Transferugen i Danmark: Superligaen venter på topligaerne

Det blev en stille uge på transfermarkedet i Danmark, hvor klubberne tydeligvis venter på, at der kommer penge i omløb.



Transferugen er fra Tipsbladet fredag og kommer også de følgende tre fredage. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren hver fredag – se mere her.

Norske Jørgen Skjelviks fremtid i OB har været et lidt større tema, end den slags normalt ville være omkring habile, 29-årige venstre backs, der meget sjældent gør forskellen på sølvtøj eller ej i midterklubber.

Det påfaldende i sagen om Skjelvik er, at OB’s sportsdirektør, Michael Hemmingsen, allerede i sommerens vindue erklærede, at backen fortsatte i OB i 2021.

Det var nyt for spilleren og hans moderklub LA Galaxy, så indtil den forgangne uge vidste man ikke med sikkerhed uden for OB og Skjelvik-lejren, om den aftale nu også blev til noget.

Læs også:Officielt: Vejle køber forsvarsspiller i Kroatien

Det gjorde den så for en lille uge siden, og det er da et spørgsmål mindre for OB at forholde sig til med cheftræneren Jakob Michelsens stop lurende forude senest til udgangen af juni.

20-årige Ertegrul Teksen forlod for et halvt år siden Brøndby i jagten på seniorspilletid i Lyngby, og han skal nu fortsætte selvsamme jagt i tyrkiske Konyaspor, der har indgået en længere kontrakt med den tidligere U16-landsholdsspiller.

Bozhidar Kraev, omtalt andetsteds på disse sider, kom tilbage og fik chancen i FC Midtjylland i første halvsæson, men noget stort hit blev han aldrig, og en udlejning til Familicao i Portugal tyder på, at tiden i FCM er forbi, mens Gustav Isaksen nok står til flere kampe.

Læs også:Anders Lindegaard bliver i traditionsklub trods nedrykning

Ellers har den seneste uge været mere afventende end åbningsugen. Adskillige klubber har linet nye spillere op i tilfælde af, at der bliver solgt folk fra, herunder i Randers, hvor André Rømer er interessant for svenske Elfsborg, som Ekstra Bladet torsdag kunne fortælle om. Men ifølge Tipsbladets oplysninger er også andre spillere i Randers-truppen i disse uger interessante for udenlandske klubber.

I de større Superliga-klubber afventer man, om udenlandske klubber byder nok til, at man føler sig nødsaget til at sælge profiler. Det kan ikke udelukkes i de to kommende uger, selvom flertallet af handler helt sikkert først venter til sommer.

right

Læs også:Vinterpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:SønderjyskE og OB delte i kold testkamp
Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021






LIVE

TransferLIVE: Ny cheftræner på plads

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Medie: FC København jagter Michael Parker

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt transferrygte skydes ned

LIVE: DR Congo – Danmark

De 10 største stjerner, der misser VM

– Højlund kan ikke holde det ud mere!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Uventet skifte?

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Superliga-træner tilknytter agent



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?