Cypriotisk fodbold befinder sig i øjeblikket i en opsigtsvækkende krise.
Efter en rystende episode mandag morgen er den cypriotiske liga nemlig blvet sat på pause, idet ligaens dommere har valgt at strejke.
Ifølge The Guardian er det brandattentat på en bil, der er årsagen til dommernes strejke.
– Dommerne på Cypern strejker på ubestemt tid efter et angiveligt brandattentat på en bil, der tilhører en dommers mor, hvilket er den seneste episode i en terrorkampagne, der har kørt i næsten et årti, skriver The Guardian.
Som resultat af strejken har Cyperns fodboldforbund sat landets bedste række på pause på ubestemt tid. Fodboldforbundet meddeler, at man viser 'ubetinget' støtte til de cypriotiske dommere, der forlanger forbedret sikkerhed for dem selv og deres familier.
Cypriotiske medier har rapporteret, at en bil tilhørende dommer Menelaos Antoniou mandag morgen brød ud i flammer, og politiet har efterfølgende bekræftet, at de er i gang med at undersøge sagen.
Antoniou passede søndag aften fløjten i topkampen mellem Limassol og Pafos, og efter mandagens episode meddelte fodboldforbundet, at kampen mellem Salamina og Ethnikos ville blive udsat.
De cypriotiske dommere har sendt et brev til fodboldforbundet, hvor dommerne har meddelt, at de har valgt at streje på grund af de fortsatte angreb, som dommerne og deres familier er blevet udsat for.
Mandagens episode er langt fra et enkeltstående tilfælde. Tilbage i juni blev det cypriotiske fodboldforbunds hovedkvarter bombet, mens ligaen i 2020 blev sat på pause i en uge, da en bombe blev placeret på en dommers bil.
Tidligere angreb daterer sig tilbage til 2015, og et tidligere angreb har også været rettet mod en dommers mor. Ifølge The Guardian spekuleres der i, at de mange angreb relaterer sig til forsøg på matchfixing i cypriotisk fodbold.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
OPTAKT
Brighton – Manchester United
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
OPTAKT
Fulham – Newcastle
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
OPTAKT
Liverpool – Brentford
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
TIPSBLADET SPECIAL