Lukaku om Eriksen: Dette er han nødt til at forbedre, hvis han skal få succes

Ifølge Romelu Lukaku er Christian Eriksen nødt til at blive god til italiensk, hvis danskeren skal have succes i Inter.



Romelu Lukaku sænkede onsdag det danske landshold med to fuldtræffere i 4-2-sejren over Kasper Hjulmands tropper, og efter slutfløjtet blev belgieren så spurgt til Christian Eriksens situation i Inter.

Hvor Lukaku er en af de bærende spillere i Inter, sidder danskeren således på bænken det meste af tiden. 

– Nogle spillere har brug for lidt mere tid til at tilpasse sig til italiensk fodbold. Jeg var heldig, og der er også andre, der har været. Men han har kvaliteterne, lød det ifølge Dplay fra Lukaku. 

Vil hjælpe Eriksen
Ifølge Romelu Lukaku er det dog særligt en ting udenfor banen, som Christian Eriksen er nødt til at forbedre, hvis danskeren vil have succes i Inter. 

– Vi prøver at hjælpe ham så meget, som vi kan. Der er også det med sproget, vil jeg sige… hvis han bliver bedre til italiensk, så vil det hele forhåbentligt blive nemmere. Han vil kunne kommunikere nemmere, og han vil kunne sætte sig mere igennem på holdet. For han har alle de kvaliteter, som man skal bruge, for at være en stjernespiller. Jeg vil forsøge at hjælpe ham med det, lød det fra Lukaku.

Spørgsmålet er dog, om det giver den store mening for Christian Eriksen at arbejde på at blive bedre italiensk. Ifølge La Gazzetta dello Sport ønsker Inter således at sende Eriksen til Paris Saint-Germain, i bytte for den argentinske landsholdsspiller Leandro Paredes. 





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Superliga-klub tæt på FCK’er

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

FC København-farvel rykker nærmere

Mexico – Ecuador

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Hård dom over Kvistgaarden

Afviste Premier League-klubber

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Frankrig – Sverige

Storroser 18-årig FCK-spiller

Tyskland – Paraguay