Lind bomber i Italien: ‘Ustoppelig’

Alexander Lind er brandvarm i Pisa i øjeblikket, og det glæder Klaus Berggreen, der for nyligt var på besøg i danskerklubben.



Efter 34 års fravær fra den bedste række har Pisa i skrivende stund kurs mod en retur til Serie A, og det er i høj grad takket være Alexander Lind.

Den tidligere Silkeborg-profil har været brandvarm i den seneste måneds tid, hvor han har scoret tre mål i Pisas seneste fire kampe i Serie B.

Lørdag blev det både til et mål og en assist for Alexander Lind, da Pisa slog Mantova med 3-2 og dermed holdt i andenpladsen, der giver direkte oprykning til Serie A.

Den tidligere Pisa-dansker Klaus Berggreen var for nyligt på besøg i sin gamle klub, der udover Alexander Lind også råder over Malthe Højholt og Oliver Abildgaard, og den tidligere danske landsholdsspiller er selvsagt begejstret over Alexander Linds knivskarpe form.

– Han viste det også i Danmark. Når Lind eksploderer og har momentum, så er han virkelig stærk og ustoppelig. Han skal være god til at håndtere de fysiske udsving i formen, lyder det, ifølge La Nazione, fra Klaus Berggreen, der selv spillede for Pisa fra 1982 til 1986.

Klaus Berggreen kom med nogle råd til Pisas tre danskere, da han for nogle måneder siden besøgte sin gamle klub.

– Jeg gav tre råd til drengene. Det første var, at de ikke skulle danne en lille klike og kun tale med hinanden. Jeg understregede på det kraftigste, at de skulle integrere sig godt og bruge tid sammen med de andre italienske spillere. Og jeg ved, at de har lyttet til mig.

– Det andet råd var, at de skulle prøve at lære det italienske sprog, men her lærte jeg dem nogle tricks, som jeg ikke vil nævne her. Og mit sidste råd var, at de ikke skulle spille for sig selv, men for trøjen. Kogt ned til tre ord: Sammenhold, mentalitet og sprog, lyder det fra Klaus Berggreen.

I interviewet fortæller Klaus Berggreen desuden, at han også har rost Pisas præsident Giuseppe Corrado for at have satset på danske indkøb i sommer, hvilket da også har vist sig som en god disposition indtil videre.





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Optakt: Newcastle – Manchester City

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Bombe – Superliga-klub nævnes

FCM ansætter ny topboss

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Mexico kommer med markant melding om VM



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

– Der får David at vide, at han er fyret

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Skræklodtrækning for FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Deler nyt om fremtiden

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

‘Tottenham er i overhængende fare’

Jonas Schwartz lander nyt job

Hjulmand vinder i Hamborg

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Nu svarer David Nielsen

Mourinho tog røven på Zeca

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Chido Obi nomineret til pris

Superligaklub præsenterer millionoverskud

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

I svime over Filip Jørgensen

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Celta Vigo – Real Madrid

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet