Lurede på dansker: Henter Man City-spiller istedet

Den engelske traditionsklub er meget tæt på at kunne præsentere en ny forstærkning fra Manchester City.



Middlesbrough har sendt deres tre målmænd Joe Lumley, Sol Brynn og Zach Hemming på udlån til Reading, Swindon Town og Kilmarnock.

Det har skabt lavvande på keeperpositionen, så Championship-klubben har de seneste uger været sat i forbindelse med flere forskellige målmænd.

Særligt er Newcastles Karl Darlow og danske Daniel Iversen fra Leicester City blevet nævnt. Nu tyder noget på, at Middlesbrough har fundet deres nye førstemålmand andetsteds.

The Northern Echo skriver, at det forventes, at Manchester Citys reservekeeper Zack Steffen kommer til klubben på en lejeaftale for den kommende sæson. 

27-årige Zack Steffen har siden ankomsten til Manchester City fra Columbus Crew primært været reserve bag Ederson. Med tilgangen af Stefan Ortega fra Armenia Bielefeld bliver vejen til spilletid ikke nemmere i Manchester.

Ender Zack Steffen i Middlesbrough, som meget tyder på ifølge The Northern Echo, så bliver Daniel Iversen med al sandsynlighed også streget fra blokken i den nordengelske klub.

Middlesbrough har allerede hentet en reservekeeper i Liam Roberts fra Northampton Town, og det er højst usandsynligt, at Daniel Iversen ønsker et skifte, hvor han ikke er garanteret spilletid.

Daniel Iversen, 24 år, bør være i høj kurs efter sin flotte sæson hos Preston North End, hvor han stod mere eller mindre alle kampe i The Championship. Tidligere har de også være interesseret i at tilknytte ham på en ny aftale.

I første omgang skal han tilbage til Leicester, hvor han skal konkurrere med Kasper Schmeichel og Danny Ward om spilletiden, hvis ikke andre klubber rækker ud efter ham, inden transfervinduet lukker i.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Frank: De vinder VM

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferbombe i Manchester United

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

De har spurgt på Gustav Isaksen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København-transfer bremses af denne årsag

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

England – Argentina

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri