Lykkelig FC Midtjylland-kaptajn: Bedst jeg brændte

FC midtjylland tog deres anden pokaltitlen på tre år, da de besejrede OB efter straffesparkskonkurrence.



Der skulle 120 minutter og efterfølgende straffesparkskonkurrence før årets pokalfinale kunne finde sin vinder.

FC Midtjylland tog sejren over OB, da Evander bragede det sidste straffespark i nettet. Forinden kunne FC Midtjylland-anfører Erik Sviatchenko ellers bringe sit mandskab i en gunstig position, men han ramte træværket.

– Jeg er faktisk helt klar til at sparke. Glæder mig til at sparke, og jeg ved, hvor jeg skal sparke. Jeg får bare alt for meget power i bolden, og så rammer jeg overliggeren. Jeg var nervøs.

I sidste ende betød hans afbrænder ingenting, og for anden gang i karrieren kan Sviatchenko hæve den danske pokaltitel henover hovedet.

– Det er lige så godt [anden gang, red.], og hvis nogen skulle brænde, så er det bedre, at jeg gør det. Jeg er bare lykkelig og stolt. Det er så vigtigt at få pokalen med hjem.

For tre år siden følte FC Midtjylland-anføreren sig ikke klar til at sparke i straffesparkskonkurrencen, hvor han måtte se holdkammeraterne sparke pokaltitlen til Herning.

Erik Sviatchenko blev bragt i spil i overtiden af den ordinære spilletid i opgøret mod OB. Cheftræner Bo Henriksen forklarede inden opgøret, at han ikke er fysisk klar til at spille en hel kamp.

Forsvarsspilleren har i løbet af foråret været hårdt plaget af skader.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

AGF – FC Midtjylland

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

FC København – Vejle Boldklub



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Sønderjyske – Brøndby IF

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

FC Fredericia – OB

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Silkeborg IF – Randers FC

Viborg FF – FC Nordsjælland

Oddset styrtdykker

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

En voldsom ulighed

Han er færdig i Brøndby

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Sender stikpille til FC København-flop

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Bayern München laver vildt comeback

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’