Awer Mabil er lykkedes med sit drømmeskifte, da han tidligere fredag blev præsenteret i spanske Cadiz.
Flirten mellem australieren og La Liga-klubben har været længe undervejs, men nu er aftalen faldet endelig på plads. Men det er ikke længe siden, at personer tæt på kantspillerne ikke troede på ham.
Han blev fortalt, at han ikke havde niveau til at spillere på en højere hylde. Det brugte australieren som motivation til at bringe sig selv tilbage i topform på både det australske landshold og på udlån hos tyrkiske Kasimpasa i løbet af foråret.
– Jeg husker stadig denne besked. En person fortalte mig, at jeg ikke var god nok til at spille i en top 5-liga. Denne person er formentlig ikke glad lige nu, men jeg ser på det som motivation, siger Awer Mabil ifølge The Sydney Morning Herald.
– Jeg fortalte dem, at jeg ville ringe om et års tid, når jeg spiller i en top 5-liga. Måske bliver opkaldet efter min debut, siger han.
Debuten kan komme mod Real Sociedad i sæsonens første spillerunde, og det håber den tidligere FC Midjtylland-spiller på af en særlig årsag.
– Jeg skal have en god forberedelse og være sikker på, at jeg arbejder hårdt på mine afslutninger, så når jeg møder ham, kan jeg sige: “Hvad sagde jeg”, siger Awer Mabil om det mulige møde med sin australske landsmand Mat Ryan, der spiller i netop Real Sociedad.
26-årige Awer Mabil siger med skiftet til Cadiz også farvel til dansk fodbold og FC Midtjylland, som han har været tilknyttet siden 2015.
I Cadiz har de også sagt farvel til spillere. En af dem er danske Jens Jønsson, der dog er meget tæt på at skrive under med en ny klub. Det kan du læse om HER.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
NYHEDER
Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Jess Thorup fyret
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
EKSKLUSIVT
