Mabil lukker munden på ham: Jeg ringer til dig

Awer Mabil har fået drømmen om et skifte til en af Europas store ligaer opfyldt, men det er ikke længe siden, at troen på ham var minimal.



Awer Mabil er lykkedes med sit drømmeskifte, da han tidligere fredag blev præsenteret i spanske Cadiz.

Flirten mellem australieren og La Liga-klubben har været længe undervejs, men nu er aftalen faldet endelig på plads. Men det er ikke længe siden, at personer tæt på kantspillerne ikke troede på ham.

Han blev fortalt, at han ikke havde niveau til at spillere på en højere hylde. Det brugte australieren som motivation til at bringe sig selv tilbage i topform på både det australske landshold og på udlån hos tyrkiske Kasimpasa i løbet af foråret.

– Jeg husker stadig denne besked. En person fortalte mig, at jeg ikke var god nok til at spille i en top 5-liga. Denne person er formentlig ikke glad lige nu, men jeg ser på det som motivation, siger Awer Mabil ifølge The Sydney Morning Herald.

– Jeg fortalte dem, at jeg ville ringe om et års tid, når jeg spiller i en top 5-liga. Måske bliver opkaldet efter min debut, siger han.

Debuten kan komme mod Real Sociedad i sæsonens første spillerunde, og det håber den tidligere FC Midjtylland-spiller på af en særlig årsag.

– Jeg skal have en god forberedelse og være sikker på, at jeg arbejder hårdt på mine afslutninger, så når jeg møder ham, kan jeg sige: “Hvad sagde jeg”, siger Awer Mabil om det mulige møde med sin australske landsmand Mat Ryan, der spiller i netop Real Sociedad.

26-årige Awer Mabil siger med skiftet til Cadiz også farvel til dansk fodbold og FC Midtjylland, som han har været tilknyttet siden 2015.

I Cadiz har de også sagt farvel til spillere. En af dem er danske Jens Jønsson, der dog er meget tæt på at skrive under med en ny klub. Det kan du læse om HER.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansk sensation: Der er interesse for ham



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

FC Midtjylland – Viborg FF



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Færdig i Real Madrid

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

10. gang i træk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Enorm interesse – millionregn over FCK?