Liga sat på pause efter brandattentat

Bolden kommer ikke til at rulle i den cypriotiske liga lige foreløbig.



Cypriotisk fodbold befinder sig i øjeblikket i en opsigtsvækkende krise. 

Efter en rystende episode mandag morgen er den cypriotiske liga nemlig blvet sat på pause, idet ligaens dommere har valgt at strejke. 

Ifølge The Guardian er det brandattentat på en bil, der er årsagen til dommernes strejke. 

– Dommerne på Cypern strejker på ubestemt tid efter et angiveligt brandattentat på en bil, der tilhører en dommers mor, hvilket er den seneste episode i en terrorkampagne, der har kørt i næsten et årti, skriver The Guardian. 

Som resultat af strejken har Cyperns fodboldforbund sat landets bedste række på pause på ubestemt tid. Fodboldforbundet meddeler, at man viser 'ubetinget' støtte til de cypriotiske dommere, der forlanger forbedret sikkerhed for dem selv og deres familier. 

Cypriotiske medier har rapporteret, at en bil tilhørende dommer Menelaos Antoniou mandag morgen brød ud i flammer, og politiet har efterfølgende bekræftet, at de er i gang med at undersøge sagen. 

Antoniou passede søndag aften fløjten i topkampen mellem Limassol og Pafos, og efter mandagens episode meddelte fodboldforbundet, at kampen mellem Salamina og Ethnikos ville blive udsat. 

De cypriotiske dommere har sendt et brev til fodboldforbundet, hvor dommerne har meddelt, at de har valgt at streje på grund af de fortsatte angreb, som dommerne og deres familier er blevet udsat for. 

Mandagens episode er langt fra et enkeltstående tilfælde. Tilbage i juni blev det cypriotiske fodboldforbunds hovedkvarter bombet, mens ligaen i 2020 blev sat på pause i en uge, da en bombe blev placeret på en dommers bil. 

Tidligere angreb daterer sig tilbage til 2015, og et tidligere angreb har også været rettet mod en dommers mor. Ifølge The Guardian spekuleres der i, at de mange angreb relaterer sig til forsøg på matchfixing i cypriotisk fodbold. 





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Klar transfermelding

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Denne klub drømmer om Højbjerg

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

AGF køber ham

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

– Jeg er dum

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Østrig – Jordan

– Jeg er dybt chokeret og forundret

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Saudi-Arabien – Uruguay

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’