Efter 34 års fravær fra den bedste række har Pisa i skrivende stund kurs mod en retur til Serie A, og det er i høj grad takket være Alexander Lind.
Den tidligere Silkeborg-profil har været brandvarm i den seneste måneds tid, hvor han har scoret tre mål i Pisas seneste fire kampe i Serie B.
Lørdag blev det både til et mål og en assist for Alexander Lind, da Pisa slog Mantova med 3-2 og dermed holdt i andenpladsen, der giver direkte oprykning til Serie A.
Den tidligere Pisa-dansker Klaus Berggreen var for nyligt på besøg i sin gamle klub, der udover Alexander Lind også råder over Malthe Højholt og Oliver Abildgaard, og den tidligere danske landsholdsspiller er selvsagt begejstret over Alexander Linds knivskarpe form.
– Han viste det også i Danmark. Når Lind eksploderer og har momentum, så er han virkelig stærk og ustoppelig. Han skal være god til at håndtere de fysiske udsving i formen, lyder det, ifølge La Nazione, fra Klaus Berggreen, der selv spillede for Pisa fra 1982 til 1986.
Klaus Berggreen kom med nogle råd til Pisas tre danskere, da han for nogle måneder siden besøgte sin gamle klub.
– Jeg gav tre råd til drengene. Det første var, at de ikke skulle danne en lille klike og kun tale med hinanden. Jeg understregede på det kraftigste, at de skulle integrere sig godt og bruge tid sammen med de andre italienske spillere. Og jeg ved, at de har lyttet til mig.
– Det andet råd var, at de skulle prøve at lære det italienske sprog, men her lærte jeg dem nogle tricks, som jeg ikke vil nævne her. Og mit sidste råd var, at de ikke skulle spille for sig selv, men for trøjen. Kogt ned til tre ord: Sammenhold, mentalitet og sprog, lyder det fra Klaus Berggreen.
I interviewet fortæller Klaus Berggreen desuden, at han også har rost Pisas præsident Giuseppe Corrado for at have satset på danske indkøb i sommer, hvilket da også har vist sig som en god disposition indtil videre.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
10. gang i træk
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
HELT VILDT