Cypriotisk fodbold befinder sig i øjeblikket i en opsigtsvækkende krise.
Efter en rystende episode mandag morgen er den cypriotiske liga nemlig blvet sat på pause, idet ligaens dommere har valgt at strejke.
Ifølge The Guardian er det brandattentat på en bil, der er årsagen til dommernes strejke.
– Dommerne på Cypern strejker på ubestemt tid efter et angiveligt brandattentat på en bil, der tilhører en dommers mor, hvilket er den seneste episode i en terrorkampagne, der har kørt i næsten et årti, skriver The Guardian.
Som resultat af strejken har Cyperns fodboldforbund sat landets bedste række på pause på ubestemt tid. Fodboldforbundet meddeler, at man viser 'ubetinget' støtte til de cypriotiske dommere, der forlanger forbedret sikkerhed for dem selv og deres familier.
Cypriotiske medier har rapporteret, at en bil tilhørende dommer Menelaos Antoniou mandag morgen brød ud i flammer, og politiet har efterfølgende bekræftet, at de er i gang med at undersøge sagen.
Antoniou passede søndag aften fløjten i topkampen mellem Limassol og Pafos, og efter mandagens episode meddelte fodboldforbundet, at kampen mellem Salamina og Ethnikos ville blive udsat.
De cypriotiske dommere har sendt et brev til fodboldforbundet, hvor dommerne har meddelt, at de har valgt at streje på grund af de fortsatte angreb, som dommerne og deres familier er blevet udsat for.
Mandagens episode er langt fra et enkeltstående tilfælde. Tilbage i juni blev det cypriotiske fodboldforbunds hovedkvarter bombet, mens ligaen i 2020 blev sat på pause i en uge, da en bombe blev placeret på en dommers bil.
Tidligere angreb daterer sig tilbage til 2015, og et tidligere angreb har også været rettet mod en dommers mor. Ifølge The Guardian spekuleres der i, at de mange angreb relaterer sig til forsøg på matchfixing i cypriotisk fodbold.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
Knuser transferrekord
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre forlænger med stort talent
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
Stor profil ude af Frankrig-brag
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT