Middlesbrough har sendt deres tre målmænd Joe Lumley, Sol Brynn og Zach Hemming på udlån til Reading, Swindon Town og Kilmarnock.
Det har skabt lavvande på keeperpositionen, så Championship-klubben har de seneste uger været sat i forbindelse med flere forskellige målmænd.
Særligt er Newcastles Karl Darlow og danske Daniel Iversen fra Leicester City blevet nævnt. Nu tyder noget på, at Middlesbrough har fundet deres nye førstemålmand andetsteds.
The Northern Echo skriver, at det forventes, at Manchester Citys reservekeeper Zack Steffen kommer til klubben på en lejeaftale for den kommende sæson.
27-årige Zack Steffen har siden ankomsten til Manchester City fra Columbus Crew primært været reserve bag Ederson. Med tilgangen af Stefan Ortega fra Armenia Bielefeld bliver vejen til spilletid ikke nemmere i Manchester.
Ender Zack Steffen i Middlesbrough, som meget tyder på ifølge The Northern Echo, så bliver Daniel Iversen med al sandsynlighed også streget fra blokken i den nordengelske klub.
Middlesbrough har allerede hentet en reservekeeper i Liam Roberts fra Northampton Town, og det er højst usandsynligt, at Daniel Iversen ønsker et skifte, hvor han ikke er garanteret spilletid.
Daniel Iversen, 24 år, bør være i høj kurs efter sin flotte sæson hos Preston North End, hvor han stod mere eller mindre alle kampe i The Championship. Tidligere har de også være interesseret i at tilknytte ham på en ny aftale.
I første omgang skal han tilbage til Leicester, hvor han skal konkurrere med Kasper Schmeichel og Danny Ward om spilletiden, hvis ikke andre klubber rækker ud efter ham, inden transfervinduet lukker i.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
MEDIE
De jagter Henrik Meister
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED
Tysk VM-chok
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER