Mænd ingen adgang i Tyrkiet?

I et revolutionerende nyt tiltag fra det tyrkiske fodboldforbund kan alle mænd nu blive forment adgang til stadion, hvis der er ballade. Kvinder er velkomne.



I de strengeste Islam-fortolkende stater må kvinder slet ikke indfinde sig på stadion til fodbold-kampe, men i det mere moderate muslimske land Tyrkiet kan kvinder snart være det eneste køn i voksenalderen, som hepper på spillerne.

Det tyrkiske fodboldforbund har lanceret et nyt og revolutionerende tiltag, hvorved tyrkiske klubber kan blive tvunget til at lukke deres stadions for alle mandlige tilskuere over 12 år, hvis der forekommer publikumsuroligheder. Dette, som en kollektiv straf til hele mandekønnet, som formodes at stå bag så godt som al ballade til fodboldkampe.

Det betyder, at kun kvinder i alle aldre, og drengebørn under 12, er velkommen. De unge mænd skal bevise deres alder med ID ved indgangen. Og nej, det er ikke allerede den 1. april i Tyrkiet nu. Forbundet mener, at den nye kønspolitik er et godt alternativ til fuldstændig at lukke stadion for tilskuere efter uroligheder.

– Efter denne beslutning, som er den første i fodboldverdenen, vil der ikke være flere stille og uspændende kampe, som bliver spillet uden tilskuere. Forandringen vil få holdene til at huske på skønheden og værdierne i fodbold, hedder det i en erklæring fra det tyrkiske fodboldforbund, TFF.

Den første kamp, som påvirkes af de nye regler, er Fenerbahces hjemmekamp mod Manisaspor. Allerede vanærede Fenerbahce, som er hovedmistænkt i en spilleskandale om matchfixing, blev sanktioneret efter at fans invaderede banen i en venskabskamp mod ukrainske Shakhtar Donetsk i juli. Den kamp måtte forlades før tid.

Nu får Fenerbahce brug for al den hjælp, de kan få, fra kvindelige og barnlige struber.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Raser: Det er latterligt!

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

LIVE: Slutfløjt i Parken

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!