Året er 1998…
Og Ole Mørch har netop været i AB’s fanshop for at hente et billede af Mads Spur-Mortensen. Den nye AB-træner Ole Mørch har lidt svært ved at huske navne og ansigter, og det virker til at være en god ide at kunne genkende det tidligere stortalent Mads Spur-Mortensen, når man har ham i Superliga-truppen.
Spur-Mortensen er ugen forinden blevet smidt ud for at stemple Lars Klausen i ”skridtpølsen”, som Aarhus Fremad-spilleren siger det til B.T. efter kampen, og Ole Mørchs tiltræden i AB viser sig at være begyndelsen til enden på elegante Spur-Mortensens karriere i den bedste danske række. I foråret 1999 smider storsatsende AB chancen for at vinde det danske mesterskab, og Mads Spur-Mortensen får lov til at forlade akademikerne. Et halvt årti før slutningen i AB var Mads Spur-Mortensen ellers et stort talent, der netop havde fået debut på U/21-landsholdet i en træningskamp mod Sydkorea i den australske storby Sidney, men manglende speed giver den teknisk stærke midtbanespiller svære arbejdsvilkår som seniorspiller i Superligaen.
Efter bruddet med AB i sommeren 99’ har falstringen Spur-Mortensen sit første ophold i B93, hvorfra han bliver hentet til endnu en omgang SAS Liga-fodbold i Farum Boldklub. Her bliver midtbanespilleren dog først og fremmest brugt på andetholdet, og i sommeren 2001 rejser Spur-Mortensen til ferieøen Korfu, hvor han forsøger sig i den græske klub Kerkyra. Det bliver ikke til noget, og Mads Spur-Mortensen tager hjem Danmark og HIK i den næstbedste række. Sidste vinter forsøger midtbanespilleren endnu et udlandseventyr, denne gang i hollandske Cambuur, men endnu engang ender det med en fortsættelse i Danmark, denne gang hos bundholdet i 2. Division Øst, B93. Østerbro-klubben klarer sig flot i foråret, og efter fire kampe i den nye sæson ligger Mads Spur-Mortensen og B93 på femtepladsen med ni point og en målscore på 14-7.
LIVE
LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
MEDIE