Messi var rådvild: Måtte ikke blive i Europa

Ifølge Barcelonas tidligere præsident vidste Lionel Messi ikke, hvor han skulle tage hen, da argentineren i sommeren 2020 ønskede at komme væk. Catalanerne var ellers klar til at slippe superstjernen – med én særlig betingelse.



Josep Bartomeu har ikke fået meget ros for sin tid som Barcelona-præsident, men catalanernes tidligere leder har nu valgt at rose sig selv for, at han ikke lod Lionel Messi forlade klubben sidste år.

Ifølge Bartomeu har hans afløser, Joan Laporta, således dummet sig ved at lade Messi gå.

– Det var fundamentalt, at han blev hos os, både på grund af hans sportslige og ikke-sportslige betydning for os som instituion. Det har jeg altid ment. Han repræsenterer meget mere end en fodboldspiller. Hvorfor var han ikke glad? Det må du spørge Leo om. Fordi der ikke var noget projekt? Vi vandt La Liga i 2019, og vi kunne have vundet The Treble, men vi tabte en kamp, hvor Liverpool ikke engang havde en chance, lyder det således, ifølge AS, fra Bartomeu, der stoppede som Barcelona-præsident i oktober sidste år.

Måtte ikke blive i Europa
Lionel Messi udtalte selv sidste år, at Bartomeu havde nægtet at lade ham forlade Barcelona, selvom de to havde indgået en aftale. Ifølge Bartomeu er det dog ikke helt korrekt.

– Jeg sagde til ham, at hvis han ønskede at gøre som Xavi og Iniesta og tage til Qatar, Kina eller USA, så ville det være noget, vi ville have forståelse for, og som vi kunne tale om. I det tilfælde ville vi have organiseret en hyldest og en afsked. Men Messi havde ikke en ny klub på plads endnu, og han ønskede at skifte på en fri transfer, lyder det således fra Bartomeu.

– Vi sagde til ham: ‘Vi ønsker, at Barça bliver din sidste klub i Europa. Hvis du på et senere tidspunkt ønsker at tage til et andet kontinent, så er det intet problem. Men vi ønsker, at du fortsætter.’ Og det er sådan set egentlig historien om sommeren 2020: Vi sagde til ham, at vi ønskede, at han skulle blive, mens han sagde til os, at han ønskede at komme væk, uden at han vidste hvorhen. Vi spurgte ham altid, hvor han ønskede at tage hen.

I interviewet afslørede Bartomeu desuden, at han i sin tid som klubpræsident afviste et bud på 1,1 milliarder kroner på en af Barcelonas andre stjerner. Læs mere om det her



– Det har man nok aldrig set før

Her er alle VM-puljerne

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

De er klar til at købe Mohamed Salah

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Her kan du se VM-lodtrækningen

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Patrick Da Silva idømt fængsel

Griner af AaB-rygte

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

FC Fredericia – OB

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Rigmand vild med FC København-aftale

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Jonas Wind er i København

Dybt skuffet og trist

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Saver United-stjerne over

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Her er Danmarks VM-gruppe

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

DBU giver fans fem års karantæne

Her er alle VM-grupperne

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham