Lind bomber i Italien: ‘Ustoppelig’

Alexander Lind er brandvarm i Pisa i øjeblikket, og det glæder Klaus Berggreen, der for nyligt var på besøg i danskerklubben.



Efter 34 års fravær fra den bedste række har Pisa i skrivende stund kurs mod en retur til Serie A, og det er i høj grad takket være Alexander Lind.

Den tidligere Silkeborg-profil har været brandvarm i den seneste måneds tid, hvor han har scoret tre mål i Pisas seneste fire kampe i Serie B.

Lørdag blev det både til et mål og en assist for Alexander Lind, da Pisa slog Mantova med 3-2 og dermed holdt i andenpladsen, der giver direkte oprykning til Serie A.

Den tidligere Pisa-dansker Klaus Berggreen var for nyligt på besøg i sin gamle klub, der udover Alexander Lind også råder over Malthe Højholt og Oliver Abildgaard, og den tidligere danske landsholdsspiller er selvsagt begejstret over Alexander Linds knivskarpe form.

– Han viste det også i Danmark. Når Lind eksploderer og har momentum, så er han virkelig stærk og ustoppelig. Han skal være god til at håndtere de fysiske udsving i formen, lyder det, ifølge La Nazione, fra Klaus Berggreen, der selv spillede for Pisa fra 1982 til 1986.

Klaus Berggreen kom med nogle råd til Pisas tre danskere, da han for nogle måneder siden besøgte sin gamle klub.

– Jeg gav tre råd til drengene. Det første var, at de ikke skulle danne en lille klike og kun tale med hinanden. Jeg understregede på det kraftigste, at de skulle integrere sig godt og bruge tid sammen med de andre italienske spillere. Og jeg ved, at de har lyttet til mig.

– Det andet råd var, at de skulle prøve at lære det italienske sprog, men her lærte jeg dem nogle tricks, som jeg ikke vil nævne her. Og mit sidste råd var, at de ikke skulle spille for sig selv, men for trøjen. Kogt ned til tre ord: Sammenhold, mentalitet og sprog, lyder det fra Klaus Berggreen.

I interviewet fortæller Klaus Berggreen desuden, at han også har rost Pisas præsident Giuseppe Corrado for at have satset på danske indkøb i sommer, hvilket da også har vist sig som en god disposition indtil videre.



Transferjournalist melder ud om ‘AC’

Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Jacob Neestrup spøger i denne klub

OB-boss med spændende transferbesked

Brøndby afvist

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Neestrup erkender FCM-misundelse

Sergio Ramos i chokskifte?

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Storhylder Christian Nørgaard

Rune deler video: ‘Super svært at gå’

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Lothar Matthaüs storroser dansker

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France

Køb billet til FC København i Champions League

Indkalder Salah til afgørende samtale

Vildt! Dansk rekordår i Europa

FCM-helt fremhæver Duncan

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr