Lind bomber i Italien: ‘Ustoppelig’

Alexander Lind er brandvarm i Pisa i øjeblikket, og det glæder Klaus Berggreen, der for nyligt var på besøg i danskerklubben.



Efter 34 års fravær fra den bedste række har Pisa i skrivende stund kurs mod en retur til Serie A, og det er i høj grad takket være Alexander Lind.

Den tidligere Silkeborg-profil har været brandvarm i den seneste måneds tid, hvor han har scoret tre mål i Pisas seneste fire kampe i Serie B.

Lørdag blev det både til et mål og en assist for Alexander Lind, da Pisa slog Mantova med 3-2 og dermed holdt i andenpladsen, der giver direkte oprykning til Serie A.

Den tidligere Pisa-dansker Klaus Berggreen var for nyligt på besøg i sin gamle klub, der udover Alexander Lind også råder over Malthe Højholt og Oliver Abildgaard, og den tidligere danske landsholdsspiller er selvsagt begejstret over Alexander Linds knivskarpe form.

– Han viste det også i Danmark. Når Lind eksploderer og har momentum, så er han virkelig stærk og ustoppelig. Han skal være god til at håndtere de fysiske udsving i formen, lyder det, ifølge La Nazione, fra Klaus Berggreen, der selv spillede for Pisa fra 1982 til 1986.

Klaus Berggreen kom med nogle råd til Pisas tre danskere, da han for nogle måneder siden besøgte sin gamle klub.

– Jeg gav tre råd til drengene. Det første var, at de ikke skulle danne en lille klike og kun tale med hinanden. Jeg understregede på det kraftigste, at de skulle integrere sig godt og bruge tid sammen med de andre italienske spillere. Og jeg ved, at de har lyttet til mig.

– Det andet råd var, at de skulle prøve at lære det italienske sprog, men her lærte jeg dem nogle tricks, som jeg ikke vil nævne her. Og mit sidste råd var, at de ikke skulle spille for sig selv, men for trøjen. Kogt ned til tre ord: Sammenhold, mentalitet og sprog, lyder det fra Klaus Berggreen.

I interviewet fortæller Klaus Berggreen desuden, at han også har rost Pisas præsident Giuseppe Corrado for at have satset på danske indkøb i sommer, hvilket da også har vist sig som en god disposition indtil videre.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

FCK henter svensk talent

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Bud på 1,12 milliard afvist



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De vinder VM

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM