Lind bomber i Italien: ‘Ustoppelig’

Alexander Lind er brandvarm i Pisa i øjeblikket, og det glæder Klaus Berggreen, der for nyligt var på besøg i danskerklubben.



Efter 34 års fravær fra den bedste række har Pisa i skrivende stund kurs mod en retur til Serie A, og det er i høj grad takket være Alexander Lind.

Den tidligere Silkeborg-profil har været brandvarm i den seneste måneds tid, hvor han har scoret tre mål i Pisas seneste fire kampe i Serie B.

Lørdag blev det både til et mål og en assist for Alexander Lind, da Pisa slog Mantova med 3-2 og dermed holdt i andenpladsen, der giver direkte oprykning til Serie A.

Den tidligere Pisa-dansker Klaus Berggreen var for nyligt på besøg i sin gamle klub, der udover Alexander Lind også råder over Malthe Højholt og Oliver Abildgaard, og den tidligere danske landsholdsspiller er selvsagt begejstret over Alexander Linds knivskarpe form.

– Han viste det også i Danmark. Når Lind eksploderer og har momentum, så er han virkelig stærk og ustoppelig. Han skal være god til at håndtere de fysiske udsving i formen, lyder det, ifølge La Nazione, fra Klaus Berggreen, der selv spillede for Pisa fra 1982 til 1986.

Klaus Berggreen kom med nogle råd til Pisas tre danskere, da han for nogle måneder siden besøgte sin gamle klub.

– Jeg gav tre råd til drengene. Det første var, at de ikke skulle danne en lille klike og kun tale med hinanden. Jeg understregede på det kraftigste, at de skulle integrere sig godt og bruge tid sammen med de andre italienske spillere. Og jeg ved, at de har lyttet til mig.

– Det andet råd var, at de skulle prøve at lære det italienske sprog, men her lærte jeg dem nogle tricks, som jeg ikke vil nævne her. Og mit sidste råd var, at de ikke skulle spille for sig selv, men for trøjen. Kogt ned til tre ord: Sammenhold, mentalitet og sprog, lyder det fra Klaus Berggreen.

I interviewet fortæller Klaus Berggreen desuden, at han også har rost Pisas præsident Giuseppe Corrado for at have satset på danske indkøb i sommer, hvilket da også har vist sig som en god disposition indtil videre.





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kæmpe røgslør af Brøndby

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

AGF kan ende med millionregning, men…

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bayern München lurer på choktransfer

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Brighton – Manchester United

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Harry Maguire i chok

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er