Liga sat på pause efter brandattentat

Bolden kommer ikke til at rulle i den cypriotiske liga lige foreløbig.



Cypriotisk fodbold befinder sig i øjeblikket i en opsigtsvækkende krise. 

Efter en rystende episode mandag morgen er den cypriotiske liga nemlig blvet sat på pause, idet ligaens dommere har valgt at strejke. 

Ifølge The Guardian er det brandattentat på en bil, der er årsagen til dommernes strejke. 

– Dommerne på Cypern strejker på ubestemt tid efter et angiveligt brandattentat på en bil, der tilhører en dommers mor, hvilket er den seneste episode i en terrorkampagne, der har kørt i næsten et årti, skriver The Guardian. 

Som resultat af strejken har Cyperns fodboldforbund sat landets bedste række på pause på ubestemt tid. Fodboldforbundet meddeler, at man viser 'ubetinget' støtte til de cypriotiske dommere, der forlanger forbedret sikkerhed for dem selv og deres familier. 

Cypriotiske medier har rapporteret, at en bil tilhørende dommer Menelaos Antoniou mandag morgen brød ud i flammer, og politiet har efterfølgende bekræftet, at de er i gang med at undersøge sagen. 

Antoniou passede søndag aften fløjten i topkampen mellem Limassol og Pafos, og efter mandagens episode meddelte fodboldforbundet, at kampen mellem Salamina og Ethnikos ville blive udsat. 

De cypriotiske dommere har sendt et brev til fodboldforbundet, hvor dommerne har meddelt, at de har valgt at streje på grund af de fortsatte angreb, som dommerne og deres familier er blevet udsat for. 

Mandagens episode er langt fra et enkeltstående tilfælde. Tilbage i juni blev det cypriotiske fodboldforbunds hovedkvarter bombet, mens ligaen i 2020 blev sat på pause i en uge, da en bombe blev placeret på en dommers bil. 

Tidligere angreb daterer sig tilbage til 2015, og et tidligere angreb har også været rettet mod en dommers mor. Ifølge The Guardian spekuleres der i, at de mange angreb relaterer sig til forsøg på matchfixing i cypriotisk fodbold. 





LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer



LIVE

TransferLIVE: Filip Jørgensen tæt på denne klub

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

FCK misser landsholdsspiller

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Har budt en milliard

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rodri er blevet opereret i ryggen

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

På vippen i FCN: Afklaring meget snart



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Gaveregn over FC Midtjylland