Transferugen er fra Tipsbladet fredag og kommer også de følgende tre fredage. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren hver fredag – se mere her.
Norske Jørgen Skjelviks fremtid i OB har været et lidt større tema, end den slags normalt ville være omkring habile, 29-årige venstre backs, der meget sjældent gør forskellen på sølvtøj eller ej i midterklubber.
Det påfaldende i sagen om Skjelvik er, at OB’s sportsdirektør, Michael Hemmingsen, allerede i sommerens vindue erklærede, at backen fortsatte i OB i 2021.
Det var nyt for spilleren og hans moderklub LA Galaxy, så indtil den forgangne uge vidste man ikke med sikkerhed uden for OB og Skjelvik-lejren, om den aftale nu også blev til noget.
Læs også:Officielt: Vejle køber forsvarsspiller i Kroatien
Det gjorde den så for en lille uge siden, og det er da et spørgsmål mindre for OB at forholde sig til med cheftræneren Jakob Michelsens stop lurende forude senest til udgangen af juni.
20-årige Ertegrul Teksen forlod for et halvt år siden Brøndby i jagten på seniorspilletid i Lyngby, og han skal nu fortsætte selvsamme jagt i tyrkiske Konyaspor, der har indgået en længere kontrakt med den tidligere U16-landsholdsspiller.
Bozhidar Kraev, omtalt andetsteds på disse sider, kom tilbage og fik chancen i FC Midtjylland i første halvsæson, men noget stort hit blev han aldrig, og en udlejning til Familicao i Portugal tyder på, at tiden i FCM er forbi, mens Gustav Isaksen nok står til flere kampe.
Læs også:Anders Lindegaard bliver i traditionsklub trods nedrykning
Ellers har den seneste uge været mere afventende end åbningsugen. Adskillige klubber har linet nye spillere op i tilfælde af, at der bliver solgt folk fra, herunder i Randers, hvor André Rømer er interessant for svenske Elfsborg, som Ekstra Bladet torsdag kunne fortælle om. Men ifølge Tipsbladets oplysninger er også andre spillere i Randers-truppen i disse uger interessante for udenlandske klubber.
I de større Superliga-klubber afventer man, om udenlandske klubber byder nok til, at man føler sig nødsaget til at sælge profiler. Det kan ikke udelukkes i de to kommende uger, selvom flertallet af handler helt sikkert først venter til sommer.

Læs også:Vinterpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:SønderjyskE og OB delte i kold testkamp
Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021
LIVE
VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
LIVE
TransferLIVE: Newcastle tæt på overraskende køb
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
Færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Argentina – Egypten
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
Belgien knuser USA
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
OPTAKT
Schweiz – Colombia
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
Don Ø: Mange rystede på hovedet
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
EKSKLUSIVT
