Når Mads Laudrup i eftermiddag løber på banen i pokalturneringen, bliver det et gensyn med den verden, han voksede op i. Hans amatørhold møder FC Nordsjælland, og i den anledning bringer DR Sporten et interview med Laudrup, der reflekterer over en karriere i skyggen af sin far, Michael.
Mads Laudrup er i dag 31 år og spiller for FC Græsrødderne i den femtebedste række. Han har dog en fortid som talentfuld midtbanemand i FC København og ophold i Herfølge, HB Køge, Stjarnan, Hobro IK og FC Helsingør.
En hæderlig karriere, men ikke noget, der tåler sammenligning med hans fars. Det kæmpede han selv med at acceptere.
Læs også:Efter et års skadespause: FC Nordsjælland-spiller kan gøre comeback
– Det sværeste har altid været at finde den fulde accept i at sige, at jeg ikke når samme niveau som min far. Jeg kunne tidligt se, at det ville jeg aldrig nogensinde komme til, men hvad var så acceptabelt for mig?
– Der var den der konstante usikkerhed. Hvor er mit ståsted? Hvem er jeg? Og skal jeg virkelig leve op til det her?, Mads Laudrup siger til DR Sporten.
Han nåede i alt at spille 22 Superliga-kampe for FCK og HB Køge. Derudover fik han 32 kampe i 1. division i løbet af den professionelle karriere, som han stoppede for fire år siden.
Læs også:Frese har været flyvende: Fokuserer på sin defensive udvikling
Siden har Mads Laudrup optrådt for FC Græsrødderne, som han er medstifter af og formand for. Holdet består mestendels af tidligere professionelle spillere, og til aftenens pokalkamp mod FC Nordsjælland er der en række navne, der vil klinge velkendt for følgere af dansk fodbold:
Jan Frederiksen, Morten ‘Gummi’ Juul Hansen, Mads Johansen, Klaus Lykke, Mark Leth Pedersen, Simon Bræmer, Kevin Bechmann Timm, Jesper Emde Næsby, Kenneth Bjergsted, Philip Bank, Mads Laudrup, Nick Christensen, Stefan Hansen, Marko Kuborovic, Martin Albrechtsen, Casper Henningsen og Azad Corlu.
Også Jan Kristiansen, tidligere Brøndby- og Esbjerg-spiller, er en del af klubben, men er ifølge Ekstra Bladet skadet til aftenens kamp.
Læs også:Michelsen elsker pokalfodbold: Utallige eksempler på at det kan gå galt
Læs også:Seks Superliga-hold i bowlen: Her er anden runde i pokalturneringen
Læs også:Michelsen glæder sig over at være tilbage på træningsbanen
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
MEDIE
Vil smadre transferrekord
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
OPTAKT
Holland – Sverige
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’
TOPNYHED
