Jonas Lössl vendte tidligere på året tilbage til FC Midtjylland efter en håndfuld år i udlandet, og her har den danske landsholdskeeper fået sig nogle store oplevelser.
Blandt andet spillede Jonas Lössl fra 2019 til 2021 under den respekterede toptræner Carlo Ancelotti i den engelske klub Everton, og over for TV2 SPORT afslører han en særlig anekdote angående den italienske chef.
Everton havde således sat en tomålsføring over styr i en ligakamp mod Newcastle, hvorefter spillerne ventede i omklædningsrummet og forventede en solid omgang skældud fra Carlo Ancelotti. Det skete imidlertid ikke.
– Han kommer så iskoldt og roligt ind og siger: “Drenge, det kunne være meget værre det her. Jeg tabte engang en Champions League-finalen, hvor jeg var foran 3-0 i pausen (med AC Milan i 2005 mod Liverpool, red.). Det her er noget lort, det er ikke godt nok, og det kommer I aldrig til at gøre igen. Men tag det roligt, for nu har I lært noget. Vi spiller videre næste gang”.
– Det var en helt vild fed måde at afmontere det på, og det er ikke fordi, han ikke kan råbe igennem, når der skal gøres det, men han formår at sige de rigtige ting på de rigtige tidspunkter, fortæller Jonas Lössl til TV2 SPORT.
Ligesom den danske keeper har Carlo Ancelotti også forladt Everton. Det gjorde han i sommer, hvor han vendte tilbage til Real Madrid, som han også var træner for fra 2013 til 2015.
Foruden Real Madrid og Everton har den nu 62-årige italiener også været cheftræner i Juventus, AC Milan, Chelsea, Paris Saint-Germain, Bayern München og Napoli. Det er altså noget af et cv, han råder over.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
