Alexander Scholz skrev ny kontrakt i sommer, og Erik Sviatchenko har også lige forlænget.
Der skal meget til, hvis FC Midtjylland skal af med nogle af stjernerne i dette transfervindue, og i stedet ser det ud til, at cheftræner Brian Priske har kontinuitet i holdet og dermed den samme stamme af spillere i foråret.
De danske mestre jagter en gentagelse af sidste sæsons mesterskab, og samtidig er det med vished om, at vinderen af Superligaen i år med al sandsynlighed indtræder i playoffrunden i Champions League. Dermed er man som minimum sikret en plads i Europa League-gruppespillet.
Og derfor er det også vigtigt, at alle stjernerne bliver i klubben et halvt år endnu.
– Jeg er super godt tilfreds. Kan vi fastholde det her, er jeg meget tilfreds, siger Brian Priske til tipsbladet.dk om transfervinduet og forklarer:
Læs også:Transferugen i Danmark: Superligaen venter på topligaerne
– Det vil være forkert at sige, at det betyder alt, men det betyder meget, at du i en trup har erfaring og kontinuitet i holdet og primært i rygraden. Nu tror jeg, vi har været sammen i halvandet år, og det gør, at vi stadig kan udvikle os. Nogle af spillerne er stadig unge og sultne, og det er det, man har brug for. Vi skal ud og præstere og vinde nogle titler. Vores ultimative mål er at blive dansk mester igen, og vi kunne godt tænke os at jagte pokalen.
Indtil videre i transfervinduet er truppen blevet trimmet. Der er sagt farvel til nogle af de spillere, der ikke kunne få fast spilletid. Blandt andre bulgarske Bozhidar Kraev.
– Kraev har kvaliteterne til at spille fast, og der er jeg også sådan skruet sammen, at hvis jeg ikke kan tilbyde spillerne det, skal man også nogle gange acceptere, at de kan få lov til at søge græsgange andre steder. Kraev er bulgarsk landsholdsspiller og har en relativt høj anciennitet på holdet dernede, så han skal ud og spille. Jeg er ikke interesseret i at beholde en mand, der er landsholdsspiller og primært sidder på bænken, siger Brian Priske og forklarer:
– Jeg har været glad for Kraev, specielt i starten, da vi så fik Pione ind i efteråret, ændrede det billedet lidt for Kraev.
Brian Priske kan også kigge på en trup, der har stor konkurrence og mange gode navne. Derfor er træneren også tryg ved bredden og kvaliteten.
Læs også:Dansker vraget i Sverige: Har haft en ærlig snak med træneren
Der er eksempelvis en spiller som Gustav Isaksen, der har vist lovende takter og står på tærsklen til et gennembrud i FC Midtjylland. Spørgsmålet er, om det ikke også skal være nu for talentet, der er i hård konkurrence om spilletid.
– Det er måske altid hårdt at sige. Ligesom mange andre spillere har Gustav brug for at spille og spille ofte, og i sidste ende er det hans kvaliteter, der afgør det, men nogle gange handler det også om at have en trup, der tillader, at man har plads til nogle af de unge og giver dem den tillid, de skal have. I efteråret vidste vi godt, at vi ville være relativt mange, fordi det var et okay hårdt efterår i forhold til rejseaktivitet og Champions League, siger Isaksens cheftræner.
FC Midtjylland har stadig nogle småting, der skal styr på i forhold til transfers. Mayron George og Chuma Anene har næppe en fremtid i klubben, og de skal formentlig finde nye græsgange i dette transfervindue.
FCM fører Superligaen med samme pointantal som Brøndby, der er nummer to.
Læs også:To danskere modtog stemmer til stor belgisk pris
Læs også:Flere Premier League-kampe bliver flyttet
Læs også:FC København og AGF mødes i testkampe
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
TIPSBLADETS DOM
Det var fuldstændig galimatias!
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
Steve Cooper varsler store ændringer
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
EKSKLUSIVT
Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
