Alexander Scholz skrev ny kontrakt i sommer, og Erik Sviatchenko har også lige forlænget.
Der skal meget til, hvis FC Midtjylland skal af med nogle af stjernerne i dette transfervindue, og i stedet ser det ud til, at cheftræner Brian Priske har kontinuitet i holdet og dermed den samme stamme af spillere i foråret.
De danske mestre jagter en gentagelse af sidste sæsons mesterskab, og samtidig er det med vished om, at vinderen af Superligaen i år med al sandsynlighed indtræder i playoffrunden i Champions League. Dermed er man som minimum sikret en plads i Europa League-gruppespillet.
Og derfor er det også vigtigt, at alle stjernerne bliver i klubben et halvt år endnu.
– Jeg er super godt tilfreds. Kan vi fastholde det her, er jeg meget tilfreds, siger Brian Priske til tipsbladet.dk om transfervinduet og forklarer:
Læs også:Transferugen i Danmark: Superligaen venter på topligaerne
– Det vil være forkert at sige, at det betyder alt, men det betyder meget, at du i en trup har erfaring og kontinuitet i holdet og primært i rygraden. Nu tror jeg, vi har været sammen i halvandet år, og det gør, at vi stadig kan udvikle os. Nogle af spillerne er stadig unge og sultne, og det er det, man har brug for. Vi skal ud og præstere og vinde nogle titler. Vores ultimative mål er at blive dansk mester igen, og vi kunne godt tænke os at jagte pokalen.
Indtil videre i transfervinduet er truppen blevet trimmet. Der er sagt farvel til nogle af de spillere, der ikke kunne få fast spilletid. Blandt andre bulgarske Bozhidar Kraev.
– Kraev har kvaliteterne til at spille fast, og der er jeg også sådan skruet sammen, at hvis jeg ikke kan tilbyde spillerne det, skal man også nogle gange acceptere, at de kan få lov til at søge græsgange andre steder. Kraev er bulgarsk landsholdsspiller og har en relativt høj anciennitet på holdet dernede, så han skal ud og spille. Jeg er ikke interesseret i at beholde en mand, der er landsholdsspiller og primært sidder på bænken, siger Brian Priske og forklarer:
– Jeg har været glad for Kraev, specielt i starten, da vi så fik Pione ind i efteråret, ændrede det billedet lidt for Kraev.
Brian Priske kan også kigge på en trup, der har stor konkurrence og mange gode navne. Derfor er træneren også tryg ved bredden og kvaliteten.
Læs også:Dansker vraget i Sverige: Har haft en ærlig snak med træneren
Der er eksempelvis en spiller som Gustav Isaksen, der har vist lovende takter og står på tærsklen til et gennembrud i FC Midtjylland. Spørgsmålet er, om det ikke også skal være nu for talentet, der er i hård konkurrence om spilletid.
– Det er måske altid hårdt at sige. Ligesom mange andre spillere har Gustav brug for at spille og spille ofte, og i sidste ende er det hans kvaliteter, der afgør det, men nogle gange handler det også om at have en trup, der tillader, at man har plads til nogle af de unge og giver dem den tillid, de skal have. I efteråret vidste vi godt, at vi ville være relativt mange, fordi det var et okay hårdt efterår i forhold til rejseaktivitet og Champions League, siger Isaksens cheftræner.
FC Midtjylland har stadig nogle småting, der skal styr på i forhold til transfers. Mayron George og Chuma Anene har næppe en fremtid i klubben, og de skal formentlig finde nye græsgange i dette transfervindue.
FCM fører Superligaen med samme pointantal som Brøndby, der er nummer to.
Læs også:To danskere modtog stemmer til stor belgisk pris
Læs også:Flere Premier League-kampe bliver flyttet
Læs også:FC København og AGF mødes i testkampe
LIVE
LIVE: Topspiller færdig
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Henter FC København-spiller
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
NYHEDER
