Når Luka Modric på søndag fører Kroatien ud til Nations League-finalen mod Spanien i Rotterdam, er det 346 dage efter, Modric' klub Real Madrid havde første træningspas i sæsonen 2022/23.
Der er et enormt pres på spillere i disse år med flere kampe end nogensinde før, og Nations League er én af flere turneringer, der er blevet til i de seneste år.
Til næste år udvides fodboldens portefølje af kampe i eksempelvis Champions League og Europa League, der udvides fra 32 til 36 hold, og som går fra et gruppespil med seks kampe til hvert hold, til at man fra 2024 spiller otte kampe i et ligaspil, hvorefter der er en ekstra knockoutrunde lagt ind før ottendedelsfinalerne.
Tipsbladet sætter fokus på kamppresset i en stor artikel i bladet fredag 16. juni, og landsholdets Joakim Mæhle, der til daglig spiller i Atalanta, kan genkende det slid, der er på spillerne, og som spillernes fagforeninger i Spillerforeningen og FIFPro advarer om.
– Fysikken er én ting, men man kan altid spille en kamp. Mentalt er det hårdest, fordi man hele tiden skal trække sig selv op. Jeg tror, det bliver godt for alle snart at kunne koble lidt af og få et afbræk fra klubberne. Så kommer vi tilbage med fornyet energi, siger Joakim Mæhle, der har spillet 45 kampe for klub- og landshold siden sommeren 2022.
Ikke robotter
I Spillerforeningen sætter man sammen med FIFPro regelmæssigt fokus på de stadigt flere kampe i topfodbold.
At fodbold udvikler sig har man ikke noget imod, men pengene alene kan ikke gøre spillere mere friske, mener foreningens direktør.
– Spillerne siger jo også, at de er vanvittigt privilegerede og lykkelige for at være i en situation, hvor de kan leve og leve så godt af det at være fodboldspiller. Det er der ingen tvivl om, siger Michael Sahl Hansen, der er direktør i Spillerforeningen.
– Men det er jo ikke sådan, at man kan sige til en spiller, at hvis du får 100.000 kroner mere, så bliver du ikke helt så træt, eller så kan vi træne fire gange om dagen. Sådan hænger det jo ikke sammen. Spillerne er ikke robotter, og kroppen har et maksimalt niveau af den stress og belastning, den kan klare på både kort og lang sigt, siger Michael Sahl Hansen til Tipsbladet.
Du kan læse hele historien om det fysiske og mentale pres på spillerne i fredagens udgave af Tipsbladet.

LIVE
VM-LIVE: Surt show
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
OPTAKT