillerne det, skal man også nogle gange acceptere, at de kan få lov til at søge græsgange andre steder. Kraev er bulgarsk landsholdsspiller og har en relativt høj anciennitet på holdet dernede, så han skal ud og spille. Jeg er ikke interesseret i at beholde en mand, der er landsholdsspiller og primært sidder på bænken, siger Brian Priske og forklarer:
– Jeg har været glad for Kraev, specielt i starten, da vi så fik Pione ind i efteråret, ændrede det billedet lidt for Kraev.
Brian Priske kan også kigge på en trup, der har stor konkurrence og mange gode navne. Derfor er træneren også tryg ved bredden og kvaliteten.
Læs også:Dansker vraget i Sverige: Har haft en ærlig snak med træneren
Der er eksempelvis en spiller som Gustav Isaksen, der har vist lovende takter og står på tærsklen til et gennembrud i FC Midtjylland. Spørgsmålet er, om det ikke også skal være nu for talentet, der er i hård konkurrence om spilletid.
– Det er måske altid hårdt at sige. Ligesom mange andre spillere har Gustav brug for at spille og spille ofte, og i sidste ende er det hans kvaliteter, der afgør det, men nogle gange handler det også om at have en trup, der tillader, at man har plads til nogle af de unge og giver dem den tillid, de skal have. I efteråret vidste vi godt, at vi ville være relativt mange, fordi det var et okay hårdt efterår i forhold til rejseaktivitet og Champions League, siger Isaksens cheftræner.
FC Midtjylland har stadig nogle småting, der skal styr på i forhold til transfers. Mayron George og Chuma Anene har næppe en fremtid i klubben, og de skal formentlig finde nye græsgange i dette transfervindue.
FCM fører Superligaen med samme pointantal som Brøndby, der er nummer to.
Læs også:To danskere modtog stemmer til stor belgisk pris
Læs også:Flere Premier League-kampe bliver flyttet
Læs også:FC København og AGF mødes i testkampe
LIVE
LIVE: FCK-fans med markant budskab
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
FC Nordsjælland vinder i egen hule
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
Barcelona tager smal sejr
Silkeborg klasker Randers
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
Benhård Brian Riemer-melding
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
EKSKLUSIVT
