Lurede på dansker: Henter Man City-spiller istedet

Den engelske traditionsklub er meget tæt på at kunne præsentere en ny forstærkning fra Manchester City.



Middlesbrough har sendt deres tre målmænd Joe Lumley, Sol Brynn og Zach Hemming på udlån til Reading, Swindon Town og Kilmarnock.

Det har skabt lavvande på keeperpositionen, så Championship-klubben har de seneste uger været sat i forbindelse med flere forskellige målmænd.

Særligt er Newcastles Karl Darlow og danske Daniel Iversen fra Leicester City blevet nævnt. Nu tyder noget på, at Middlesbrough har fundet deres nye førstemålmand andetsteds.

The Northern Echo skriver, at det forventes, at Manchester Citys reservekeeper Zack Steffen kommer til klubben på en lejeaftale for den kommende sæson. 

27-årige Zack Steffen har siden ankomsten til Manchester City fra Columbus Crew primært været reserve bag Ederson. Med tilgangen af Stefan Ortega fra Armenia Bielefeld bliver vejen til spilletid ikke nemmere i Manchester.

Ender Zack Steffen i Middlesbrough, som meget tyder på ifølge The Northern Echo, så bliver Daniel Iversen med al sandsynlighed også streget fra blokken i den nordengelske klub.

Middlesbrough har allerede hentet en reservekeeper i Liam Roberts fra Northampton Town, og det er højst usandsynligt, at Daniel Iversen ønsker et skifte, hvor han ikke er garanteret spilletid.

Daniel Iversen, 24 år, bør være i høj kurs efter sin flotte sæson hos Preston North End, hvor han stod mere eller mindre alle kampe i The Championship. Tidligere har de også være interesseret i at tilknytte ham på en ny aftale.

I første omgang skal han tilbage til Leicester, hvor han skal konkurrere med Kasper Schmeichel og Danny Ward om spilletiden, hvis ikke andre klubber rækker ud efter ham, inden transfervinduet lukker i.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København – Lyngby BK

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

AGF – Brøndby IF

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Skyder Brøndby-transfer ned



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Viborg FF – OB

Køb, køb, køb!

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sønderjyske – FC Midtjylland

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Randers FC – Silkeborg IF

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

AC Horsens – FC Nordsjælland

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Meldes varm på ung Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’