Alexander Scholz skrev ny kontrakt i sommer, og Erik Sviatchenko har også lige forlænget.
Der skal meget til, hvis FC Midtjylland skal af med nogle af stjernerne i dette transfervindue, og i stedet ser det ud til, at cheftræner Brian Priske har kontinuitet i holdet og dermed den samme stamme af spillere i foråret.
De danske mestre jagter en gentagelse af sidste sæsons mesterskab, og samtidig er det med vished om, at vinderen af Superligaen i år med al sandsynlighed indtræder i playoffrunden i Champions League. Dermed er man som minimum sikret en plads i Europa League-gruppespillet.
Og derfor er det også vigtigt, at alle stjernerne bliver i klubben et halvt år endnu.
– Jeg er super godt tilfreds. Kan vi fastholde det her, er jeg meget tilfreds, siger Brian Priske til tipsbladet.dk om transfervinduet og forklarer:
Læs også:Transferugen i Danmark: Superligaen venter på topligaerne
– Det vil være forkert at sige, at det betyder alt, men det betyder meget, at du i en trup har erfaring og kontinuitet i holdet og primært i rygraden. Nu tror jeg, vi har været sammen i halvandet år, og det gør, at vi stadig kan udvikle os. Nogle af spillerne er stadig unge og sultne, og det er det, man har brug for. Vi skal ud og præstere og vinde nogle titler. Vores ultimative mål er at blive dansk mester igen, og vi kunne godt tænke os at jagte pokalen.
Indtil videre i transfervinduet er truppen blevet trimmet. Der er sagt farvel til nogle af de spillere, der ikke kunne få fast spilletid. Blandt andre bulgarske Bozhidar Kraev.
– Kraev har kvaliteterne til at spille fast, og der er jeg også sådan skruet sammen, at hvis jeg ikke kan tilbyde spillerne det, skal man også nogle gange acceptere, at de kan få lov til at søge græsgange andre steder. Kraev er bulgarsk landsholdsspiller og har en relativt høj anciennitet på holdet dernede, så han skal ud og spille. Jeg er ikke interesseret i at beholde en mand, der er landsholdsspiller og primært sidder på bænken, siger Brian Priske og forklarer:
– Jeg har været glad for Kraev, specielt i starten, da vi så fik Pione ind i efteråret, ændrede det billedet lidt for Kraev.
Brian Priske kan også kigge på en trup, der har stor konkurrence og mange gode navne. Derfor er træneren også tryg ved bredden og kvaliteten.
Læs også:Dansker vraget i Sverige: Har haft en ærlig snak med træneren
Der er eksempelvis en spiller som Gustav Isaksen, der har vist lovende takter og står på tærsklen til et gennembrud i FC Midtjylland. Spørgsmålet er, om det ikke også skal være nu for talentet, der er i hård konkurrence om spilletid.
– Det er måske altid hårdt at sige. Ligesom mange andre spillere har Gustav brug for at spille og spille ofte, og i sidste ende er det hans kvaliteter, der afgør det, men nogle gange handler det også om at have en trup, der tillader, at man har plads til nogle af de unge og giver dem den tillid, de skal have. I efteråret vidste vi godt, at vi ville være relativt mange, fordi det var et okay hårdt efterår i forhold til rejseaktivitet og Champions League, siger Isaksens cheftræner.
FC Midtjylland har stadig nogle småting, der skal styr på i forhold til transfers. Mayron George og Chuma Anene har næppe en fremtid i klubben, og de skal formentlig finde nye græsgange i dette transfervindue.
FCM fører Superligaen med samme pointantal som Brøndby, der er nummer to.
Læs også:To danskere modtog stemmer til stor belgisk pris
Læs også:Flere Premier League-kampe bliver flyttet
Læs også:FC København og AGF mødes i testkampe
LIVE
TransferLIVE: Nu er han solgt
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
TOPNYHED
‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
NYHEDER
Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
MEDIE
Afviser kæmpebud
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff
TRANSFER
Benjamin Schmedes med transfer-udmelding
DAGENS SPILFORSLAG
Londonderby med mål
TOPNYHED
– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH
EKSKLUSIVT
Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA
TRANSFER
Jakub Trefil skifter til Danmark
TRANSFER
Viborg præsenterer ny spiller
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub sælger angriber
TOPNYHED
Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue
TRANSFER
Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark
MEDIE
AGF forsøgte at hente Celtic-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga
EKSKLUSIVT
