I de strengeste Islam-fortolkende stater må kvinder slet ikke indfinde sig på stadion til fodbold-kampe, men i det mere moderate muslimske land Tyrkiet kan kvinder snart være det eneste køn i voksenalderen, som hepper på spillerne.
Det tyrkiske fodboldforbund har lanceret et nyt og revolutionerende tiltag, hvorved tyrkiske klubber kan blive tvunget til at lukke deres stadions for alle mandlige tilskuere over 12 år, hvis der forekommer publikumsuroligheder. Dette, som en kollektiv straf til hele mandekønnet, som formodes at stå bag så godt som al ballade til fodboldkampe.
Det betyder, at kun kvinder i alle aldre, og drengebørn under 12, er velkommen. De unge mænd skal bevise deres alder med ID ved indgangen. Og nej, det er ikke allerede den 1. april i Tyrkiet nu. Forbundet mener, at den nye kønspolitik er et godt alternativ til fuldstændig at lukke stadion for tilskuere efter uroligheder.
– Efter denne beslutning, som er den første i fodboldverdenen, vil der ikke være flere stille og uspændende kampe, som bliver spillet uden tilskuere. Forandringen vil få holdene til at huske på skønheden og værdierne i fodbold, hedder det i en erklæring fra det tyrkiske fodboldforbund, TFF.
Den første kamp, som påvirkes af de nye regler, er Fenerbahces hjemmekamp mod Manisaspor. Allerede vanærede Fenerbahce, som er hovedmistænkt i en spilleskandale om matchfixing, blev sanktioneret efter at fans invaderede banen i en venskabskamp mod ukrainske Shakhtar Donetsk i juli. Den kamp måtte forlades før tid.
Nu får Fenerbahce brug for al den hjælp, de kan få, fra kvindelige og barnlige struber.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER